Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.05.2020
Eesti Piiride avamine tõi Soomest 10 nakkusjuhtumit (18) Ubja lähistel varises sisse vana kaevanduskäik Aab: Rail Balticu Pärnumaa trassi nihkumine ei ole välistatud (1) Eesti lühiuudised PM dokumentaal ⟩ «Ujusin üle ja nägin Euroopa Liidu märki.» Aafrika Põhja-Koreast Eestisse pagenud mees räägib oma põgenemisloo Majandus Üle hulga aja laenu võtnud Eesti plaanib veel laenata (19) Majanduse lühiuudised Bolt loodab saja miljoni euro abil turuosa kasvatada Saksamaa valitsus haarab Lufthansas ohjad Maksepuhkusel iga kümnes laen Töötajate palgaootus on kahanenud Kohus vaeb uue õlitehase ehitusluba Välismaa Euroopa rohelised kritiseerivad Eesti investeeringut põlevkiviõlitehasesse Välismaa lühiuudised Kriitikud peavad eriolukorra lõpetamist Ungaris sisutühjaks žestiks (3) Kosmoselendudele koidab uus ajastu (1) Arvamus Mart Raudsaar: uus dimensioon ajakirjanduses (2) Maarja Vaino: hea hautise retsept (7) Andres Peets: maksma peab tee kasutaja, mitte auto omanik (12) Andres Herkel: aeg e-valimised maailma viia (11) Erkki Bahovski: vana normaalsus Uno Ainsoo: ületootmine maasikapõldudel Juhtkiri: kosmos on lähemal kui Paide (1) Kultuur Kuidas mõjutab tehnoloogia inimeste enesetaju? Eino Tambergi sünniaastapäeva tähistatakse suurejooneliselt Ivo Felt: karta on massilist B-filmide puhangut (1) Sport Spordi lühiuudised Urmo Aava ralli MM-etapist Eestis: meie puudused võivad olla tugevused, kui neisse ise usume Erki Nool ootab päeva, mil tema tippmark kukub Tartu Kliinikumi preemia pälvinud Väino Sinisalu elutöö ei ole sugugi tehtud Jüri Saar: Puhuge! Kõvemini! Urmas Kruuse: kriisist saadud kogemus tuleb enda kasuks tööle panna Peep Peterson: nõuan ausaid maasikaid! Linnavalitsuse veebikoosolekule tikkus kutsumata külaline Koroonakriis nullis Tartu raekotta lifti ehitamise Tartu lühiuudised Linn lükkab majanduslanguse hirmus lasteaia kalli remondi edasi Kaasava eelarve ideedest paistab sportlik eluviis Elektrirattaid saab nüüd tasuta parklas laadida Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Herkel: aeg e-valimised maailma viia

4 min lugemist
Andres Herkel. FOTO: Joakim Klementi

Viirus ei kao ja valimiste korraldamine kogu maailmas vajab lahendust. Eesti hääletusmoodus on lihtsam ja turvalisem kui vanaaegse posti teel hääletuse parimadki variandid, kirjutab kolumnist Andres Herkel.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Poliitikaelu sõlmsündmused, mida koroonaviiruse kriis tugevalt mõjutab, on valimised. Turvalise suhtlusvahemaa nõuded muudavad nii kampaaniaid kui ka valimiste ja rahvahääletuste läbiviimist – hääletamist, häälte lugemist ja valimiste vaatlemist.

Seda, et maailmas juhtub midagi, mis sunnib Venemaad Putini järjestikuste ametiaegade referendumi teadmata ajaks edasi lükkama, oli raske ette näha. Ometi see juhtus.

Aga ka kõik edasi lükatud hääletused tuleb lõpuks pidada ning pole teada, kas vana olukord päriselt taastub. Tõenäoliselt muutuvad valimiskampaaniad veel enam internetipõhiseks ning e-valimised, mille korralduskogemusega on Eesti teiste riikidega võrreldes justkui teiselt planeedilt, muutuvad alternatiivina senisest huvipakkuvamaks.

Tõenäoliselt tekib riikides olukordi, kus valimised muutuvad vähem läbipaistvaks ja raskemini kontrollitavaks. Välistatud ei ole võimuvolituste pikendamised ja laiendamised ajal, kui valimised on määramata ajaks edasi lükatud. Paljudes riikides saab see toimuda hulga lihtsamalt kui Eestis, kus valimiste toimumisaeg on põhiseaduses selgelt kirjas.

26.05.2020 28.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto