Sisukord
Arvamus
Postimees
03.06.2020
Eesti Eriolukord tõi kohtusse rohkelt laste hooldusõiguse vaidlusi Kopli lahte eksinud delfiinid ei pruugi osata lahkuda Eesti lühiuudised Eesti koroona-uuring: piirangute leevendamine ei toonud haigestumiste kasvu (6) Riik sunnib vahetama tähtsamad investeeringud vähemoluliste vastu (5) Majandus Silikaatkividest ehitamine teeb comeback’i (1) Majanduse lühiuudised Ärinaist süüdistatakse ulatuslikus rahapesus (2) Välismaa Balti välisministrid tõid Poola kolleegi oma mulli (1) Itaalia tähistas koroonakriisi ajal vabariigi päeva Vene firma nõuab Le Peni parteilt võlga tagasi Välismaa lühiuudised Kohalik vaade ⟩ Ungarit kummitab sajandivanune trauma (3) Kommentaar ⟩ Vene omavalitsuste liitmine lahustab rahvusi (3) Arvamus Juhtkiri: liivlaste testament leitud! (3) Marti Aavik: keda politseinik tulistab? (9) Toomas Koobas, Margus Maasing: digiriigi varjus pool (11) Edward Lucas: pandeemia mõjutas geopoliitilist maailmapilti (2) Karmo Tüür: Vene alternatiiv Rail Balticule (7) Martin Küüsmaa: Noored peaks kohustuslikku pensionisammast tuliselt toetama (17) Kultuur Taavi Eelmaa: välgu kodustamine on keeruline protseduur Kultuuri lühiuudised Eestist võib saada suurtuuride must auk (11) Prügimägi, lageraie ja ihukaitsega ninasarvik Sport Umbraško jätkab Tarva peatreenerina Videod ⟩ «E-ralli on ülekaalulisele parem rasvapõletustrenn kui jooksmine.» Tartu Heljo Pikhof: töötushüvitis ei tohi meest narrida Erkki Bahovski: naised, maasikad ootavad teid! (3) Laenutõukerattad tõid linna nii elevust kui ka segadust Marja tänav Supilinnas saab kõnnitee Tartu lühiuudised Ülikooli tänava suur remont valmib plaanitust ligi kaks kuud varem Lastelaulupeo suure juubeli aasta avamine lõppes kunstilise juhi õnnitlemisega Viis vabatahtlikku koristasid Aardla poldrilt üle kahe tonni prügi Ambitsioonika jalgrattatiimi eestvedaja Rene Mandri sõnul seisavad sõitjad suurte valikute ristteel Värvirõõmsas Pallases on ka must ja valge tuba Heidi Iivari asub Soome kultuuriveduriks Tartus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Küüsmaa: Noored peaks kohustuslikku pensionisammast tuliselt toetama

2 min lugemist
  • II pensionisammast tuleb tulusamaks reformida, mitte kaotada
  • Keskmine noor ei suuda targemalt investeerida kui fondihaldur
  • Start-up'idesse investeerides on kerge kõik kaotada
Majandusanalüütik ja äristrateeg Martin Küüsmaa  FOTO: Marek Metslaid

Annabel Parts kirjutas eelmisel nädalal («Teine pensionisammas diskrimineerib noori», PM 29.05) sellest, miks on tema meelest II pensionisammas noorte suhtes ebaõiglane. On äärmiselt tänuväärne II samba teemal ühiskondlikku arutelu edendada, aga viidatud artiklis on piisavalt loogikavigu, et sellest tulenevad järeldused valeks muuta, kirjutab majandusanalüütik ja äristrateeg Martin Küüsmaa.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Esimese vea teeb Annabel Parts sellega, et arvab, et II samba väike tootlus on põhjus sambast loobuda. Tegelikult on väikese tootluse põhjuseks olnud pensionifondide liiga karmid reeglid, vähene konkurents ja muud piirangud, mida viimastel aastatel on aktiivselt muudetud. Kui meil jalg valutab, siis me ju ei raiu jalga maha, vaid ravime terveks. Samamoodi ei ole kehvad tulemused hea põhjendus süsteemi ära kaotada, selle asemel tuleb adekvaatse regulatsiooniga süsteemi parandada.

Teiseks räägib Annabel Parts, kuidas noored on hästi informeeritud mitmesugustest investeerimisvõimalustest ja omavad investeerimisportfelle. Kahtlemata on tänapäeva noorte teadlikkus investeerimisest, finantsturgudest ja majandusest üldisemalt tunduvalt parem, kui oli meie vanematel. Loodetavasti on tulevikus noored selles vallas veel paremini haritud. Paraku näitab statistika aga, et isegi professionaalsed fondihaldurid ei suuda keskmiselt pikas perspektiivis teenida rohkem kui turu keskmine. Keskmisel Eesti noorel ei ole rahandusalast kõrgharidust, nii et puudub põhjus, miks peaks keskmine noor inimene iseseisvalt tegutsedes suutma oma vara kiiremini kasvatada kui pensionifondis, eriti indeksfondis.

02.06.2020 04.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto