R, 9.12.2022

Mesindustalus saab pikutada sumiseval voodil

Silja Joon
Mesindustalus saab pikutada sumiseval voodil
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mesilas­teraapiatoas heidab klient voodile, suleb silmad ja mesilased toimetavad tema aseme all asuvates tarudes.
Mesilas­teraapiatoas heidab klient voodile, suleb silmad ja mesilased toimetavad tema aseme all asuvates tarudes. Foto: Erakogu

Läänemaa mesiniku Andres Tamla mesindustalus saab pikutada sumiseva voodiga meemajas või panna selga mesiniku „skafandri” ja minna tarude juurde mesilaste elu uudistama.

Kullamaalt Taebla poole sõites jääb niitude ja metsade vahel loogeldes Ubasalu küla piirimaile Jüri-Hansu talu, kus tegutseb õppinud mesinik Andres Tamla, kes sai esimesed mesinduskogemused juba vanaisaga koos taru kõrval seistes.

Tamla on lõpetanud Olustvere maamajanduskooli mesinikuna ja praktiseerinud Soome Komppa-Seppälä enam kui 1200 mesilasperega mahemesilas. Tamla on Eesti Mesinike Liidu juhatuse liige ja ainus Maaelu Edendamise Sihtasutusega koostööd tegev mesinduskonsulent Eestis.

Läänemaa mesiniku Andres Tamla arvates saab ka mesindustalus maa­turismi arendada. „Saab tulla mesilasele pai tegema.”
Läänemaa mesiniku Andres Tamla arvates saab ka mesindustalus maa­turismi arendada. „Saab tulla mesilasele pai tegema.” Foto: Erakogu

Idee ehitada hoovi peal asuvasse hoonesse mesilas­teraapiatuba tekkis Tamlal aastaid tagasi. Ta ütleb, et need pole maailmas ega Eestis uus asi. Selliseid on Saksamaal, Ukrainas, Venemaal ja mujalgi. Tavaliselt on need majakeste kujul. Jüri-Hansu talu mesilasteraapiatuba asub meekäitlusmajas.

Lebamine mesilaste kohal

Mesilasteraapiatuba avati Jüri-Hansu talu meemajas mullu augustis. Selles meemaja teisel korrusel asuvas toas saab mesilastega tutvuda mitmel moel. Vaatleja saab turvaliselt mesilasi kärjel askeldamas näha: spetsiaalne, kahelt poolt klaasiga kaetud vaatlustaru asub teraapiatoa seinas. Tamla tõdes, et mesilaste tegutsemist vaadeldes tulevad eriti head mõtted.

Lisaks asub teraapiatoas lavats, mille all on mesilasperede pesaruum. Pesaruum on kaetud laudadega ja tihendatud võrguga, tänu sellele ei pääse mesilased tuppa, küll aga jõuavad ruumi tarulõhnad. Neis on segatud mee, õietolmu, vaha ja taruvaigu aroom.

Peale lõhnade kuuleb lavatsil lebaja taruhääli: mesilased ventileerivad pidevalt tiibadega, et taru niiskust kontrolli all hoida, sellest aga tekib õrn vibratsioon ja ühtlane, monotoonne sumin, mis mõjub inimesele tervendavalt ja lõõgastavalt.

Mesilastoodete kasu tervisele on üldteada ja teadus­uuringutega kinnitatud. Rahvusvaheliselt kutsutakse mesilastoodete abil haiguste ennetamist apiteraapiaks.

Rahustab ja leevendab

Tamla on lugenud uurimustöödest ja kirjandusest, et mesilaste teraapiatoas viibimine mõjub rahustavalt närvisüsteemile, vähendab stressi, parandab verevarustust, stabiliseerib vererõhku, toob hea une ja aitab hästi välja puhata, annab energiat, leevendab hingamisteede haigusi ja toob häid mõtteid.

Mesilasteraapiaseanss sarnaneb muusikateraapiaga, kus klient lebab voodil või istub kiiktoolis ning kuulab lavatsi alt kostvat suminat, tajub vibratsioone ja hingab sisse taruõhku.

Kui mesiniku „skafander” seljas, võib tarude juures mesilaste elu uudistada.
Kui mesiniku „skafander” seljas, võib tarude juures mesilaste elu uudistada. Foto: Erakogu

Kuna talu igapäevategevus on meetootmine, viib mesinik huvilised mesilatuurile, kus jutustab lugusid mesilaste maailmast ja tutvustab oma töist tegevust.

Külalised saavad mesinikuga koos meemajas ringi vaadata ja taru juures mesilaste argielu uudistada. Kärjelt otsitakse üles ema, lesed ja töömesilased, kuulatakse pere hääli, vaadatakse, kuidas mesi tarust taldrikule jõuab.

Sumin toob hea une

Mesilasteraapiatoas või -majas paiknevad voodid, mille all on tarud. Tarude lendlad asuvad maja külgedel, nii et majja sisenedes ei satu inimene otse mesilaste lennuteele. Ka on välistatud mesilaste lendamine ruumi, seega ei pea inimene pelgama, et saab kogemata nõelata.

Seanss on lihtne – klient heidab voodile, suleb silmad ja mesilased toimetavad tema aseme all asuvates tarudes. Mesilaste sumin on mesilasmajas viibijale kuulda, samuti on majakeses tunda rahustavat mee, mesilasvaha, taruvaigu ja eeterlike õlide segust koosnevat taruõhku. Mesilaste soojus ja lõhnad, bioenergeetika ja mikrovibratsioon kanduvad läbi voodipõhja kliendini, sumin toob hea une ja leevendab stressi. Piltlikult öeldes klient magab ja tuhanded mesilased teevad samal ajal tema tervise nimel tööd.

Mesilasteraapiateenus kuulub terviseturismi valdkonda, mis on lääneriikides kiiresti kasvav suund. Selle all mõeldakse reisimist füüsilise, vaimse ja hingelise heaolu parendamise ja säilitamise eesmärkidel.

Märksõnad
Tagasi üles