Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.05.2020
Eesti Riigikogu loob 300 000 euro eest kaugtöörakendust (8) Eesti lühiuudised Nakkuskahtlus võinuks lõpueksami nurjata Pärast vaidlust dokumendikontrollis jäi Eesti kodanik Peterburis konsulaadi ukse taha Keskerakonnale tegi kopsaka annetuse sportlik ärinaine (45) Uus eeskiri sunnib autoomaniku lund rookima (5) Majandus Pool haldustulust rändas emapankadele (2) Majanduse lühiuudised Julgeolekuohuks peetud meretuulepark sai valitsuselt rohelise tule (4) Lufthansa nõukogu ei nõustunud üheksa miljardi euro suuruse riigiabiga Välismaa Lennukeelde võib ajutiselt kehtestada Brüsseli loata Ränk tirtsurünnak võib India nälga jätta (3) Saksa eliitsõdur peitis tagaaias varastatud lõhkeainet ja relvastust (3) Välismaa lühiuudised Saksamaa loob lihatööstuses korda Kohalik vaade ⟩ Leedu langes odavate Hiina kaamerate lõksu (9) Hiina pani Hongkongile päitsed pähe Arvamus Juhtkiri: raha paneb Ratta käima Jan Trei: elu üle Eesti (1) Margus Põim: sõnal on suur jõud Annabel Parts: Teine pensionisammas diskrimineerib noori (21) Atso Matsalu: ainult hoolekogud hoolivad päriselt Andreas Kaju: presidendivalimised jäägu valijatele (3) Berit Nuka: demokraatia piirivalvur (5) Kultuur Mees kitarri ja lauluga ning tema õnnelikud kuulajad (3) Sport Urmas Sõõrumaa tahab kõik lapsed liikuma panna (8) Spordi lühiuudised Tühjad tribüünid nullisid koduväljakueelise Tartu Eriolukorrast taastumine käib Aparaaditehases teosammul Jõgeva valda juhivad riigikogu liige ja ajalehe peatoimetaja Tartu lühiuudised Esimene kortermajade rühm võtab ERMi külje all ilmet (2) Otepää koolijuhiks valiti senine direktori asendaja Põnevad mängud puhusid rannavõrkpallile elu sisse Pedagoog ja vaimulik Triin Käpp: nelipühad ühendavad meid ja kirikuid (1) Vahur Kollom: kas tõesti kaldu? Jaak Uibu: ametialane ebakompetentsus piiras epideemiatõrje tõhusust (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vahur Kollom: kas tõesti kaldu?

2 min lugemist
Vahur Kollom FOTO: Mats Õun

Mõnevõrra üllatav oli lugeda Valdo Randpere arvamust, et ajakirjandus on kaldu Keskerakonna poole. Minu teada ei antud praegusele valitsusele isegi sadat päeva aega atra seada. Valitsust rünnati igal hetkel ja igalt poolt. Kohati tekkis tunne, et maailmalõpp ongi saabunud. Ega ikka ei saabunud küll. Vastupidi, juleti midagi otsustada ja tehti ära pensionireform.

Kas eriolukorra ajal oleks meedia pidanud tegelema valitsuse ründamisega? Kindlasti mitte, sest sel ajal oli kõige olulisem säilitada rahu ning inimesi kiiresti ja adekvaatselt informeerida, et tagada nende elu ja tervis. Valitsus oli eriolukorra ajal sundolukorras ja sai minu arvates hästi hakkama. Käitus rahulikult ja ei kiirustanud uisapäisa.

Kellelegi ei meeldi, kui nende vabadusi piiratakse ja pahameeletorm on kärme tulema. Mis aga eriolukorra ajal selgus? Kriisi ajal andis valusalt tunda eelmiste valitsuste tegemata töö. Kas kritiseerida valitsust selle eest, et nad ei avanud helikopteri ust ega hakanud sealt kõigile raha loopima? Riigi toetused peavad olema ikka väga sihtotstarbelised ja antav laen madala intressiga.

Eriolukord on läbi saanud ja tavapärane elu peaaegu taastunud. Viirus tekitas väga palju kahju. Tänase päeva peamised küsimused ei ole kindlasti meedia ega erakondade rahastamise järelevalve komisjoni sõltumatuse kahtluse alla seadmine ja maasikaturul toimuv. Pigem siiski see, kuidas ära hoida viiruse teine laine ja parandada riigi suutlikkust tulevikus selliseid viiruspuhanguid ohjeldada.

Ning mõistagi, kuidas vähendada tööjõupuudust ning samas luua uusi töökohti. Paradoksaalselt on tööjõupuuduse tunnistamise kõrval paljud inimesed jäänud sissetulekuta või on nende sissetulekud märgatavalt vähenenud.

Kas eriolukorra ajal oleks meedia pidanud tegelema valitsuse ründamisega?

Lihtsalt ei olegi palgamaksjal seda raha, et tõsta paljud inimesed orjatööstaatusest kõrgemale. Kas uute tasuvamate töökohtade loomiseks langetatakse tööjõumakse? Millised on need majanduse käivitamise hoovad, kui võrrelda teiste riikidega? Ei tohi unustada, et Eesti majandus konkureerib maailmaturul teiste riikidega. Ka Euroopa Liidu suunal peab olema käredam, et taotleda vajaduse korral erisusi toetuste maksmiseks.

Kindlasti peab kätt hoidma pulsil Euroopa Liidu laenuplaanidel. Milline saab olema valitsuse regionaalpoliitika, et elu oleks võimalik ka tõmbekeskustest kaugemal? Kas keskkonnahoidlikkus saab olema üks olulisi põhimõtteid, millele tuginedes otsuseid langetatakse?

Lõpetuseks, kui üks suur erakond kurdab meedia sõltumatuse üle, siis mida peavad tegema väikesed erakonnad, kui nende sõnumeid aeg-ajalt üleüldse ei kajastata? Nad toimetavad rahulikult edasi, kui vaja, ühinevad.* Kas tõesti peaks kogu meedia hakkama ühe suurerakonna hääletoruks eesmärgiga kukutada valitsus?

* Eesti Vabaerakond ja Elurikkuse Erakond allkirjastasid läinud nädalal ühiste kavatsuste memorandumi, kus tehakse liikmetele ettepanek kahe erakonna baasil luua uus erakond.

Seotud lood
28.05.2020 30.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto