Sisukord
Arvamus
Postimees
25.05.2020
Eesti Maasikakasvatajad paljastavad tööjõu leidmise tegeliku takistuse (45) Eesti lühiuudised Usalduse puuduse vili: lapsed otsivad rahu ja hoidmist ohtlikest kohtadest Surmakutsari ohver: ma ei tahagi ta kahetsust kuulda! UUS HINNAREKORD ⟩ Olev Subbi maal tegi ajalugu (3) Majandus Coca-Colas kehtisid uued standardid juba enne koroonakriisi Majanduse lühiuudised Ameerika ikoonist on järel hale vari Välismaa KOHALIK VAADE ⟩ Itaalia avanemine jätab turismi hätta (1) Välismaa lühiuudised Johnson andis reegleid rikkunud nõunikule armu PÕHJALA VAADE ⟩ Taanis järgnes viiruselainele küsimuste tulv (5) Arvamus Juhtkiri: Sõda maasikate pärast (18) Olesja Lagašina: Kõik oleme ühes paadis (1) Elke Lillemets: Maasikad ja orjatöö (71) Rait Maruste: Koalitsioon, lugege põhiseadust! (38) Andres Aavik: Ajale jalgu jäänud ettevõtteid ootab kiire lõpp (5) Els Heinsalu: Kust sa tead? (2) Kultuur Kertu Saks: kulka jääb piiride seadmisel paindlikuks Trummirünnakut asendas trummirännak Sport Toivo Asmer: Eesti autosport vajab arenguks uut lähenemist Spordi lühiuudised Kalju kaotas punkte, õiged mängud algamas Euroopa esimene koroonapatsient räägib oma karmi loo (3) Spordialaliidud võivad loodetud kriisitoetusest ilma jääda Tartu Tehasetööline päästis oma vahetusekaaslase elu (1) Nils Niitra: mis te meie Supilinnaga tegite? (4) Aet Rebane: aga me ei võta ju kriisi ees solidaarset vastutust (1) Tartu lühiuudised Ostjad on poodides tagasi Südaööjooksu eestvedaja Marek Pihlak kolis oma võistluse internetti Meelelahutus Koomiks Sudoku

Olesja Lagašina: Kõik oleme ühes paadis

2 min lugemist
  • Venekeelne lugeja peab Eesti peavoolumeediat parempoolseks
  • Kriitikute maailmavaade kipub sarnanema parempoolsete omadega
  • Leidub erksaid ajakirjanikke, kelle stiil ei pruugi kõigile meeldida
Olesja Lagašina FOTO: Konstantin Sednev/Eesti meedia

Lugesin huviga Lauri Vahtre arvamust meedia vasakpoolsusest, pani mõtlema. Kõigepealt sellele, mida see vasakpoolsus-parempoolsus õieti tähendab. Näiteks kui küsida venekeelsetelt lugejatelt, vastavad ilmselt paljud, et Eesti peavoolumeedia (kusjuures nii eesti- kui ka venekeelne) on läbinisti parempoolne, kuigi lugupeetud kolumnist väidab vastupidist.

Vahet pole, mis meediamajast räägime, paljude inimeste arvates oleme kõik ühes paadis, sest kohalik meedia teenindab rahvusriiki ja rahvuslus ongi nende silmis peamine parempoolsuse tunnus. Mis osaliselt vastab ka tõele.

Samas ei anna paljud kriitikud, kes lausa süüdistavad meie meediat parempoolsuses, endale aru, et suuresti kipub nende endi maailmavaade sarnanema just parempoolsete omadega. Olgu see migrantidesse või homoabieludesse suhtumine – vene inimene en masse on pigem konservatiivset usku. Suuresti seepärast, et just sellist maailmavaadet kultiveeritakse Venemaal.

Palju vähem inimesi peab seejuures silmas majanduslikku aspekti ja seda, kui palju riik peab majandusse sekkuma, kuigi sellest vaatevinklist oleksid paljud vene inimesed pigem vasakpoolsed: sakramentaalne Šarikovi «Tuleb võtta ja kõik ära jagada!» on siiamaani populaarne tõekspidamine. Ühesõnaga, kui süveneda, selgub, et meil on parem- ja vasakpoolsed vaated nii segamini, et isegi poliitikud ei tee siin sageli vahet.

Kui hinnata aga meedia kallutatust, tundub, et meie meedia asub sellel skaalal täpselt keskel, nagu tegelikult peabki olema. On küll erksamaid ajakirjanikke, kelle stiil ei pruugi kõigile meeldida, eriti neile, kes ise selgelt asuvad poliitilise skaala teises otsas. Aga see ongi tegelikult radikalismi eripära: kui ise oled paremradikaal, on täitsa loogiline, et kõik ülejäänud on vasakul. Ja vastupidi ka. Võiks muidugi mõtiskleda ka selle üle, kuidas need tasakaalumehhanismid ühiskonnas ikkagi töötavad – kas alternatiivne meedia tekib seetõttu, et peavool ei soovi üht osa ühiskonnast märgata, või pigem hakkab peavool ühel hetkel teatud ühiskondlikke trende tasakaalustama –, kuid see kana-muna lugu ei vii meid mitte kuhugi. Lõppkokkuvõttes pole oluline, kas parem või vasak: kuni oleme enesekriitilised ja empaatiavõimelised, on kõik korras.

Seotud lood
23.05.2020 26.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto