Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
28.05.2020
Eesti Reps saadaks lapsed kooli augusti keskel Jaak Juske tegi Postimehe majas viimase tuuri Keskerakonna suurannetaja: olen tagasihoidlik inimene ega soovi avalikkuse tähelepanu (4) Eesti lühiuudised Teadusrevolutsioon: inimese geneetika uurimine tegi tohutu arengusammu (4) Reinsalu: juunis võiks hakata Schengeni turiste Eestisse lubama (2) 147 või 100 000 eurot? Välistudeng nõuab kahjutasu (39) Rootsi kalmistult kaevati välja Vene sõdur Majandus Pikki aastaid kestnud töötasuralli jõuab lõpule Juristide vaidlus kaubanduskeskuse T1 ümber jätkub Majanduse lühiuudised Euroopa Keskpank valmistub halvimaks Suure ravimifirma juht kahtleb koroonavaktsiini arendamise tempos Välismaa Eesti eurosaadikute hinnang Ursula von der Leyeni pakutule (3) Von der Leyen rabas oodatust suurema abifondiga (2) Välismaa lühiuudised Donald Trump kuulutas sõja sotsiaalmeediale Arvamus Juhtkiri: rahalaev ja rendikoht (18) Aarne Seppel: saadame minister Repsi augustis kooli (11) Kadri Simson: Euroopa investeerib tulevikku (7) Mark Soosaar: väikesaarel luku taga (1) Kaur Kivirähk: paindlikkus tagab edu Liis Lipre-Järma: julgeolekunõukogu juhtimine videodiplomaatia ajastul Kultuur Rändkino, välikino ja valgus tunneli lõpus Millised kinod esmaspäeval avatakse, milliseid filme näitama hakatakse? Johann Voldemar Jannsen – Eesti kääbik (2) Sport Ehitustööriist tõusis tippu kire ja tahtejõuga: kuidas 15 aastat tagasi valati Kalev/Cramole tugev vundament Tallinn Rootsi kalmistult kaevati välja Vene sõdur Maa Elu Endised ministrid: "Kaabude lõikuspüha" tuleb pikendada põllumajandushooaja lõpuni (1) Piimahinna jätkuv langus ähvardab väikelaudad kaotada (8) Olustvere põld külvati 2+2 meeskonnaga Riik õhutab väikemetsaomanikke oma metsi agaramalt majandama Kevadisest metsast leiab toidulauale kõiksugu söögikraami Kui suitsuahju pole, aga tahaks Eriline perepilt: pisikesed sookured ukerdasid metsas Ilmajutt: helkivate ööpilvede aeg on käes Maailma kõrgeim üheaastane rohttaim kasvab Eestiski Avamaale istutage tomat juuni algul Mesindustalus saab pikutada sumiseval voodil Tartu Ajaloolise pärmivabriku kvartal saab uueks, aga korstnata (1) Indrek Kelk: Mitte «päriselt see», aga parim, mis saab olla Linn keeras elektriratastel särtsu vähemaks (3) Kunstimuuseumi vanas majas algab korterite ehitus (1) Eesti tuletornid markidel! Uks näitusele avaneb ERMi kodulehelt LOODUS ⟩ Rukkirääk naasis taas kalendri järgi Aivar Aotäht: Tartu Maraton tõrjub osalisi ehk Kuidas pakkuda asendusüritust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Üks põllutöölise kuulutus tõi 140 kandideerijat, enamus neist koolilapsed

4 min lugemist
Ukrainlased paar aastat tagasi OÜ Kindel Käsi põllul maasikataimi istutamas. Ka nüüd panustaks ettevõtte juhataja Helen Kaskema eelkõige ukrainlastele. „Kui ma ukrainlasi juurde ei saa, siis see tähendaks magamata öid, töö kõrvalt pidevat telefoniga rääkimist ja kokkuleppeid, mis ei kehti. Kui kaader vahetub pidevalt, kujuneb koristus­hooaeg üliraskeks,” märkis ta. FOTO: Tairo Lutter/Postimees

Räpina külje all asuva Palgi talu tööportaalis ilmunud kuulutus maasika- ja hernekorjaja leidmiseks tõi 140 kandideerimist. Tundub uskumatu arv, aga sel kevadel pigem tavaline. CV-Keskuse turundusjuht Henry Auväärt tõi välja, et põllutöölise, sealhulgas maasikakorjaja ametikohale ongi laekunud keskmiselt 116 kandideerijat. Tegemist on keskmisega, seega mõnele maasikakorjaja tööpakkumisele laekus isegi rohkem avaldusi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Hooajatöödele kandideerijate hulk on mullusega võrreldes kolmekordistunud. Teine populaarsem hooajaamet on aiandustööline, kuhu kandideerib keskmiselt 83 tööotsijat, ühele farmitöölise tööpakkumisele laekub 40 avaldust. Keskmiselt.

Kas need rekordarvud näitavad, et põllumajanduses on töökäte mure murtud? Tootjad on siiski üsna ettevaatlikud seda uskuma.

Koolilapsed tahavad maale

Palgi talu esindaja Kristjan Pärnaste pole jõudnud kõigi kandideerijatega veel ühendust võtta ega oska pakkuda, kui palju neist 140 inimesest tegelikult maasika- ja hernepõllule jõuab.

„Suurem osa kandideerijatest on koolilapsed, kes otsivad suveks tööd,” tõdes Pärnaste. „Koolilaste suveks hooajatööle võtmine nõuab aga erilist tähelepanu, et nad ei tuleks lihtsalt aega parajaks tegema ja oleksid motiveeritud tööd tegema.”

Teine suur murekoht on asukoht. Nimelt asub talu Eesti kaugemas kaguservas, aga enamik tööle kandideerijatest on pealinnast ja Ida-Virumaalt. Seega oleks suur nuputamine ja rahakulu majutamine ja transpordi korraldamine.

Pärnaste rääkis, et mullu oli neil tööl ka ukrainlasi, kuid põldude vähenemise tõttu proovivad nad tänavu kohaliku tööjõuga hakkama saada. „Meie pindala pole suurte kasvatajatega võrreldav. See, et nemad sel hooajal ei saa piisavalt tööjõudu, on muidugi mõistusevastane, samuti see, mis praegu selle arutelu ümber toimub,” tõdes ta.

36 hektaril Tartu lähistel Nõo vallas maasikaid kasvatava osaühingu Kindel Käsi juhataja Helen Kaskema ning Märjamaa lähistel neljal hektaril maasikaid ja kolmel hektaril kurke kasvatava osaühingu Kaskema talu peremees Thomas Hainsalu seevastu loodavad, et saavad siiski suvel Ukraina tööjõudu kasutada. Mõlemad rõhutavad, et Ukrainast saavad nad motiveeritud tööjõu, kes oskab ja tahab teha korralikku tööd, pelgalt Eesti inimestega leppides seistaks silmitsi suurte probleemidega.

Mart Helme jonn

27.05.2020 29.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto