Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.05.2020
Eesti Piiride avamine tõi Soomest 10 nakkusjuhtumit (18) Ubja lähistel varises sisse vana kaevanduskäik Aab: Rail Balticu Pärnumaa trassi nihkumine ei ole välistatud (1) Eesti lühiuudised PM dokumentaal ⟩ «Ujusin üle ja nägin Euroopa Liidu märki.» Aafrika Põhja-Koreast Eestisse pagenud mees räägib oma põgenemisloo Majandus Üle hulga aja laenu võtnud Eesti plaanib veel laenata (19) Majanduse lühiuudised Bolt loodab saja miljoni euro abil turuosa kasvatada Saksamaa valitsus haarab Lufthansas ohjad Maksepuhkusel iga kümnes laen Töötajate palgaootus on kahanenud Kohus vaeb uue õlitehase ehitusluba Välismaa Euroopa rohelised kritiseerivad Eesti investeeringut põlevkiviõlitehasesse Välismaa lühiuudised Kriitikud peavad eriolukorra lõpetamist Ungaris sisutühjaks žestiks (3) Kosmoselendudele koidab uus ajastu (1) Arvamus Mart Raudsaar: uus dimensioon ajakirjanduses (2) Maarja Vaino: hea hautise retsept (7) Andres Peets: maksma peab tee kasutaja, mitte auto omanik (12) Andres Herkel: aeg e-valimised maailma viia (11) Erkki Bahovski: vana normaalsus Uno Ainsoo: ületootmine maasikapõldudel Juhtkiri: kosmos on lähemal kui Paide (1) Kultuur Kuidas mõjutab tehnoloogia inimeste enesetaju? Eino Tambergi sünniaastapäeva tähistatakse suurejooneliselt Ivo Felt: karta on massilist B-filmide puhangut (1) Sport Spordi lühiuudised Urmo Aava ralli MM-etapist Eestis: meie puudused võivad olla tugevused, kui neisse ise usume Erki Nool ootab päeva, mil tema tippmark kukub Tartu Kliinikumi preemia pälvinud Väino Sinisalu elutöö ei ole sugugi tehtud Jüri Saar: Puhuge! Kõvemini! Urmas Kruuse: kriisist saadud kogemus tuleb enda kasuks tööle panna Peep Peterson: nõuan ausaid maasikaid! Linnavalitsuse veebikoosolekule tikkus kutsumata külaline Koroonakriis nullis Tartu raekotta lifti ehitamise Tartu lühiuudised Linn lükkab majanduslanguse hirmus lasteaia kalli remondi edasi Kaasava eelarve ideedest paistab sportlik eluviis Elektrirattaid saab nüüd tasuta parklas laadida Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peep Peterson: nõuan ausaid maasikaid!

2 min lugemist
Peep Peterson FOTO: Urmas Luik

Poliitiliselt kuumutatud maasikasõjast tuleb juba ka häid sõnumeid. Üks ja teine maasikakasvataja on oma tööväe kokku saanud ja inimeste huvi maasikakorjamisel käsi punaseks teha näib olevat kasvanud.

Maasikasõja olemusest sotti saamine võttis mul tükk aega aega. Ma ei mõistnud, miks tööjõuga kimpus olevad tööandjad oma töökohti nii negatiivsena reklaamivad, justkui tahakski maasikad põllule jätta, peaasi, et eestlase käsi neid ei puutuks. Olen nüüdseks lugenud kümneid artikleid ja kildhaaval mosaiiki kokku pannud. Korduma kippuvad faktid maasikakasvatajate endi suust: 12-tunnine tööpäev ja töötamine nädalavahetustel, palk sõltuvalt piirkonnast 700 ja 1200 vahel, sagedamini mainitud 1000 eurot.

Ja otsisingi välja kalkulaatori, millega olen juba 20 aastat aidanud töötajail palgaarvutusi teha. Nagu ikka, on oluline mõista, milliste tundidega millist palka teenitakse. Missugused on tulemused?

  1. Kui olla põllul 12 tundi seitsmel päeval nädalas, teeb see 84 tundi, üle kahe korra rohkem tervislikust normist. Ma ei saaks oma pojale sellist tööd soovitada, ise ka ei jaksaks.
  2. Kui selline «töötahe» toob ukrainlasele 1000 eurot brutopalka, on normaja palk tagasiarvutatult ja ületunnitasu reegleid arvestades 400 eurot. Palga alammäär on 584 eurot.
  3. Kui tükipalk vastaks miinimumpalga tasemele, piisaks 1000 euro teenimiseks viie 12-tunnise tööpäeva tegemisest nädalas (60 tundi on ikkagi üle normi, aga selline töökus pole eestlastele võõras) ja saaks vähemalt nädalavahetuse anda taastumiseks ning ämma juubelil käimiseks. Ka tükitasu hind muutub ületöö tingimustes poolteisekordseks!

Millised järeldused teen meediakajastustest ja oma arvutustest?

  1. Seadus kehtib ühtmoodi kõigile Eestis tegutsevaile tööandjaile ja töötajaile. iVälistöötajael on oma õigustest halvem ülevaade ja ka õigusi kaitsta on palju keerulisem (avalduse keelenõue või õigusabi kättesaadavus). Tahan mõelda maasikakasvatajatest hästi ja välistan võimaluse, et välistööjõudu eelistatakse kohalikele nende õigusliku kaitsetuse tõttu.
  2. Me ei pea välistööjõudu tõrjuma, aga hoidma turul korda ja palgataset, mis on seaduslik ja võimaldab ka kohalikul inimesel pakkumises osaleda. Soome sotsist peaminister Sanna Marin ütles intervjuus, et töötingimused on neile pühad ja palgadumpingut välistööjõu väärkohtlemisega nad turule ei luba.
  3. Kõik põllumehed ei ole seadusvõõrad. Vastupidi, aga neil tuleb oma maasikad maha müüa nende teistega samal turul. Need teised aga, kes kiidetavasse gruppi ei kuulu, on turu ausa põllumehe jaoks ära rikkunud, muutnud sektori sõltuvaks Schengeni piiri avatusest ja vähendanud Eesti toidujulgeolekut. Suvel Tartu turule maasikajahile minnes tahan osta ausa kauba märgisega maasikaid, mille puhul tean, et korjajale on makstud Eesti reeglite järgi.
  4. Välistööjõu ja ka kohalike aus ja väärikas kohtlemine on Eesti riigi auasi, mille nimel tuleb riigikogus jura jätta ja asuda normaalsele koostööle parteisildist sõltumata. Kas põllumehed on valmis sõlmima väärika palga kokkuleppe, nagu Soomes? Kas riigikogu annab tööinspektsioonile lisaraha töötingimuste kontrolliks maasikapõldudel?
  5. Eesti töötajat halvustavad isendid põllumeeste hulgas on kõiki ära tüüdanud, sektoril tuleb leida ja ette lükata uued ning tasakaalukama sõnaga eestkõnelejad.
Seotud lood
26.05.2020 28.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto