Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
04.06.2020
Eesti Segadus: 2+2-reegel ühistranspordis ei kehtigi? (9) Kõlvart hakkas Tallinna sihtasutusi rappima (3) Eesti lühiuudised President käis Marjamaa talus maasikal (6) Mägrapere ukse tagant hakkab sõitma kiirrong (8) Majandus Turg ootab Euroopa Keskpangalt täna tegusid (1) Majanduse lühiuudised Kriis tabas naisi ja noori Inimesed naasevad poodidesse ettevaatlikult Välismaa Valge Maja valab õli tulle (49) Välismaa lühiuudised Venemaa asub lähinaabrite kodanikele lahkelt topeltpasse jagama (14) Arvamus Juhtkiri: iga üldistus on natuke vale (1) Aimar Altosaar: riigikogu madallend (2) Kadri Kaska, Maria Tolppa: Hiina interneti valitsemine ja suveräänsus Vivian Loonela: tugi ühisturule – ELi liikmete kindlustunne (4) Liisa Pakosta: emade taskute kallale minna ei tohi (2) Päeva karikatuur (3) Kultuur Võitlus käib armastuse nimel Kunstihoone uus juht on põnevil Esimene esilinastus pärast kriisi Sport Spordi lühiuudised Mart Poom: Nõmme United tahab olla parim kasvatajaklubi, me ei pea nui neljaks Premium liigasse jõudma Kuidas mõjutab Soome ralli ärajäämine Lõuna-Eesti võistlust? Reis Hispaania õitseb, lõhnab ja ootab turiste Reisi lühiuudised Maa Elu Nädala mõte: rohenäppude puhkepäevad Küsime spetsialistilt ⟩ Mida teha, kui kohtud linnas suure metsloomaga? Vargad himustasid taimekaitsevahendeid Esimene siloniide on kulla väärtusega (1) Kuidas telefoni abil keskkonnasõbralik kalaost teha? E-kaubandus aitab käsitöömeistritelgi hinge sees hoida Peipsi kaldal startis Lendav Laev Ilmajutt: helkivatel ööpilvedel on põnev ajalugu Paneme maasika salati sisse Mungalill ehib köögiviljaaeda (1) Kihlvedu tegi agronoomist lihaveisekasvataja Tartu Osa Vabaduse puiesteest läheb terveks juuliks autodele kinni (1) Alar Karis: Raadi on kaugel, Toome kaugemal veel (2) Toidujagajad hankisid külmiku ja laiendavad haaret Aivar Lainjärv sai teisel katsel vallavanemaks Tartu lühiuudised Kõhnade Eesti inimeste geenides peitus võti mõistmaks seda, miks mõned inimesed on paksud Tammeka vajab stabiilsemat mängupilti Fotod ⟩ Vaata kevade tärkamist läbi kaamera silma! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala mõte: rohenäppude puhkepäevad

2 min lugemist
Ele Pärnpuu saatis Maa Elu toimetusele enda kasvuhoone foto - kasvuhoonesse lähevad pärast taimekasvatushooaja lõppu kanad ja on seal päeviti kuni uue taimehooaja alguseni. FOTO: Ele Pärnpuu

Tänavu on eestlasi eriti ägedalt tabanud igakevadine nakkus – rohenäplus. Kel oma aed, peenramaa ja kasvuhoone, neil vabad hetked tööd täis, sest kuni jaanipäevani käib kibe istutamine ja külvamine, kõik kasvab hämmastavalt kiiresti, ka umbrohi. Nii polegi pääsu: kui pikk palgatööpäev seljataga, tuleb aeda kiirustada. Aianduskaugele inimesele kõlab see kui õudusjutt, aga rohenäppe teeb säärane „aiaorjus” õnnelikuks.

Vaadake või Maa Elu üleskutsele vastuseks tulnud kasvuhoonepilte. Esimesena torkab silma, kui väga inimesed seda majakest armastavad ja taimede kasvamist naudivad. Tundub, et igas teises Eestimaa kasvuhoones on sisse seatud puhkenurk, kus suveõhtutel jalga puhata ja kuhu külalisi kohvi jooma kutsuda.

Tänapäeval ongi kasvuhoone pigem puhkamiseks. Rahaliselt tuleb kindlasti soodsam kurke-tomateid turult osta, aga mingi raha eest ei saa seda rõõmu, mida annab taimedega tegelemine ja värskelt korjatud saagi lõhn.

Kasvuhoone võib osta üsna kopsaka summa eest, aga võib kuuris leiduvast materjalist ka ise üles kopsida. Piltidelt nähtub, et inimesed on oma kasvuhoone sisustamisel väga nutikad. Paljud teevad kividest vahekäigu, mis on silmale ilus ja lubab paljajalugi puhtalt sammuda, aga sel on veel üks praktiline väärtus – kivid neelavad päeval soojust, mida õhtujaheduses tagasi andma hakkavad.

Kas istutada taimed peenrasse või pottidesse? Maitse asi. Peenral on taimedel võimalus juuri laiemaks kasvatada ja kastmisvaeva on nii vähem, aga kottides ja pottides on lihtsam igal aastal mulda välja vahetada ja seega haiguste levikut ennetada.

Paljud on lahendanud kastmise vihmavee abil. Vee kogumiseks saab kasvuhoonele paigaldada rennid, isegi kumerate külgedega majale on rennidele sobiv koht suudetud välja nuputada – vundamendi külge.

Minule läks kõige enam hinge üks suur plastist vihmaveetünn, millesarnaseid on aedades ilmselt sadu. Selles tünnis oli pikk laud otsapidi vees ja nagu perenaine seletas, on see lindudele ja loomadele uppumissurmast pääsemiseks. Tulevad ju tihtipeale linnud veeanumatest jooma ja mõnikord kukuvad vette. Kuna tünnil on püstised seinad, ei saa nad omal jõul veest välja. See laud ongi neile pääsetee.

Selle nipi võtan kindlasti oma aias kasutusele. Meil on vihmaveetoru all veekogumiskast, millest lastega üllatavalt tihti konnapäästmisoperatsioone korraldama peame. Vahel oleme ka hiljaks jäänud. Loodetavasti otsapidi vette pandud laud aitab tulevikus konnadelgi ise välja pääseda.

Seotud lood
03.06.2020 05.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto