Sisukord
Maa Elu
Postimees
28.05.2020
Eesti Reps saadaks lapsed kooli augusti keskel Jaak Juske tegi Postimehe majas viimase tuuri Keskerakonna suurannetaja: olen tagasihoidlik inimene ega soovi avalikkuse tähelepanu (4) Eesti lühiuudised Teadusrevolutsioon: inimese geneetika uurimine tegi tohutu arengusammu (4) Reinsalu: juunis võiks hakata Schengeni turiste Eestisse lubama (2) 147 või 100 000 eurot? Välistudeng nõuab kahjutasu (39) Rootsi kalmistult kaevati välja Vene sõdur Majandus Pikki aastaid kestnud töötasuralli jõuab lõpule Juristide vaidlus kaubanduskeskuse T1 ümber jätkub Majanduse lühiuudised Euroopa Keskpank valmistub halvimaks Suure ravimifirma juht kahtleb koroonavaktsiini arendamise tempos Välismaa Eesti eurosaadikute hinnang Ursula von der Leyeni pakutule (3) Von der Leyen rabas oodatust suurema abifondiga (2) Välismaa lühiuudised Donald Trump kuulutas sõja sotsiaalmeediale Arvamus Juhtkiri: rahalaev ja rendikoht (18) Aarne Seppel: saadame minister Repsi augustis kooli (11) Kadri Simson: Euroopa investeerib tulevikku (7) Mark Soosaar: väikesaarel luku taga (1) Kaur Kivirähk: paindlikkus tagab edu Liis Lipre-Järma: julgeolekunõukogu juhtimine videodiplomaatia ajastul Kultuur Rändkino, välikino ja valgus tunneli lõpus Millised kinod esmaspäeval avatakse, milliseid filme näitama hakatakse? Johann Voldemar Jannsen – Eesti kääbik (1) Sport Ehitustööriist tõusis tippu kire ja tahtejõuga: kuidas 15 aastat tagasi valati Kalev/Cramole tugev vundament Tallinn Rootsi kalmistult kaevati välja Vene sõdur Maa Elu Endised ministrid: "Kaabude lõikuspüha" tuleb pikendada põllumajandushooaja lõpuni (1) Piimahinna jätkuv langus ähvardab väikelaudad kaotada (8) Olustvere põld külvati 2+2 meeskonnaga Riik õhutab väikemetsaomanikke oma metsi agaramalt majandama Kevadisest metsast leiab toidulauale kõiksugu söögikraami Kui suitsuahju pole, aga tahaks Eriline perepilt: pisikesed sookured ukerdasid metsas Ilmajutt: helkivate ööpilvede aeg on käes Maailma kõrgeim üheaastane rohttaim kasvab Eestiski Avamaale istutage tomat juuni algul Mesindustalus saab pikutada sumiseval voodil Tartu Ajaloolise pärmivabriku kvartal saab uueks, aga korstnata (1) Indrek Kelk: Mitte «päriselt see», aga parim, mis saab olla Linn keeras elektriratastel särtsu vähemaks (3) Kunstimuuseumi vanas majas algab korterite ehitus (1) Eesti tuletornid markidel! Uks näitusele avaneb ERMi kodulehelt LOODUS ⟩ Rukkirääk naasis taas kalendri järgi Aivar Aotäht: Tartu Maraton tõrjub osalisi ehk Kuidas pakkuda asendusüritust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala mõte: tegeleks päris asjadega

2 min lugemist
Meie ümber on palju rohkem päris asju päris elust, kuidas oma rahvast hoida ja kaitsta, selle asemel et ajada jonni, mis rahvusest inimene meie toidu istutab või korjab. FOTO: Tairo Lutter

Viimastel nädalatel oleme ühe partei ministrite suust igasugu hõikeid kuulnud. Küll on põllumehed orjatöö eelistajad, hirmutatakse selle peo lõpetamisega ja siis leitakse, et seda toodangut ei olegi ehk vaja, mille pärast neid ukrainlasi mingid ettevõtjad vägisi tahavad Eestisse tuua. Selle kõige juures räägitakse eesmärgist kaitsta oma inimesi.

Hea küll. Kui maasikad korjatud ei saa, jäävad need põllule. Eestlane aga tahab ikka maasikat osta, ent kohaliku toote valik on siis palju väiksem. Ostame välismaist. Siis võtab Veterinaar- ja Toiduamet maasikatest taimekaitsevahendijääkide proovid ja selgub, et välismaa mammudes on neid palju rohkem. Isegi kui need ei ületa ELi kehtestatud piirnorme, on jääk ikkagi jääk. Kevadel analüüsitud Kreeka maasikatest leiti 12 vahendi jääke. Sööme kõrvale apelsini või viinamarju, mille jääkide arv ei ole küll nii suur, ent saame võib-olla ühe aine topeltannuse.

Maaülikooli professor Anne Luik tõi välja, et kui me neid aineid toidust ei saaks, oleksid riigi kulutused tervishoiusüsteemile palju väiksemad. Pestitsiidid mõjutavad meie närvisüsteemi ja hormoone. Aga meie räägime, et kaitseme oma inimesi – ei luba ukrainlastel Eesti maasikaid korjata!?

Ehk vaataks asja rohujuure tasandilt ja kaitseks päriselt rahva tervist. Üks näide. Mu kodukoha lähedal on suur allikateala, kust kohalikud käivad puhast allikavett toomas. Läbi aegade oleme allikavett pidanud tervendavaks ja pühaks. Ent inim­asustusest kilomeetrite kaugusel, keset paksu metsa asuvast allikast leiti kaht tugevat glüfosaati ehk umbrohutõrjevahendit, mille sisaldus ületas lubatud piirmäära.

Kuna allika toitumisala on üsna lai, on see mõjutatud kümnete kilomeetrite kaugusel toimunud tegevusest. Seda teadmata joome allikavett endale sisse, uskudes, et see on parim.

Niisiis on palju rohkem päris asju päris elust, kuidas meid hoida ja kaitsta, selle asemel et ajada jonni, mis rahvusest inimene meie toidu istutab või korjab.

Seotud lood
27.05.2020 29.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto