Sisukord
AK
Postimees
30.05.2020
Eesti Tavatu aja eksam kulges tavapäraselt Eesti lühiuudised (1) Väike langus juhatab sisse suure kukkumise (1) Lühimajutus on omanikule kerge tulu, naabritele põrgu (6) Majandus Apple on taas kõige väärtuslikum ettevõte Börsifirmade tulemused – torm tõuseb (1) Välismaa Rassismivastased rahutused levivad üle Ühendriikide (11) Välismaa lühiuudised Hiina kuulutas Hongkongi autonoomiale surmaotsuse (2) Arvamus Dr von der Leyeni raviplaan (2) Bolti uus verstapost Trump sattus Twitteri-sõtta Ajakirjanduse päästetiim (1) Henri Zeigo: kui 2+2 hakkab rahakotile (1) Juhtkiri: asi polegi ju üldse maasikates (29) Sport Tänak paneb autospordiliidu rallile õla alla, võistluse nimisponsoriks saab DirtFish (1) Vangivalvuri vangistus ehk põgenemine Aafrikast Video ⟩ Koroonaigavus ajas eestlanna kõiki Tartu tänavaid läbima Henry Lääne kolumn. 55 sendiga Juventuse nanoosanikuks Merendus Teistmoodi purjesuvi – rohkem merd ja vähem pidu Merenduse lühiuudised Tallinn Lühimajutus on omanikule kerge tulu, naabritele põrgu (6) AK Clint Eastwood – 90 (2) Kriitik soovitab: neid Eastwoodi filme vaata tema sünnipäeval Aune Valk, Raul Eamets: kelleks saab sel sügisel kooliteed alustav laps? (1) Vahur Laiapea: Haamerite lapsed (2) Jelena Skulskaja: kuidas siis nüüd ilma karantiinita edasi elada? Peeter Espak: vanade sumerlaste vabadussõda (4) EKI keelekool: e-elust E-Eestis (1) Video ⟩ Kunst sinu ümber. Uku Sepsivart – skulptor, kes töötab koos loomadega «See on iga kirjaniku kohutav saatus, et igaüks võib teda uurida» Vikerkaar loeb. Halastamatult lihtne elu Praht, linn ja filmirežissöör ehk Rainer Werner Fassbinder 75 Juurikas. Oh maasikas, magus mari! Juurikas. Lennuliiklus Universumis on taastumas (1) Arter Edgar Savisaar: Ärge mind kiusake Jüri Ratasega, heldekene! (19) Pandeemia lõi uue maailma. Milline see on? (6) «Sa ei saa ju lindudele öelda: poisid, tehke seda liigutust nüüd uuesti!» (1) Justin Petrone kolumn: Heidi ja Klaus Pekid põlema, nii et tulejutt taga! (9) Privaatsete mullide fotopäevik maailma veerelt Rabarberiga retrolainel: saiavorm ja mannavaht Säästlik perepaat sportliku matkapaadi maski taga Õli, tušš ja portselan - kas neist saab kleite teha? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Praht, linn ja filmirežissöör ehk Rainer Werner Fassbinder 75

4 min lugemist
Rainer Werner Fassbinder. FOTO: United Archives/Kpa/imago Images/United Archives

Mõned otsustavad elada kiirelt ja surra noorelt – vastavalt ühele mõjukale müüdile. Rainer Werner Fassbinder oli üks neist. Elas ta tõesti kiirelt ja suri ka noorelt, 37-aastaselt. Kui poleks sel hetkel surnud, oleks surnud ilmselt varsti ja kui poleks varsti surnud, saaks ta 31. mail 75 ja elaks pärast seda ilmselt igavesti.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Surma põhjuseks kokaiini ja barbituraatide üledoos. Väidetavalt olla tema päevased intoksikatsioonikogused olnud üldse muljet avaldavad: kaks grammi kokaiini, natuke heroiini, pudel viskit, 10 õlut, sada sigaretti. Tehtagu järele! Millele lisati mööndusena, et seda siis, kui ta töötas, millele omakorda lisati topeltmööndusena, et töötas ta muidugi kogu aeg. Fassbinderi surmapäevaks jäi tema CVsse üle 40 filmi (üks neist ka 14-tunnine teleseriaal «Berlin Alexanderplatz»), 24 teatrilavastust jne. Puhkus tähendas tema puhul seda, et ta lavastas teatris. Parasjagu oli tal pooleli pätist kirjaniku Jean Genet’ romaani järgi tehtud filmi «Querelle» montaaž. Plaani oli võetud film pealkirjaga «Kokaiin». Kusagil diivani vahel vedeles ka pooleliolev käsikiri pealkirjaga «Rosa L.», millest siis pidi kunagi saama film revolutsionäär Rosa Luxemburgist.

1974. aastal – pärast üht tema hinnatuimat ja vist ka kommertslikult edukaimat filmi «Hirm närib hinge seest» – küsiti talt intervjuus, millised on edasised plaanid. Fassbinder vastas: tahaks tempot maha tõmmata ja teha ainult kaks filmi aastas, ühe kinofilmi ja ühe telefilmi, selline oleks unistus. Ma tahan olla koledana ajakirja Time kaanel, ütles ta kord olevat samuti ühe oma tulevikusihtidest.

29.05.2020 01.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto