Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
28.05.2020
Eesti Reps saadaks lapsed kooli augusti keskel Jaak Juske tegi Postimehe majas viimase tuuri Keskerakonna suurannetaja: olen tagasihoidlik inimene ega soovi avalikkuse tähelepanu (4) Eesti lühiuudised Teadusrevolutsioon: inimese geneetika uurimine tegi tohutu arengusammu (4) Reinsalu: juunis võiks hakata Schengeni turiste Eestisse lubama (2) 147 või 100 000 eurot? Välistudeng nõuab kahjutasu (39) Rootsi kalmistult kaevati välja Vene sõdur Majandus Pikki aastaid kestnud töötasuralli jõuab lõpule Juristide vaidlus kaubanduskeskuse T1 ümber jätkub Majanduse lühiuudised Euroopa Keskpank valmistub halvimaks Suure ravimifirma juht kahtleb koroonavaktsiini arendamise tempos Välismaa Eesti eurosaadikute hinnang Ursula von der Leyeni pakutule (3) Von der Leyen rabas oodatust suurema abifondiga (2) Välismaa lühiuudised Donald Trump kuulutas sõja sotsiaalmeediale Arvamus Juhtkiri: rahalaev ja rendikoht (18) Aarne Seppel: saadame minister Repsi augustis kooli (11) Kadri Simson: Euroopa investeerib tulevikku (7) Mark Soosaar: väikesaarel luku taga (1) Kaur Kivirähk: paindlikkus tagab edu Liis Lipre-Järma: julgeolekunõukogu juhtimine videodiplomaatia ajastul Kultuur Rändkino, välikino ja valgus tunneli lõpus Millised kinod esmaspäeval avatakse, milliseid filme näitama hakatakse? Johann Voldemar Jannsen – Eesti kääbik (2) Sport Ehitustööriist tõusis tippu kire ja tahtejõuga: kuidas 15 aastat tagasi valati Kalev/Cramole tugev vundament Tallinn Rootsi kalmistult kaevati välja Vene sõdur Maa Elu Endised ministrid: "Kaabude lõikuspüha" tuleb pikendada põllumajandushooaja lõpuni (1) Piimahinna jätkuv langus ähvardab väikelaudad kaotada (8) Olustvere põld külvati 2+2 meeskonnaga Riik õhutab väikemetsaomanikke oma metsi agaramalt majandama Kevadisest metsast leiab toidulauale kõiksugu söögikraami Kui suitsuahju pole, aga tahaks Eriline perepilt: pisikesed sookured ukerdasid metsas Ilmajutt: helkivate ööpilvede aeg on käes Maailma kõrgeim üheaastane rohttaim kasvab Eestiski Avamaale istutage tomat juuni algul Mesindustalus saab pikutada sumiseval voodil Tartu Ajaloolise pärmivabriku kvartal saab uueks, aga korstnata (1) Indrek Kelk: Mitte «päriselt see», aga parim, mis saab olla Linn keeras elektriratastel särtsu vähemaks (3) Kunstimuuseumi vanas majas algab korterite ehitus (1) Eesti tuletornid markidel! Uks näitusele avaneb ERMi kodulehelt LOODUS ⟩ Rukkirääk naasis taas kalendri järgi Aivar Aotäht: Tartu Maraton tõrjub osalisi ehk Kuidas pakkuda asendusüritust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kui palju taimekaitsevahendite jääke on Kreeka maasikas?

1 min lugemist
Kuigi kodumaisestki maasikast on taimekaitsevahendite jääke leitud, on neid märksa vähem kui välismaistes maasikates. FOTO: Dmitri Kotjuh

Kuu algul saime Veterinaar- ja Toiduameti pressiteatest teada, et pisteliselt kontrolliti taimekaitsevahendijääkide sisaldust puu- ja köögiviljades. Proovid võeti Kreeka maasikatest, Hollandi tomatitest, Egiptuse apelsinidest ja India viinamarjadest.

Kõik proovid vastasid nõuetele ja taimekaitsevahendi (TKV) jääkidele kehtestatud piirnormide ületusi ei tuvastatud.

Kuigi kõik jäägid jäid alla ELi kehtestatud piirnormi, esines ühes maasikapartiis 12 eri jääki, apelsinides oli neid kuus.

VTA on öelnud, et parim viis hajutada toidust tulenevat riski on toituda tasakaalustatult ja mitmekesiselt. Kui teha maasikatest, apelsinidest ja viinamarjadest puuviljasalatit ning igas puuviljas on sama TKV jäägid, võime ületada lubatud maksimaalse taseme.

„Lastele ja nõrgema tervisega inimestele on see ohtlik,” leidis Eesti Maaülikooli emeriitprofessor ja mahepõllumajanduse spetsialist Anne Luik.

Tema hinnangul reageerime kõik jääkidele isemoodi. „Inimeste peal seda testitud ei ole, sest kes ikka enda peal katsetada tahaks. Aga loomkatseid on tehtud,” rääkis Luik ja lisas et putukamürgi eesmärk on ju putukaid tappa. Putukamürgid mõjutavad närvitalitlust, fungitsiidid ehk taimehaiguste tõrjevahendid mõjutavad hormoone.

„Kui me neid toiduga ei saaks, võiksid riigi kulutused tervishoiule palju väiksemad olla,” ütles Luik.

Võrreldes TKV jääke kodumaises ja välismaises maasikas, on neid ka Eesti maasikates leidunud, ent nende maksimaalne arv on olnud viis. „Kui vaatame varasemaid ­seireridasid, siis importtoodetest umbes kolmveerand on olnud jääkidega, Eesti toodetest kolmandik. Vahe on märgatav,” rääkis professor ja soovitas kodumaist eelistada.

Sel aastal võtab VTA TKV jääkide kontrollprogrammi raames toidust 250 seireproovi. Fookuses on jätkuvalt nii kodumaised kui ka väljastpoolt Eestit tulnud maasikad ning eestlaste toidulaual tähtsal kohal olevad saadused, nagu kartul, porgand, tomat, kurk ja õun.

Seotud lood
27.05.2020 29.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto