T, 4.10.2022

Jaak Juske tegi Postimehe majas viimase tuuri

Postimees
Jaak Juske tegi Postimehe majas viimase tuuri
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Postimehe Eesti uudiste toimetusenurk on senini täiesti äratuntav. Ainult mööblit enam ei ole.
Postimehe Eesti uudiste toimetusenurk on senini täiesti äratuntav. Ainult mööblit enam ei ole. Foto: Sander Ilvest

Ajaloolane Jaak Juske korraldas kolmapäeva õhtul paarikümnele huvilisele ekskursiooni Tallinna kesklinnas Maakri asumis asuvasse hoonesse, kus ligi 20 aastat tegutses Postimehe toimetus. Tegemist oli avalikkuse jaoks viimase võimalusega näha maja seestpoolt sellisena, nagu ta lehetoimetuse ajal oli, kuna peagi algavad hoones ümberehitustööd.

Jaak Juske alustas ekskursiooni Postimehe kunagise tellimiskeskuse juurest. Vanad sildid on veel senimaani üleval.
Jaak Juske alustas ekskursiooni Postimehe kunagise tellimiskeskuse juurest. Vanad sildid on veel senimaani üleval. Foto: Sander Ilvest

Kuigi toimetus kolis majast välja juba detsembri keskel, on ruumid veel samasuguses seisus nagu Postimehe lahkumisel. Mööbel on küll ära viidud, kuid kõik muu on alles. Toimetuse seinal on endiselt alles kell, mis näitab õiget aega ka pool aastat pärast väljakolimist. Teine toimetuse kell on leidnud kasutust uksetõkisena, mis ei lase trepikoja uksel päris kinni minna.

Praegu 14-korruseline maja ehitatakse 17-korruseliseks ning hoone fassaad saab täiesti uue välimuse. Kui kinnisvaraarendaja Fausto Capital kavatses veel pool aastat tagasi rajada Postimehe endisesse toimetusemajja hotelli, siis praegu see enam nii kindel ei ole. Praeguste plaanide järgi saab majast büroohoone.

Jaak Juske ekskursioonist osavõtjad said võimaluse käia maja katusel. Seda võimalust ei olnud suuremal osal Postimehes töötanud inimestest.
Jaak Juske ekskursioonist osavõtjad said võimaluse käia maja katusel. Seda võimalust ei olnud suuremal osal Postimehes töötanud inimestest. Foto: Sander Ilvest

Postimehe toimetuse maja oli 2000. aastal valmides Maakri asumi kõrgeim hoone. Praegu on maja kõrghoonete vahele peitunud ning otse kõrval asub praegu näiteks Tallinna kõrgeim hoone – 30-korruselised Swissoteli kaksiktornid. Teisele poole tänavat kerkib 26-korruseline pilvelõhkuja Skyon. Maakri asum on viimase paarikümne aasta jooksul aina enam kõrgustesse kerkinud. Jaak Juske meenutas, et veel 25 aastat tagasi oli asumi kõrgeim hoone Jaani Seegi puukirik.

Märksõnad
Tagasi üles