T, 7.02.2023

Turg ootab Euroopa Keskpangalt täna tegusid

Erik Aru
, BNSi ja Postimehe majandustoimetuse juht
Turg ootab Euroopa Keskpangalt täna tegusid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
EKP president Christine Lagarde ütles, et vajaduse korral ei kõhkle keskpank ostukava «suuruse, kestuse ja koosseisu» muutmisel.
EKP president Christine Lagarde ütles, et vajaduse korral ei kõhkle keskpank ostukava «suuruse, kestuse ja koosseisu» muutmisel. Foto: PETER PARKS/AFP

Euroopa Keskpanga (EKP) märtsis avaldatud pandeemia majandusmõjude ohjeldamise erakorralise varaostukava 750 miljardist eurost on praeguseks kulunud alla kolmandiku. Turg aga ootab juba, et keskpank summat suurendaks.

«Kui on kulutatud juba üle 234 miljardi euro, saab kava püssirohi oktoobriks otsa,» muretses teisipäevane Financial Times. Valdav osa asjatundjatest, keda Bloomberg eelmisel nädalal küsitles, ootab, et EKP nõukogu suurendaks varaostukava 500 miljardi euro võrra.

«On saanud selgeks, et 750 miljardist eurost ei piisa,» kinnitas UniCrediti peaökonomist Erik Nielsen.

«Kui pandeemiaaegset erakorralist varaostukava ei suurendata, on perifeeriale tõsine raputus,» leidis Toronto-Dominion Banki Euroopa intressimäärade vanemstrateeg Pooja Kumra. Teisisõnu, kui keskpank ostukava ei suurenda, ähvardab lõunapoolsete euroala maade, esmajoones Itaalia riigivõlakirjade intressimäärasid korralik obadus.

Märksõnad
Tagasi üles