Sisukord
Maa Elu
Postimees
28.05.2020
Eesti Reps saadaks lapsed kooli augusti keskel Jaak Juske tegi Postimehe majas viimase tuuri Keskerakonna suurannetaja: olen tagasihoidlik inimene ega soovi avalikkuse tähelepanu (4) Eesti lühiuudised Teadusrevolutsioon: inimese geneetika uurimine tegi tohutu arengusammu (4) Reinsalu: juunis võiks hakata Schengeni turiste Eestisse lubama (2) 147 või 100 000 eurot? Välistudeng nõuab kahjutasu (39) Rootsi kalmistult kaevati välja Vene sõdur Majandus Pikki aastaid kestnud töötasuralli jõuab lõpule Juristide vaidlus kaubanduskeskuse T1 ümber jätkub Majanduse lühiuudised Euroopa Keskpank valmistub halvimaks Suure ravimifirma juht kahtleb koroonavaktsiini arendamise tempos Välismaa Eesti eurosaadikute hinnang Ursula von der Leyeni pakutule (3) Von der Leyen rabas oodatust suurema abifondiga (2) Välismaa lühiuudised Donald Trump kuulutas sõja sotsiaalmeediale Arvamus Juhtkiri: rahalaev ja rendikoht (18) Aarne Seppel: saadame minister Repsi augustis kooli (11) Kadri Simson: Euroopa investeerib tulevikku (7) Mark Soosaar: väikesaarel luku taga (1) Kaur Kivirähk: paindlikkus tagab edu Liis Lipre-Järma: julgeolekunõukogu juhtimine videodiplomaatia ajastul Kultuur Rändkino, välikino ja valgus tunneli lõpus Millised kinod esmaspäeval avatakse, milliseid filme näitama hakatakse? Johann Voldemar Jannsen – Eesti kääbik (1) Sport Ehitustööriist tõusis tippu kire ja tahtejõuga: kuidas 15 aastat tagasi valati Kalev/Cramole tugev vundament Tallinn Rootsi kalmistult kaevati välja Vene sõdur Maa Elu Endised ministrid: "Kaabude lõikuspüha" tuleb pikendada põllumajandushooaja lõpuni (1) Piimahinna jätkuv langus ähvardab väikelaudad kaotada (8) Olustvere põld külvati 2+2 meeskonnaga Riik õhutab väikemetsaomanikke oma metsi agaramalt majandama Kevadisest metsast leiab toidulauale kõiksugu söögikraami Kui suitsuahju pole, aga tahaks Eriline perepilt: pisikesed sookured ukerdasid metsas Ilmajutt: helkivate ööpilvede aeg on käes Maailma kõrgeim üheaastane rohttaim kasvab Eestiski Avamaale istutage tomat juuni algul Mesindustalus saab pikutada sumiseval voodil Tartu Ajaloolise pärmivabriku kvartal saab uueks, aga korstnata (1) Indrek Kelk: Mitte «päriselt see», aga parim, mis saab olla Linn keeras elektriratastel särtsu vähemaks (3) Kunstimuuseumi vanas majas algab korterite ehitus (1) Eesti tuletornid markidel! Uks näitusele avaneb ERMi kodulehelt LOODUS ⟩ Rukkirääk naasis taas kalendri järgi Aivar Aotäht: Tartu Maraton tõrjub osalisi ehk Kuidas pakkuda asendusüritust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kui suitsuahju pole, aga tahaks

5 min lugemist
Suitsuahjude valik on suur. Üks variant on lasta see metallist kokku keevitada.  FOTO: Marianne Loorents/Virumaa Teataja

Kõigepealt peab suitsuahju soovija otsustama, kas tahab külm- või kuumsuitsuahju või mõlemat korraga. Kuumsuitsu eelistades on kõige lihtsam toimetada kauplusteski pakutavate metall­ahjudega, sest nendes on kaks eraldatud kambrit ja põlemissuits ei puutu kokku toiduga. Sellise ahju toidukambrisse pannakse puidulaastud, mis annavad lihale või kalale suitsumaitse. Ahju saab paigutada ka siseruumidesse, aga siis tuleb see mõistagi ühendada korstnaga.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Vaevarikkam, aga kindlasti ehedam võimalus on suitsuahi ise ehitada või kutsuda appi pottsepp. „Kui arvestada põhitõdedega ja valida õiged materjalid, saab kividest suitsuahju ehitamisega ise hakkama. Kahtluse korral tuleb siiski nõu pidada pottsepaga, sest võimalikke eksimiskohti jagub,” ütles osaühingu Tuulepuu pealik, pottsepp Valdur Kolla.

„Algaja suitsuahjukasutaja võiks alustada kuumsuitsust. Kuumsuitsutamise protsess on lühike ja lihtsam, külmsuitsutamine võib kesta ööpäev kuni nädal.” Kuumsuitsuahjul on all kolle, selle kohal omakorda keris, läbi mille jõuab kuumus suitsuruumi. Külmsuitsul on küttekeha umbes 2,5 meetri kaugusel ja sellest juhitakse suitsukanal väikese ülespoole nurga all toidukambrisse.

Kuidas ehitada?

Suitsuahju ehitamisel on Kolla hinnangul kolm alustala: tuleohutus, tervishoid ja õiged töövõtted. Vanal klassikalisel Eesti suitsuahjul on puidust suitsukamber.

„Sellel on mitu eelist – ei teki kondentsi ja pigi, aga on tuleohtlikum. Kuigi ma pole kuulnud, et päästeamet oleks käskinud kellelgi puidust suitsukambriga ahju maha lõhkuda, võib arvata, et kõikidele tuleohutusnõuetele need ei vasta. Talupojamõistus ütleb, et sellist ahju saab ehitada vaid hoonetest kaugele. Linnas ei ole puidust suitsuruumiga ahju ehitamine üldse õige, eelistama peaks kivi. Ahju asukoha valikul peab tagama, et suits ei häiriks naabreid,” rõhutas meister.

27.05.2020 29.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto