Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.06.2020
Eesti Eriolukord tõi kohtusse rohkelt laste hooldusõiguse vaidlusi Kopli lahte eksinud delfiinid ei pruugi osata lahkuda Eesti lühiuudised Eesti koroona-uuring: piirangute leevendamine ei toonud haigestumiste kasvu (6) Riik sunnib vahetama tähtsamad investeeringud vähemoluliste vastu (5) Majandus Silikaatkividest ehitamine teeb comeback’i (1) Majanduse lühiuudised Ärinaist süüdistatakse ulatuslikus rahapesus (2) Välismaa Balti välisministrid tõid Poola kolleegi oma mulli (1) Itaalia tähistas koroonakriisi ajal vabariigi päeva Vene firma nõuab Le Peni parteilt võlga tagasi Välismaa lühiuudised Kohalik vaade ⟩ Ungarit kummitab sajandivanune trauma (3) Kommentaar ⟩ Vene omavalitsuste liitmine lahustab rahvusi (3) Arvamus Juhtkiri: liivlaste testament leitud! (3) Marti Aavik: keda politseinik tulistab? (9) Toomas Koobas, Margus Maasing: digiriigi varjus pool (11) Edward Lucas: pandeemia mõjutas geopoliitilist maailmapilti (2) Karmo Tüür: Vene alternatiiv Rail Balticule (7) Martin Küüsmaa: Noored peaks kohustuslikku pensionisammast tuliselt toetama (17) Kultuur Taavi Eelmaa: välgu kodustamine on keeruline protseduur Kultuuri lühiuudised Eestist võib saada suurtuuride must auk (11) Prügimägi, lageraie ja ihukaitsega ninasarvik Sport Umbraško jätkab Tarva peatreenerina Videod ⟩ «E-ralli on ülekaalulisele parem rasvapõletustrenn kui jooksmine.» Tartu Heljo Pikhof: töötushüvitis ei tohi meest narrida Erkki Bahovski: naised, maasikad ootavad teid! (3) Laenutõukerattad tõid linna nii elevust kui ka segadust Marja tänav Supilinnas saab kõnnitee Tartu lühiuudised Ülikooli tänava suur remont valmib plaanitust ligi kaks kuud varem Lastelaulupeo suure juubeli aasta avamine lõppes kunstilise juhi õnnitlemisega Viis vabatahtlikku koristasid Aardla poldrilt üle kahe tonni prügi Ambitsioonika jalgrattatiimi eestvedaja Rene Mandri sõnul seisavad sõitjad suurte valikute ristteel Värvirõõmsas Pallases on ka must ja valge tuba Heidi Iivari asub Soome kultuuriveduriks Tartus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Toomas Koobas, Margus Maasing: digiriigi varjus pool

5 min lugemist
  • Ülikiire andmeside püsiühendus on nn 21. sajandi elekter ehk tulevikuvõrk.
  • Tulevikuvõrgu osatähtsus meie elus kasvab järgmistel aastakümnenditel oluliselt.
  • Tulevikuvõrk tuleks rajada üle-eestilise operaatorineutraalse taristuna.
Valgusoptilise kaabli paigaldamine. FOTO: Elmo Riig

Eestis ei ole lood ülikiire andmeside püsiühendustega hästi, pigem lausa halvasti. Millest on see põhjustatud ja mida tuleks olukorra parandamiseks teha, kirjutavad Höhle OÜ tegevjuht Toomas Koobas ja müügijuht Margus Maasing.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mis on ülikiire interneti püsiühendus? Nimetame siin kokkuleppeliselt püsiühenduseks olukorda, kui korter, eramu või ärihoone on ühendatud sidekaabliga. Selle vastand on mobiilne sideühendus. Mobiilsus seostub vabadusega ning püsiühendus seostus veel mõne aja eest kettaga lauatelefoniga.

Murranguline tehnoloogia ja ühiskondlik areng põhjustasid sajandivahetuse paiku analoogtehnoloogial põhineva sidevõrgu kokkuvarisemise – tehnoloogia vananes ja väsis ning kliendid läksid üksmeelselt üle mobiilsele sidelahendusele. Mobiilne ei olnud ainult sidelahendus, vaid selliseks muutus ka elu- ja tööstiil.

See viis antennidel põhineva mobiilsidevõrgu kiire väljaehitamiseni Eestis. Selline areng kustutas meie teadvusest sõna «püsiühendus». Veel viis kuni kümme aastat tagasi oli Eestis valdav teadmine, et mobiilivõrgul põhinev 4G-(andme)sideühendus on kõikvõimas ja uued arengud, nt 5G ja nii edasi, ainult kinnistavad seda mobiilsusel põhinevat võidukäiku.

Sellise arusaama tõttu rajati eramute ja hoonete sidevõrgud sageli mobiilsetele lahendustele või jäeti sootuks rajamata (mobiiltelefon ju toimis!) ning püsiühenduse järele vajadus puudus. Seda võib hästi mõista, kuni sideühendus tähendas peamiselt telefoniside-ühendust. Televisioon toimis katusele või rõdule paigaldatud antenni kaudu või tõid teenusepakkujad selle jaoks neile kuuluva kaabli eramusse; andmeside erakasutuses tegi alles esimesi samme. Ühesugune areng iseloomustab nii Eestit, Lätit, Leedut kui osaliselt ka Soomet. Kõik need on hea mobiilside kvaliteediga riigid.

02.06.2020 04.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto