N, 2.02.2023

President tunnustas Tartu Lotte lasteaeda

Kelly Olesk
, ajakirjanik
President tunnustas Tartu Lotte lasteaeda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
2020. aasta oli Rohelise kooli patroon Kersti Kaljulaid
2020. aasta oli Rohelise kooli patroon Kersti Kaljulaid Foto: Sille Annuk

Tartu lasteaia Lotte lapsed teavad, mis on kliimasoojenemine, kuidas sorteerida prügi ning kustutavad alati tule, kui kedagi ruumis pole. Samuti käsivad nad kodus vanematel hammaste harjamise ajal veekraani kinni keerata, sest nii on loodusele parem. Sellest, et Lotte lasteaia lapsed on keskkonnateadlikud ning õpetajad aitavad neil teadmisi keskkonnast omandada, annab tunnistust neile täna hommikul üle antud Rohelise kooli keskkonnamärgis Roheline lipp.

Ringkäigul istutasid president Kersti Kaljulaid ja Lotte lasteaia direktor Viive Vellemaa lasteaia hoovi puu.
Ringkäigul istutasid president Kersti Kaljulaid ja Lotte lasteaia direktor Viive Vellemaa lasteaia hoovi puu. Foto: Sille Annuk

Väärilise märgi andis Lotte lasteaia direktorile Viive Vellemaale üle Rohelise kooli värske patroon, Eesti president Kersti Kaljulaid. Kõnes sõnas riigipea, et Roheline kool õpetab nii lapsi kui täiskasvanuid toime tulema selliste asjadega, mille üle meil on kontroll - vesi kinni, tuli kustu, prügi õigesse kasti.

Põhjamaade eeskujul

Üle maailma osaleb Rohelise kooli liikumises üle 59 000 õppeasutuse. Eestis on liitunud üle 140 kooli ja lasteaia ning ka Tartus on liikmeid juba mitu, näiteks Miina Härma gümnaasium ja Ristiheina lasteaed. Lotte lasteaia direktor Viive Vellemaa sõnas, et juba kümme aastat tagasi käis ta külas põhjamaade lasteaedades ning kõik sealsed lasteaiad tundsid suurt uhkust oma Rohelise lipu üle ning ka lapsed olid keskkonnast ja selle muredest vägagi teadlikud. Koostöös õpetajatega võetigi lasteaia arengukava koostamisel ette ning liituti Rohelise kooli programmiga. «Meie noored õpetajad tundsid samuti, et soovivad lastega koos «roheliseks» kasvada,» rääkis Vellemaa. Rohelise kooli teemad on lasteaia arengukavasse sisse kirjutatud ning põimitud, eraldi tunde ei toimu.

Lasteaias alustati lihtsamate teemadega, esimesena võeti ette prügi sorteerimine, aga läbitakse ka keerulisemaid teemasid näiteks elurikkus ning kliimasoojenemine. Vellemaa sõnul tulevad ka lapsevanemad ning kodud rohelise mõtlemisega kenasti kaasa. «Vanemad ikka ütlevad meile, et nüüd on neil paberi jaoks eraldi prügikast,» märkis ta.

Ringkäik lasteaias

Riigipea veetis täna Lotte lasteaias aega, lasteaia õpetajatega tehti koos majas ringkäik. Seejärel laulsid lapsed presidendile Lotte hümni ja kinkisid talle purgi heade ideedega ning keraamikaringis meisterdatud Lotte kujukese. Kersti Kaljulaid tõi omalt poolt lastele suure korvi komme. «Neid ei tohiks korraga ära süüa, sest muidu hakkab kõht valutama. Nendega saab jõuludeni maiustada, siis toob jõuluvana uued kompvekid,» lubas riigipea. Veel tehti koos terve lastega pilti ning jätkus veebikonverents.

Ringkäigul istutasid president Kersti Kaljulaid ja Lotte lasteaia direktor Viive Vellemaa lasteaia hoovi puu.
Ringkäigul istutasid president Kersti Kaljulaid ja Lotte lasteaia direktor Viive Vellemaa lasteaia hoovi puu. Foto: Sille Annuk
Märksõnad
Tagasi üles