Sisukord
Arvamus
Postimees
29.05.2020
Eesti Riigikogu loob 300 000 euro eest kaugtöörakendust (8) Eesti lühiuudised Nakkuskahtlus võinuks lõpueksami nurjata Pärast vaidlust dokumendikontrollis jäi Eesti kodanik Peterburis konsulaadi ukse taha Keskerakonnale tegi kopsaka annetuse sportlik ärinaine (45) Uus eeskiri sunnib autoomaniku lund rookima (5) Majandus Pool haldustulust rändas emapankadele (2) Majanduse lühiuudised Julgeolekuohuks peetud meretuulepark sai valitsuselt rohelise tule (4) Lufthansa nõukogu ei nõustunud üheksa miljardi euro suuruse riigiabiga Välismaa Lennukeelde võib ajutiselt kehtestada Brüsseli loata Ränk tirtsurünnak võib India nälga jätta (3) Saksa eliitsõdur peitis tagaaias varastatud lõhkeainet ja relvastust (3) Välismaa lühiuudised Saksamaa loob lihatööstuses korda Kohalik vaade ⟩ Leedu langes odavate Hiina kaamerate lõksu (9) Hiina pani Hongkongile päitsed pähe Arvamus Juhtkiri: raha paneb Ratta käima Jan Trei: elu üle Eesti (1) Margus Põim: sõnal on suur jõud Annabel Parts: Teine pensionisammas diskrimineerib noori (21) Atso Matsalu: ainult hoolekogud hoolivad päriselt Andreas Kaju: presidendivalimised jäägu valijatele (3) Berit Nuka: demokraatia piirivalvur (5) Kultuur Mees kitarri ja lauluga ning tema õnnelikud kuulajad (3) Sport Urmas Sõõrumaa tahab kõik lapsed liikuma panna (8) Spordi lühiuudised Tühjad tribüünid nullisid koduväljakueelise Tartu Eriolukorrast taastumine käib Aparaaditehases teosammul Jõgeva valda juhivad riigikogu liige ja ajalehe peatoimetaja Tartu lühiuudised Esimene kortermajade rühm võtab ERMi külje all ilmet (2) Otepää koolijuhiks valiti senine direktori asendaja Põnevad mängud puhusid rannavõrkpallile elu sisse Pedagoog ja vaimulik Triin Käpp: nelipühad ühendavad meid ja kirikuid (1) Vahur Kollom: kas tõesti kaldu? Jaak Uibu: ametialane ebakompetentsus piiras epideemiatõrje tõhusust (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: raha paneb Ratta käima

2 min lugemist
  • ERJK likvideerimise arutelu on sattunud halvale ajale
  • Keskerakond kannab jätkuvalt kahtlase rahastamise taaka
  • Erakonnad peavad omavahelises konkurentsis järgima ausaid reegeleid
Suuremaid või väiksemaid probleeme on rahastamisega olnud peaaegu kõigil erakondadel. FOTO: Eero Vabamaegi/Postimees

Põhiline eesmärk on, et poliitilisi valikuid ei suunaks anonüümne raha. Seadusi ei peaks saama osta, või kui midagi sellist toimub, peab sellest jääma selge ja avalik jälg. Loomulikult on tähtis, et erakonnad järgiksid omavahelises konkurentsis ausaid reegleid.

Kui praegune peaminister Jüri Ratas sai Keskerakonna esimeheks, siis üks lootus oli, et see erakond saab lahti oma vana esimehe aegsetest kommetest ja kahtlase rahastamise taagast. Päris nii ei ole asjad kahjuks läinud. Keskerakond kogus esimeses kvartalis annetusi rohkem kui 100 000 euro jagu, millest suurim summa pärines vähetuntud ettevõtjalt, kelle kolme aasta tulu ülevaade maksu- ja tolliameti info põhjal on pannud erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) kukalt kratsima. Tänasest lehest saate lähemalt lugeda, kes on Keskerakonnale järjekordse küsimusi tekitava suure annetuse teinud isik. Kummalisel kombel on ta hoopis EKRE liige.

JUHTmõte

Esitajad võiksid oma piinlikkust tekitava eelnõu lihtsalt tagasi võtta ja pöörduda selle juurde tahtmise korral tagasi rahulikumatel aegadel ning pärast avalikku arutelu.

Hea on see, et kahtlus tuli välja ning erakondade rahastamise järelevalve komisjon palus prokuratuuril asja uurida. Jüri Ratast võib kiita eilse reaktsiooni eest. Nimelt ütles ta, et kui asjaolud on kahtlased, siis tuleb annetus tagasi maksta. Vaatame-jälgime.

Seda, et erakondade rahastamise puhtus ja läbipaistvus on oluline, ei avastatud ei maailmas ega Eestis eile või eelmisel nädalal. Ka järelevalve detailide üle arutlemisega on tegeletud Eestis juba aastakümneid. Võimalik, et praeguses süsteemis oleks tõesti tarvis teha muudatusi, millele on osutanud ka õiguskantsler.

Teiselt poolt on praegune erakondade rahastamise järelevalve süsteem üldjoontes toimiv, ja mis kõige olulisem, meil on praegu tervisekriis ning ees ootavad tõsised pakilised ülesanded majanduses, rahanduses ja Eesti elus üldisemalt. Raske oleks valida tobedamat ja ebasobivamat aega süsteemi detailide üle vaidlemiseks. Esitajad võiksid oma piinlikkust tekitava eelnõu lihtsalt tagasi võtta ja pöörduda selle juurde tahtmise korral tagasi rahulikumatel aegadel ning pärast avalikku arutelu.

Praegu kehtiva süsteemi alused laoti kümnendi alguses mõjutatuna muuhulgas sellest, et Silver Meikar kirjutas Postimehe arvamusloos (Silver Meikar «Erakondade rahastamisest. Ausalt», PM 22.05.2012), et on ka ise parteile musta raha viinud. Ähmased tehingud ei leidnud kohtus kinnitust, kuid rahva suuline pärimus muutus rikkamaks ämma kapi ja kilekotiraha võrra ning meeleavaldustel nõuti ausat poliitikat.

Keskerakonna rahastamistrikkide ajalugu on pikk ja värvikas. Mõjult suurima skandaali paljastas 2010. aastal Postimehes Tuuli Koch. Jutt oli sellest, kuidas Edgar Savisaar Venemaalt raha küsis. See näitas, et erakondade varjatud rahastamine ei pruugi piirduda üksnes kohalike ärimeeste huvidega, vaid võib tähendada meie poliitika vaenulike välisriikide mõju alla sattumist.

Suuremaid või väiksemaid probleeme on rahastamisega olnud peaaegu kõigil erakondadel. On selge, et kuni inimloomus jääb samaks, ei saa me ka korruptsioonist kunagi täielikult lahti, suudame seda vaid vähendada. Üldjoontes on asjad läinud Eestis erakondade rahastamise avalikustamisel paremaks ning ERJK-l on selles päris arvestatav roll. Välkmuutust pole süsteemis tarvis.

Seotud lood
28.05.2020 30.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto