Sisukord
Arvamus
Postimees
03.06.2020
Eesti Eriolukord tõi kohtusse rohkelt laste hooldusõiguse vaidlusi Kopli lahte eksinud delfiinid ei pruugi osata lahkuda Eesti lühiuudised Eesti koroona-uuring: piirangute leevendamine ei toonud haigestumiste kasvu (6) Riik sunnib vahetama tähtsamad investeeringud vähemoluliste vastu (5) Majandus Silikaatkividest ehitamine teeb comeback’i (1) Majanduse lühiuudised Ärinaist süüdistatakse ulatuslikus rahapesus (2) Välismaa Balti välisministrid tõid Poola kolleegi oma mulli (1) Itaalia tähistas koroonakriisi ajal vabariigi päeva Vene firma nõuab Le Peni parteilt võlga tagasi Välismaa lühiuudised Kohalik vaade ⟩ Ungarit kummitab sajandivanune trauma (3) Kommentaar ⟩ Vene omavalitsuste liitmine lahustab rahvusi (3) Arvamus Juhtkiri: liivlaste testament leitud! (3) Marti Aavik: keda politseinik tulistab? (9) Toomas Koobas, Margus Maasing: digiriigi varjus pool (11) Edward Lucas: pandeemia mõjutas geopoliitilist maailmapilti (2) Karmo Tüür: Vene alternatiiv Rail Balticule (7) Martin Küüsmaa: Noored peaks kohustuslikku pensionisammast tuliselt toetama (17) Kultuur Taavi Eelmaa: välgu kodustamine on keeruline protseduur Kultuuri lühiuudised Eestist võib saada suurtuuride must auk (11) Prügimägi, lageraie ja ihukaitsega ninasarvik Sport Umbraško jätkab Tarva peatreenerina Videod ⟩ «E-ralli on ülekaalulisele parem rasvapõletustrenn kui jooksmine.» Tartu Heljo Pikhof: töötushüvitis ei tohi meest narrida Erkki Bahovski: naised, maasikad ootavad teid! (3) Laenutõukerattad tõid linna nii elevust kui ka segadust Marja tänav Supilinnas saab kõnnitee Tartu lühiuudised Ülikooli tänava suur remont valmib plaanitust ligi kaks kuud varem Lastelaulupeo suure juubeli aasta avamine lõppes kunstilise juhi õnnitlemisega Viis vabatahtlikku koristasid Aardla poldrilt üle kahe tonni prügi Ambitsioonika jalgrattatiimi eestvedaja Rene Mandri sõnul seisavad sõitjad suurte valikute ristteel Värvirõõmsas Pallases on ka must ja valge tuba Heidi Iivari asub Soome kultuuriveduriks Tartus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Bahovski: naised, maasikad ootavad teid!

2 min lugemist
Erkki Bahovski FOTO: TPM

Esmaspäev tõi meieni uudise, mille järgi Eesti ei soovi lisaregulatsioone soolise palgalõhe asjus. BNS tsiteerib EKRE aseesimeest, rahandusminister Martin Helmet, kelle järgi peaksid ettevõtjad töötajaid palgates olema palgakujunduses vabad.

Ettevõtjad peaksid olema töötajaid palgates palgakujunduses vabad? Khmm? Vabandust, aga maasikakasvatajad siis? Kas nemad võiksid ka olla vabad oma palgakujunduses? Ei, tundub, et mitte – seesama Martin Helme on kritiseerinud maasikakasvatajaid odava tööjõu kasutamise pärast.

Talle on sekundeerinud samuti EKREsse kuuluv riigikogu esimees Henn Põlluaas, kes on rääkinud maasikakasvatajate puhul lausa orjandusest. «... odavale orjatööle üles ehitatud ärimudeli aeg on läbi. On teie enda valik, kas panete uksed kinni või hakkate inimestele normaalset töötasu ja töötingimusi pakkuma,» kirjutas Põlluaas ühismeedia postituses mai lõpupoole.

Muud ei oska järeldada, kui et orjatööle üles ehitatud ärimudel võib küll kehtida naiste, aga mitte maasikaid korjama tulnud ukrainlaste puhul. Kõik oleks vist korras, kui maasikakasvatajad maksaksid eesti naistele miinimumtasu.

Eesti riik tahab vist kangesti sulguda. Või vähemalt mitte avaneda nii nagu varem. Ja korraldada senisest rohkem meie igapäevaelu.

Pandeemia on suurendanud riigi osatähtsust meie igapäevaelus, seesugune asjaolu võib olla paratamatu. Kuid kui selle varjus hakatakse silmapetteks kõnelema midagi vabast turumajandusest, piirates samal ajal ettevõtjate õigusi, on asi kurjast. Ranged soo­kvoodid tunduvad Eesti oludes liialdusena, ent soolise palgalõhe probleem on muidugi olemas. Hea oleks tunnistada probleemi olemasolu, siis saaks hakata ka seda lahendama.

Eesti korraldatud ÜRO julgeolekunõukogu raamides peetud konverentsil 8. mail, mälestamaks teise maailmasõja lõppemise 75. aastapäeva Euroopas, ütles ajaloolane Timothy Snyder, et maailm asub praegu pandeemia tõttu pöördepunktis. Kas hakatakse tegema tihedamat koostööd või riigid sulguvad ja saavad autokraatide mängukanniks.

Eesti riik tahab vist kangesti sulguda. Või vähemalt mitte avaneda nii nagu varem. Ja korraldada senisest rohkem meie igapäevaelu. Välja arvatud naised loomulikult – nendega võib käituda vabalt. Täiesti turumajanduslikult.

Oleks ennatlik ja ebaõige süüdistada ainult EKREt katsetes suurendada riigi osalust meie igapäevaelus. Eks sotsidki soovivad riigi tarka juhtimist. Olgu selleks riiklik teadmine, kas ja missuguseid saiakesi tuleks süüa koolipuhvetis või kas karusloomi ikka tohib kasvatada.

Jääb ainult arusaamatuks, miks ühtesid süüdistatakse vasakpoolsuses ja teisi mitte. Poliitiliselt korrektselt öelduna on EKRE ja sotsid kui ühe, istumiseks mõeldud kehaosa kaks osapoolt. Mõlemad soovivad, et meid juhiks riik. Praegu sai EKRE pandeemiaga oma võimaluse, aga eks sotside võimalus pole kuhugi kadunud. Naised aga võiksid esialgu kasutada võimalust vait olla (see oli iroonia).

Seotud lood
02.06.2020 04.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto