Homses Arteris: kuidas Indrek Stahlil Swedbankiga suusad risti läksid

Arter
Copy

Selle nädala Arteris jutustab oma murest ettevõtja Indrek Stahl, kes oli Swedbanki kaudu poolteist aastat rahastanud kahe lukseramu ehitamist kuulsal Päikeserannikul Hispaanias, kuni ühel hetkel tõmbas pank tema tegemistele ootamatult kriipsu. 

Moekaubamärgi Bastion üks loojaid Stahl on olnud Swedbanki klient juba ajast, mil see kandis Hansapanga nime – kokku üle veerandsaja aasta. Nüüd saatis pank talle kaks nädalat tagasi meilitsi kaks kirja. Nood olid sisult sarnased, sisaldades muu hulgas lauset: «Panga jaoks peavad ettevõtte tehingud ja nende eesmärgid olema selged ning läbipaistvad, kuid need jäävad Teie ettevõtte puhul kahjuks arusaamatuks ning ei vasta Swedbanki riskiisule.»

Ja siis peamine: Swedbank teatas, et sulgeb Stahli kahe ettevõtte arvelduskonto ja samuti ärikliendi krediitkaardid.

Kõik. Ei mingeid lisaseletusi.

«See tundus absurdne,» ütleb pensionipõlve pidav Stahl. «Ennekuulmatu!»

Ettevõtted, mille konto Swedbank kinni pani, ehitavad Hispaania Päikeserannikul, Costa del Solis, kahte villat. Kaheksa aastat tagasi müüs Stahl koos abikaasa, moedisainer Merike Pääroga Bastioni rõivakaubandusettevõttele Baltika ning saadud raha eest nad Hispaanias Marbesas, Vahemerest kolmesaja meetri kaugusel mäenõlval, eramuid püsti panevadki. Esialgne plaan oli endale ehitatava villa kulud teenida osaliselt tagasi samale krundile kerkiva teise villa müügist.

Kuhu kadus ühtäkki panga usaldus? imestab Stahl. Ometi ei visanud ta seepeale püssi põõsasse. Loe kõigest lähemalt juba homsest Arterist.

***

Arteri kaanepersooniks on viimastel aastatel Eesti 100. aastapäeva ürituste korraldustoimkonna juhi ja Euroopa kultuuripealinna Tallinna programmidirektorina meie kultuurielu mastaapselt kujundanud lavastaja Jaanus Rohumaa. Arterile antud pikas usutluses räägib värskelt avatud Hiiumaa Tuulepargi loovjuhi rollis Rohumaa, mis imevägi teada juba aastaid selle saarega seob ja et kas pärast ametnikutöö jätmist võib teda teatrisõprade rõõmuks taas ka lavastamas näha. 

Räägime ka matkajast ja alpinistist Kunnar Karust, kes veetis terve maikuu Eestimaa matkaradadel ja kõndis kokku maha üle tuhande kilomeetri. Ka koeralt sai ta teekonnal hammustada, õnneks vaid ühe korra.

Ajakirjanik Toomas Verrev julgustab enda eeskujul kõhklejaid merele seiklema ja ütleb, et ajaviiteks seilamine on mõneti nagu puhkepäeva alustamine šampanja ja kalamarjaga. Esmapilgul tundub kaunis ja kättesaamatu, kuid inimlikult lähenedes saab ka lihtsamalt läbi. 

Arter käis külas Allikukivi veinimõisas Pärnumaal, kus tehakse kergeid ja suviseid rabarberiveine, mida muu hulgas on pakutud Eesti presidendi pidusöökidel. Seitsme aasta eest omaaegse kalevivabriku direktori suvehäärberi omanikuks saanud Raili ja Roman Hein nendivad, et ära ei tasu nende ettevõtmine kunagi, veinimõisa pidamine on lihtsalt elustiil!

Kõigest sellest ja veel paljust muust saate lugeda laupäevasest Arteris.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles