Põhimõtteline vaidlus võib kaasa tuua ajaloolise pöörde

«Armastus tuli lõpuks tagasi. Prantsuse-Saksa mootor toimib jälle,» kirjutas Saksa ajaleht Die Zeit Angela Merkeli ja Emmanuel Macroni taaskäivitamisfondi ettepaneku kohta. FOTO: JB Autissier via www.imago-images.de/imago images/PanoramiC

Möödunud nädala esmaspäeval tegid Saksamaa kantsler Angela Merkel ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron ettepaneku 500 miljardi euro suuruse ELi nn taaskäivitamisfondi loomiseks, mille eesmärk on koroonakriisist kõige enam mõjutatud valdkondade ja regioonide toetamine. Fondi rahastataks turgudelt võetud laenudega ning välja antud raha makstaks Merkeli sõnul tagasi järgnevate aastate Euroopa Liidu eelarvete kaudu.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Poliitikud ja analüütikud märkisid, et plaan võib olla pöördepunkt Euroopa Liidu ajaloos. Saksamaa on seisnud ühiste eurovõlakirjade vastu, seda nii eelmise kümnendi alguse võlakriisi ajal kui ka koroonakriisi puhkedes, kui hakati rääkima nn koroonavõlakirjade emiteerimisest. Berliin on alati vastustanud ideed, et selliste fondide kaudu antaks raha tagastamatu abina, mitte aga laenuna. Tundub, et nüüd on see seisukoht muutumas.

25.05.2020 27.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto