Sisukord
Arvamus
Postimees
26.05.2020
Eesti Koroonaäpp võib valmida jaanipäevaks Eesti laeva meeskonnal avastati koroonaviirus Eesti lühiuudised Vabaerakond ja Elurikkuse Erakond panevad valimisteks seljad kokku (1) Saatuslikud tunnid, mis nõudsid Leito elu Fotojahi saak: kohevast karust uhkes kuues lutikateni Majandus Põhimõtteline vaidlus võib kaasa tuua ajaloolise pöörde (5) Majanduse lühiuudised Eesti lennunduses algas koondamine (1) Välismaa Kohalik vaade ⟩ Kriis kütab pingeid Hispaania ühiskonnas ja poliitikas KOMMENTAAR. «Detailide pärast muretseme homme»-kõnelused kulgevad vanal kursil Ühendriigid hoiatasid Hiinat sanktsioonidega Moskvas suri «Hitleri alligaator» Karantiiniaja kitsikus muudab näljased linnarotid agressiivseks (2) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: üks hoop, kaks kärbest Martin Kutti: piirangud lihtrahvale (4) Edward Lucas: Praha asub Viinist läänes Akadeemikud: sammud elamist vääriva tuleviku poole (1) Urmo Saareoja: autoüritused tulid vahepeatusena Tõlkes leitud Eesti: kas Eestis leiab tee inglise keeles? Kultuur Arvustus ⟩ Vabadus on orjus (51) Arvustus ⟩ Armastus ülemate vastu (3) Sport Tõnistet häirib asjaolu, et Sõõrumaa keskendub rahale (6) Euroliiga hooaeg on ametlikult läbi Tervis Koroonakriis survestab äreva ootusega Tervise lühiuudised Tallinn Naissaarele ja Aegnale hakkab sõitma uus laev Tartu Koroonauuringu kolmas nädal annab hinnangu vabamaks muutunud oludele Jalakäijate ohutuse peale tuleks rohkem mõelda Aksel Part: Tartu uus suund Kohus mõistis väidetava rünnaku ohvri valeütluste andmises süüdi (8) Bussiinfosüsteemi tablood olid terve eriolukorra aja remondis Tartu lühiuudised Maasikakasvatajate mure hakkab kajastuma eestimaise marja hinnas (40) Kevadilm meelitas inimesed peenrasse (1) Näitus, mis tekitab hajusaid ja ebamääraseid meeleolusid Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Edward Lucas: Praha asub Viinist läänes

5 min lugemist
Edward Lucas. FOTO: Albert Truuväärt /Scanpix

Oxfordi filosoof J. R. Lucas oli tuntud oma teadustöö poolest. Samuti oli ta innustav ja väsimatu võitleja vabaduse ja õigluse eest kommunistlikes riikides. See kirjutis on tema poja, briti ajakirjaniku Edward Lucase auavaldus isale.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Juba enne seda, kui õppisin kaardist aru saama, ammugi siis enne seda, kui hakkasin mõikama Euroopa geopoliitikat, oli mulle teada lause «Praha asub Viinist läänes». Minu isa, kes suri tänavu 5. aprillil, kasutas seda alati, kui kuulis väljendit «Ida-Euroopa». Nende nelja sõnaga astus ta vastu arusaamale, nagu oleks kommunistlik võim midagi loomulikku. «Ida-Euroopa» pidi väljendama maailmajao lõhestatuse muutumatust, saatust ja loogikat. See oli eksitav. Raudne eesriie ja selle taga elavad ikestatud rahvad oli üüratu ajaloolise ebaõnne tagajärg, mille põhjustasid Teise maailmasõja just selline lõpp ja sellele järgnenud jõhker Nõukogude võim. «Ida-Euroopa» võis olla mugav kokkuvõttev väljend mainitud tulemuste kohta. Aga see oli eksitav ja minu isa oli täis tahet seda kõigile selgeks teha.

Oxford, see 1960.–1970. aastate linn, milles ma üles kasvasin, asus raudsest eesriidest päris kaugel. Aga samal ajal oli see külma sõja eesliin. Minu isa oli üks vähestest Oxfordi filosoofidest, kes võtsid asja otsustavalt ette ja riskisid oma vabadusega, et toetada tagakiusatud kolleege toonases Tšehhoslovakkias. Ma mäletan elavalt, kuidas isa valmistus 1981. aastal seal põrandaaluseid loenguid pidama. Need toimusid haigla katlaruumis, sest akadeemiline seltskond oli pärast seda, kui nad olid keeldunud parteiliini järgimast, sunnitud töötama kojameeste ja katlakütjatena. Isa oli kaasa võtnud koopiaid tekstidest, mida seal saada ei olnud: kreekakeelsed uue testamendi ja Platoni «Riigi». 1348. aastal rajatud Karli ülikool oli ainult pisut noorem kui tema enda Mertoni kolledž (1264). 1948. aastani oleks igaüks, kes oleks öelnud, et kavatseb Platonit salakaubana Prahasse toimetada, leidnud vähest uskumist, teda oleks peetud veidrikuks.

25.05.2020 27.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto