R, 9.12.2022

Siiri Laidla lavastas oma uusima romaani katkenud armulooks

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Siiri Laidla lavastas oma uusima romaani katkenud armulooks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Siiri Laidla uue raamatu, romaani «Lavastaja» (esiplaanil, 407 lk, kujundanud Virge Ilves) on välja andnud kirjastus Tänapäev.
Siiri Laidla uue raamatu, romaani «Lavastaja» (esiplaanil, 407 lk, kujundanud Virge Ilves) on välja andnud kirjastus Tänapäev. Foto: Raimu Hanson

Kevad tõi kaasa romaani «Lavastaja», mis pealkirja järgi otsustades on justkui loodud eesti rahvusliku teatri 150. aastapäeva tähistamise aega. Sisusse süvenejale saab aga peagi selgeks, et autoril on kirjutades silmade ees seisnud küll ka teatrielu, kuid palju rohkem muu elu: kuidas elavad naised omaette ja koos meeste või teiste kaaslastega.

Et autor on tartlane, täpsemini annelinlane Siiri Laidla, siis pole ime, kui mõnes kohas paistab kirjeldustes Tartutki.

Eret ja Artur

Raamatu peategelaseks on Siiri Laidla lavastanud küpsesse keskikka jõudnud Eret Lindepuu.

Laia ilma õppima ja iseennast avastama läinud kahe tütre ema elab üksi ja oma eriala ametit – ta on koorijuht – ei saa pidada. Ta on arvel töötuna, kuid teenib tasapisi raha eaka ja põdura, üksildusse tõmbunud näitlejanna Eeva Mõttuse hooldamisega.

Ühel heal päeval juhtub tema kulgemisele tänaval ette lavastaja Artur Talihärm. Üsna kiiresti tunnevad nad teineteise tõmmet.

Talihärm on kirjutatud Laidlal mehemürakaks, kellel nende kohtumise ajal on vanust 68 aastat. Loojasse uskuja ja palvetaja on omal ajal, teatriuuenduste aastail kogunud suure kuulsuse. Kehva tervise tõttu ei käi ta teatris ametis, kuid oma andeid vaka all siiski ei hoia – ta lavastab harrastajate teatritrupis ja kirjutab mälestusi.

Ereti ja Arturi tõmme osutub nii tugevaks, et viib nad seksini. Selle intiimse toimingu koos eel- ja järelmänguga on autor kirja pannud siivsalt, üksikasjadesse kaldumata: «Ning koos langesid ja tõusid nad taas lendu, õõtsusid õndsuselainetel, neeldusid süvistikku...» (Lk 139.)

«Lavastaja» leiab hästi palju lugejaid, nii nagu Siiri Laidla teisedki raamatud.

Seksi tuleb Eretil ette hiljemgi ja mitte ainult Arturiga. Kusjuures nende kahe inimese kokkusaamise kirjanikuna lavastanud Laidla on voodiasju oma teisteski teostes kirjeldanud, sest ilma selleta ei ole ju elul rõõmu ja ega oleks elu ennastki.

Näiteks lühiromaanis «Varju all» (2009): «Nii hea, nii hea oli sinuga, nii hea, sinuga, nii hea,» kordas Cordelia otsekui transis. Mees oli ta tähtede taha lennutanud, sealt naasmine võttis omajagu aega. Vähehaaval muutusid naise hingetõmbed rahulikumaks, tema pingul rinnad vajusid rambelt lahku nagu kaks vaarikamarjaga vahukooretorti. Seda maiust ei tüdinud Madis nautimast.» (Lk 35.)

Varjatud ja ka avaliku elutegevuse toomisel lugejate ette on Laidla kasutanud mõnusat huumorit. Mõnikord isegi musta huumorit.

Nii näiteks tuleb värskes romaanis «Lavastaja» Eretil sõita koos oma hoolealuse Eeva Mõttusega haiglasse, sest too on kokku varisenud. Teel mõtleb Eret palavikuliselt, kuidas teha eakale näitlejannale kunstlikku hingamist. «Ja kui ei tea, kas suust suhu hingamise korral tuleb kannatanu proteesid eemaldada või ei tule?» (Lk 180.)

Või kuidas Artur vaatleb suvekodus Kuldrannakesel magamistoas sügavalt ja imearmsasti magavat Eretit. Kirjeldus hakkab justkui magusaks kätte minema, aga ei lähe mitte, sest autor lisab muu hulgas: «Siis keeras Eret end seina poole, lasi kerge puuksu ja põõnas edasi.» (Lk 266.)

Palju lugejaid

Kõike kokku võttes tundub küll, et «Lavastaja» leiab hästi palju lugejaid, nii nagu Siiri Laidla teisedki raamatud. Vähemalt linnaraamatukogus on mõnelgi neist lugeda soovijate järjekord taga.

Eks ole, siinse kirjapaneku lõpp jääb kuidagi kahvatuks ega kandu edasi suurtesse üldistustesse? See on nõndamoodi meelega, sest ka «Lavastaja» lõpp jätab otsad lahti. Armastuslugu (ja teinegi) lihtsalt katkeb. Vahest tuleb järg?

20 aastat kirjutamist

Siiri Laidla 
Siiri Laidla Foto: Kristjan Teedema
  • Siiri Laidla (60) on lõpetanud Tartu ülikooli eesti filoloogina 1994.
  • Jutte ja luuletusi on kirjutanud aastast 2000.
  • Esimese raamatuna tuli lugejate ette aastal 2006 «Apteegitont Aavi», millega autor tuli lastejutuvõistlusel «Minu esimene raamat» kolmandale kohale.
  • Trükis ilmunud teoste hulgas leidub lugemist nii lastele ja noortele kui ka täiskasvanuile.
  • Lastele: «Apteegitont Aavi», «Sandra kevad ja suvi», «Taadu», «Raamatukogunõid Rosaalie», «Rott Amadeus, supitirin ja muud keldriasukad», «Norman Kartmatu ja Noodila vennaskond», «Armas hunt», «Teistmoodi jõulud», «Rebasesaare printsess», «Maratonikassid», «Käbiküla lood», «Rõõmusõõm», «Meil siin Juuni tänavas», «Toometondu», «Sebastian, haldjarahvas ja teised».
  • Noortele: «Pärnaõietee» I–III, «Pärivett ja vastuvoolu».
  • Täiskasvanuile: «Senta suvepuhkus», «Varju all», «Kirjand vabal teemal», «Elu nagu nukunurk», «Pardike ja mooniõis», «Väike suverapsoodia», «Kord õide puhkeb iga aed», «Nõgesnurme», «Lavastaja».
  • Muud raamatud: «Keeleõpetaja laagriraamat» (kahasse Ülle Lennukiga), «Aabits» (kaasautorid Küllike Kütimets ja Mare Kütt).
Allikas: Siiri Laidla
Märksõnad
Tagasi üles