Sisukord
Maa Elu
Postimees
28.05.2020
Eesti Reps saadaks lapsed kooli augusti keskel Jaak Juske tegi Postimehe majas viimase tuuri Keskerakonna suurannetaja: olen tagasihoidlik inimene ega soovi avalikkuse tähelepanu (4) Eesti lühiuudised Teadusrevolutsioon: inimese geneetika uurimine tegi tohutu arengusammu (4) Reinsalu: juunis võiks hakata Schengeni turiste Eestisse lubama (2) 147 või 100 000 eurot? Välistudeng nõuab kahjutasu (39) Rootsi kalmistult kaevati välja Vene sõdur Majandus Pikki aastaid kestnud töötasuralli jõuab lõpule Juristide vaidlus kaubanduskeskuse T1 ümber jätkub Majanduse lühiuudised Euroopa Keskpank valmistub halvimaks Suure ravimifirma juht kahtleb koroonavaktsiini arendamise tempos Välismaa Eesti eurosaadikute hinnang Ursula von der Leyeni pakutule (3) Von der Leyen rabas oodatust suurema abifondiga (2) Välismaa lühiuudised Donald Trump kuulutas sõja sotsiaalmeediale Arvamus Juhtkiri: rahalaev ja rendikoht (18) Aarne Seppel: saadame minister Repsi augustis kooli (11) Kadri Simson: Euroopa investeerib tulevikku (7) Mark Soosaar: väikesaarel luku taga (1) Kaur Kivirähk: paindlikkus tagab edu Liis Lipre-Järma: julgeolekunõukogu juhtimine videodiplomaatia ajastul Kultuur Rändkino, välikino ja valgus tunneli lõpus Millised kinod esmaspäeval avatakse, milliseid filme näitama hakatakse? Johann Voldemar Jannsen – Eesti kääbik (1) Sport Ehitustööriist tõusis tippu kire ja tahtejõuga: kuidas 15 aastat tagasi valati Kalev/Cramole tugev vundament Tallinn Rootsi kalmistult kaevati välja Vene sõdur Maa Elu Endised ministrid: "Kaabude lõikuspüha" tuleb pikendada põllumajandushooaja lõpuni (1) Piimahinna jätkuv langus ähvardab väikelaudad kaotada (8) Olustvere põld külvati 2+2 meeskonnaga Riik õhutab väikemetsaomanikke oma metsi agaramalt majandama Kevadisest metsast leiab toidulauale kõiksugu söögikraami Kui suitsuahju pole, aga tahaks Eriline perepilt: pisikesed sookured ukerdasid metsas Ilmajutt: helkivate ööpilvede aeg on käes Maailma kõrgeim üheaastane rohttaim kasvab Eestiski Avamaale istutage tomat juuni algul Mesindustalus saab pikutada sumiseval voodil Tartu Ajaloolise pärmivabriku kvartal saab uueks, aga korstnata (1) Indrek Kelk: Mitte «päriselt see», aga parim, mis saab olla Linn keeras elektriratastel särtsu vähemaks (3) Kunstimuuseumi vanas majas algab korterite ehitus (1) Eesti tuletornid markidel! Uks näitusele avaneb ERMi kodulehelt LOODUS ⟩ Rukkirääk naasis taas kalendri järgi Aivar Aotäht: Tartu Maraton tõrjub osalisi ehk Kuidas pakkuda asendusüritust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eriline perepilt: pisikesed sookured ukerdasid metsas

4 min lugemist
Sookurepere. FOTO: Annika Ratt

Suur oli loodushuvilisest hobipiltniku üllatus, kui sai Järvamaal rajakaameraga video­sse sookurepere – ema- ja isalind ning kaks pisikest poega. Uudistamist jagus ka teadurile.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

See oli mai keskel Lõuna-Järvamaal Türi vallas Põikva kandis. Looduse- ja fotograafiahuviline türilanna Annika Ratt kõndis teest eemale, ületas põllu ja seadis kaamera metsaveerele paika. Ta ei teadnud, kas ja kes järgmistel päevadel rajakaamera eest läbi jalutavad, aga sisetunne soovitas proovida.

Kogenud linnupere

Möödus mõni aeg ja kaamera ette sattusid suured linnud. Annika Ratt sai e-postile pilditeavituse ja rõõm oli suur.

Kui ta, sülearvuti kaamera tühjakslaadimiseks kaasas, taas kaamera juurde jõudis, avastas ta, et metsa all kõndis ringi terve kurepere. „Nii armas! Pruunika udusulestikuga kurepojad on pisikesed, aga juba on jalad all ja vudivad mööda metsaalust ringi. Väga vahva vaadata!” rõõmustas ta. „Sellist imetoredat ja haruldast pilti, kus kogu sookureperekond ringi jalutab, ei anta igaühele.”

Eesti Maaülikooli teadur, mullu sookurgede pesitsus- ja rändeökoloogiast doktoritöö kaitsnud Ivar Ojaste tunnistas rajakaamera pilte ja videot vaadates, et nähtu pakub huvi. „Need linnupojad ei ole äsja koorunud, pigem paarinädalased ja video tehti mai keskel. Pojad on seega koorunud mai alguses, mis on kure jaoks päris varajane, sest tema haudumisajaks peame rehkendama umbes 30 päeva. Munad muneti ilmselt aprilli esimestel päevadel, pesakoha valikuks kulus ka nädal. Arvatavasti on linnud saabunud märtsikuu esimesel poolel,” sõnas ta.

27.05.2020 29.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto