Sisukord
Arvamus
Postimees
02.06.2020
Eesti Eesti lühiuudised Kohtla-Järve riigigümnaasiumil järjekord ukse taga Aller lubab põllumajandusse värsket verd (32) Sotsiaaltöötajad lasid päranduseks saadud metsa linnurahu ajal maha võtta (48) Jalgratturid lubatakse mõnele bussirajale (4) Majandus Majanduse lühiuudised Euroopas levib mure välisinvestorite pärast (13) Sportlandi kauane juht lahkus ametist Välismaa Trump otsib rahutustele vasturohtu (2) Välismaa lühiuudised India ja Myanmari piiriga eraldatud naga hõimud igatsevad ühtset riiki (1) Testitüli lõhkus Rootsi poliitilise üksmeele (1) Arvamus Juhtkiri: nina piima sisse (3) Kommentaar ⟩ Toomas Verrev: aktivistid lähevad liiale (10) Urve Läänemets: tasuta haridust pole olemas (7) Marek Strandberg: avanss Tallinnale Karina Auli: kui aku sai tühjaks Tarmo Pikner: isik või andmed? (1) Kultuur Kultuuri lühiuudised Suurem kui surm Broadway avamise vastu on… publik Sport Karl Jakob Heina positiivne aasta Londoni Arsenalis Spordi lühiuudised Mustanahalised sporditähed on tagajalgel: millal nähakse meid inimeste, mitte ohuna? (26) Tervis «... et saada pruuniks teiseks juuniks»* – kas ikka peaks? Tervise lühiuudised Tartu Tervishoiukõrgkooli tudengid pääsevad laborisse läbi kahe kontrollpunkti Jüri Saar: tornhooned kui kriiside monumendid Lenne Rähn-Kuusik ja Ingrid Sahk: barbaarsus puhkemetsa kallal peatses kultuuripealinnas (8) Rattaringluse kasutajad saavad nüüd osta tunnipileti Kaks pluss kaks reegli tõttu ripub kirves kinode kohal Tartu lühiuudised Uus Põltsamaa lasteaed võib kerkida lauluväljaku asemele (2) Õpilaste raamat pälvis presidendilt tunnustuse Võltsmett on võimatu silma järgi ära tunda (3) Kuidas lapsed laulsid ennast ajalukku Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jüri Saar: tornhooned kui kriiside monumendid

1 min lugemist
Jüri Saar FOTO: Kristjan Teedema

Kui ärimehed hakkavad pilvelõhkujaid ehitama, on põhjust karta majanduskriisi ­– selline mõte jäi aastaid tagasi üht järjekordset Tartu uusehitiste kavandamise lugu kirjutades kõrvu. Lubasin selleteemalise nalja endale, kui Anne kanali otsas hakkas Paju tänava uue, 16-korruselise bürootorni ehitusega asi konkreetseks minema ja Kalev Kase selgitusi jagas, miks ning millal.

Uus tornmaja on nüüd tellingutest vabanemas ja kriis platsis, linnaeelarve tulud vähenevad 10 miljonit eurot võrreldes plaanituga, töötus kasvab, turism on kärbunud ja üleüldine kartus on, et see on alles eelmäng.

Ligemale 90 meetrit kõrge Tigutorn sai südalinnas valmis 2008. aasta kriisi alguseks. Nõnda et korterite müük kohe kuidagi ei edenenud, laenubuum oli pauguga läbi saanud, ja käisid naljad, et uusi elamispindu ses edevas tornmajas võiks tarvitada sotsiaalkorteriteks.

Ja kui veel ajas tagasi minna, siis 1998. aasta märgib nii Emajõe ärikeskuse 14-korruselise Plasku valmimist kui ka valusa mõjuga Vene kriisi.

Ega need Tartu kõrgemad hooned ole just pilvelõhkujad, aga nii on juhtunud. Kõrghooneid on Tartus plaanitud muidugi rohkem, kõigist pole asja saanud – sirvigem planeeringuid. Aga kas võib olla rõõmus, et Tartu linnaplaneerijad kõrghooneid väga ei soosi?

Seotud lood
01.06.2020 03.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto