Sisukord
Muusika
Postimees
27.05.2020
Eesti Piiride avamine tõi Soomest 10 nakkusjuhtumit (18) Ubja lähistel varises sisse vana kaevanduskäik Aab: Rail Balticu Pärnumaa trassi nihkumine ei ole välistatud (1) Eesti lühiuudised PM dokumentaal ⟩ «Ujusin üle ja nägin Euroopa Liidu märki.» Aafrika Põhja-Koreast Eestisse pagenud mees räägib oma põgenemisloo Majandus Üle hulga aja laenu võtnud Eesti plaanib veel laenata (19) Majanduse lühiuudised Bolt loodab saja miljoni euro abil turuosa kasvatada Saksamaa valitsus haarab Lufthansas ohjad Maksepuhkusel iga kümnes laen Töötajate palgaootus on kahanenud Kohus vaeb uue õlitehase ehitusluba Välismaa Euroopa rohelised kritiseerivad Eesti investeeringut põlevkiviõlitehasesse Välismaa lühiuudised Kriitikud peavad eriolukorra lõpetamist Ungaris sisutühjaks žestiks (3) Kosmoselendudele koidab uus ajastu (1) Arvamus Mart Raudsaar: uus dimensioon ajakirjanduses (2) Maarja Vaino: hea hautise retsept (7) Andres Peets: maksma peab tee kasutaja, mitte auto omanik (12) Andres Herkel: aeg e-valimised maailma viia (11) Erkki Bahovski: vana normaalsus Uno Ainsoo: ületootmine maasikapõldudel Juhtkiri: kosmos on lähemal kui Paide (1) Kultuur Kuidas mõjutab tehnoloogia inimeste enesetaju? Eino Tambergi sünniaastapäeva tähistatakse suurejooneliselt Ivo Felt: karta on massilist B-filmide puhangut (1) Sport Spordi lühiuudised Urmo Aava ralli MM-etapist Eestis: meie puudused võivad olla tugevused, kui neisse ise usume Erki Nool ootab päeva, mil tema tippmark kukub Tartu Kliinikumi preemia pälvinud Väino Sinisalu elutöö ei ole sugugi tehtud Jüri Saar: Puhuge! Kõvemini! Urmas Kruuse: kriisist saadud kogemus tuleb enda kasuks tööle panna Peep Peterson: nõuan ausaid maasikaid! Linnavalitsuse veebikoosolekule tikkus kutsumata külaline Koroonakriis nullis Tartu raekotta lifti ehitamise Tartu lühiuudised Linn lükkab majanduslanguse hirmus lasteaia kalli remondi edasi Kaasava eelarve ideedest paistab sportlik eluviis Elektrirattaid saab nüüd tasuta parklas laadida Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eino Tambergi sünniaastapäeva tähistatakse suurejooneliselt

2 min lugemist
Eino Tambergi sünnist möödub täna 90 aastat. FOTO: Mihkel Maripuu

Täna täitub 90 aastat helilooja, eesti muusika armastuse laulikuks ning teatraalse stiiliga romantikuks nimetatud Eino Tambergi (27. mai 1930 – 24. detsember 2010) sünnist. Sel puhul toimub kaks erilist kontserti: Pärnu Linnaorkester annab helilooja sünniaastapäeval veebikontserdi Pärnu raekojast ja reedel kõlavad Tambergi teosed ERSO esituses, ka see kontsert toimub publikuta ning on jälgitav internetis.

Kolmapäeval kell 13.00 Facebooki kaudu laivis kuulajateni jõudva Pärnu Linnaorkestri kontserdil on fookuses fagott, mida Eino Tamberg hindas kui suurepärast sooloinstrumenti. Esitusele tulevad 1977. aastal loodud teos «Kapriis» ning 2010. aastal kirjutatud, Tambergi viimseks teoseks jäänud sügavama helikeelega «Kutse tantsule». Mõlemad palad kannab ette fagotimängija Jakob Peäske, kes on nii Pärnu Linnaorkestri kui ka ERSO koosseisuline liige.

Eino Tambergi roll eesti muusikaloos ei piirdu aga ainult heliloominguga, tema juhendamisel lõpetasid Tallinna Konservatooriumi/Eesti Muusikaakadeemia kümned noored heliloojad, nende seas Raimo Kangro, Toivo Tulev, Alo Mattiisen, Mari Vihmand jt. Seepärast kuuleb Pärnu kontserdil ka Tambergi esimese õpilase Raimo Kangro «Kolme eesti rahvaviisi flöödile» ning Kangro õpilase Tõnu Kõrvitsa vaimulike rahvaviiside seadeid keelpillikvartetile.

Läbivad teemad Tambergi elus ja loomingus olid armastus, õnn ja õnnelik olemine. Kaasaegsete sõnul kiirgas helilooja igal sammul soojust, headust ja armastust. Juba koolipoisina oli ta sõnastanud koos sõpradega oma elu kreedo – «Õnnelikkuse teesid», mis algasid otsusekindla mõttega: «Meie eesmärgiks on õnnelik elu.»

Eino Tamberg on öelnud: «Kõik õnnelikud tunded ladestuvad meis ning millal ja mis kujul nad väljenduvad, seda ei tea kunagi. Kuigi mul on elus kohutavalt palju õnne olnud, pean ma siiski mõttetuks, et inimene on kogu aeg õnnelik, sest sellest on väga kerge minna rahulolu-staadiumisse, mis on väga hädaohtlik ja igav.»

Tähtsaimal kohal Eino Tambergi loomingus on orkestri- ja lavamuusika ning valdav osa tema orkestriteostest kõlas esiettekandes ERSO kontsertidel, sh kolm esimest sümfooniat (1978, 1986, 1989) Peeter Lilje juhatusel, neljas ehk «Sümfoonia epiloogiga» (1998) Arvo Volmeri juhatusel ongi pühendatud ERSO-le ja Arvo Volmerile. Palju kordi on ERSO esituses kõlanud ka Tambergi tunnusteoseks kujunenud «Concerto grosso» (1956), mis jõudis kiiresti mainekatele kontserdilavadele Moskvast New Yorgini, vahepeatustega Prahas, Helsingis ja Riias.

Kuna praegune aeg ei soosi veel sümfoonilise muusika ettekandeid, heidab ERSO pilgu Eino Tambergi kammerlikumale poolele ja reedesel otseülekandel Estonia kontserdisaalist, mida saab kuulata ka Klassikaraadiost, kõlavad Tambergi «Muusika trompetile ja keelpilliorkestrile», «Teekond tšello ja löökpillidega», «Tantsivad tuubaga» jt teosed.

ERSO esindajate kinnitusel toob see suurtele koosseisudele kirjutatud loominguga võrreldes veel enam esile detailid ja tämbrid ning annab ERSO muusikutele taas hea võimaluse näidata oma ansamblitunnetust. Esinevad näiteks Theodor Sink, Madis Metsamart, Silvia Ilves jt. 

Kaks kontserti

Eino Tamberg 90

27. mail kell 13 Pärnu Linnaorkestri kontsert (kuulata saab SIIA vajutades)

29. mail kell 19 ERSO virtuaalne kontserdisaal

Seotud lood
26.05.2020 28.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto