N, 23.03.2023

EKI keelekool: e-elust E-Eestis

Tiina Leemets
EKI keelekool: e-elust E-Eestis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Tiina Leemets, EKI vanemkeelekorraldaja
Tiina Leemets, EKI vanemkeelekorraldaja Foto: Erakogu
  • Lühend e- on väga laialdaselt kasutusel
  • Lühend e- liitub nimi- ja tegusõnadele
  • E- kirjutatakse lause algul suure tähega

Tänavu on olnud e-kevad. Usun, et enamik saab sellest käigu pealt loodud sõnast aru, olles neil kuudel teinud oste e-poodides, aidanud lapsi e-õppes, osalenud e-koosolekutel või ajanud muid argiasju olude sunnil interneti kaudu, kirjutab EKI vanemkeelekorraldaja Tiina Leemets.

Lühend e- (seletus sõnastikes ’elektrooniline, elektron-’) on omamoodi põnev: see käibib ainult liitsõnade esiosana ning on seejuures väga produktiivne ehk võimaldab luua järjest uusi sõnu. 1999. aasta õigekeelsussõnaraamatus on sõna e-post, 2006. aasta ÕSis juba eraldi lühend e-. Usutavasti oligi e-post (tõlkelaen inglise sõnast e-mail) see, mis lühendi tuttavaks tegi.

Sõnastikutegijate kasutada olevas tekstikorpuses leidub e-sõnu kümnete kaupa, leheveerule mahub tilluke osa. E-postitsi peame oma e-aadressidel e-kirjavahetust. Paberi kõrval on e-lugeriga loetav e-raamat, e-ajakiri, e-töövihik, e-retsept, e-kalender, e-viisa, e-arve, e-deklaratsioon, saab täita e-vorme ja e-ankeete ning kirjutada e-hinnanguid ja e-teateid.

E-tegevuste ja e-teenuste seas on e-koolitus, e-äri, e-valimised, e-hääletamine (kus saab anda e-hääle), e-turve, e-tollimine, e-parkimine, e-makse, laiemaid valdkondi e-haridus, e-kultuur, e-majandus, e-pangandus. On tehtud e-pressikonverentse, e-näitusi, e-treeninguid ja e-etteütlusi, töötavad e-pank, e-raamatukogu, e-kaubamaja, e-maksuamet, e-politsei, e-valitsus. Inimeste hulgas on e-õppija, e-koolitaja, e-tudeng, e-valija, e-ostja, e-sportlane, e-kodanik, e-eestlane.

Elu nõuab e-tehnoloogiat, e-seadmeid ja e-oskusi ning pakub e-võimalusi, e-kogemust, e-demokraatiat, e-arengut ja e-edu, võime olla uhked oma e-riigi E-Eesti üle. Viimastes näidetes ei olegi e- enam täpselt sama mis elektron-, vaid väljendab üldist toimetulekut digivaldkonnas.

Valdavalt käib e- nimisõnade ette, ent seda on liidetud ka tegusõnaga (võimalus e-hääletada, pilte saab e-postitada, kaubamaja on e-avatud) ning omadussõnaga (e-teemaline, e-oskuslik, soovitus olla digiärksad ning e-häälekad). Lühendiga saab mängida, näiteks korraldab e-kaubanduse liit müügikampaaniat nimega E-smaspäev.

Lõpuks kaks korduma kippuvat keelenõuannet. E-posti ehk elektronposti sünonüüm on ilma e-ta meil (muud meili eesti keeles ei tunta). Teiseks, e- ei ole märk nagu @ või §. Lause algul ja ametlikes asutusenimetustes (Eesti E-kaubanduse Liit) käib lühendiga algav liitsõna suure tähega. Reeglikohane oleks suur täht ka püsikindlates sidekriipsuga nimedes: E-Selver, E-Tallinn, E-Eesti.

Märksõnad
Tagasi üles