Sisukord
Eesti
Tänane leht
06.06.2020
Eesti Eestlased murravad Lätti, aga mitte enam viina järele Postimees tähistas eile 163. sünnipäeva tordi ja näitusega (4) Hea uudis tuleviku toidudetektiividele Leitud sõduri viimane lend (1) Majandus Elu on läinud paremaks ja lõbusamaks Börsiaktsiatele joosti tormi juba eelmisel aastal (1) Meelelahutuslaevandus otsib uut sisu Välismaa Aro Velmet: miks pole USA rassiline ebavõrdsus kadunud? (54) Venezuelas tiksub humanitaarpomm (1) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: «Tere jumalime, venda!» Aleksei Lotman: võitlus «metsiku» rannaga (1) Kuidas öelda: «Sinu elu loeb»? (25) Eksinud merehulkurid Kunstimaastikule puhtalt lehelt? Oodatust parem (1) Urmas Nemvalts: päeva karikatuur (3) Sport Soome meistriliigaga liitunud HC Tallinn loodab olla teerajaja Loe ⟩ Kiri, mis hävitas legendaarse Lance Armstrongi karjääri (1) Eesti ainus proff, kes võistleb Verstappeni, Leclerci ja Alonsoga Soome ja Eesti hobisportlaste seas vohab doping (2) Jaanus Kriiski kolumn. Piirkondlikud spordiliidud – kasutamata potentsiaal! Merendus Meelelahutuslaevandus otsib uut sisu Merenduse lühiuudised AK Hannele Valkeeniemi: sada aastat dramaatikat, eraldi ja koos Ojaveer, Kiho, Saluri: mälestusi iseseisvuse taastulekust (1) EKI keelekool: «Ära mine närvi» (1) Jüri Saar: Ameerika antiiktragöödia (29) Kuidas anda hinnet elurikkusele? Teadlane seletab: kas loodus ei saa tõesti üraskitõrjega hakkama? (7) Digikultuur. Mis saab eesti keelest digiajastul? (1) Vikerkaar loeb. Pildikesi õllerahva kaugemast minevikust Mats Traadi ajamaastikud Baltisakslased sõja jalus (10) Võimas ja tüütu Kelle veri vannitorustikus? Nädala plaat: Tantsumasina motoorne essents Aja auk. Kadumise esteetika (1) Popkameeleoni mutatsioonid ja kauakestvad kompleksid Juurikas: valitsus ja medal (2) Juurikas: meedia viskleb krampides Arter Jaanus Rohumaa: Ma pole kunagi läinud kedagi vägisi ümber kasvatama, ammugi mitte õpetama Villade rajamine Hispaanias tekitas Swedbankis kahtlusi (6) Karu läks kõndima. Sest telekas olid ainult halvad uudised Purjetamine – kõige kallim viis jõuda kusagile tasuta Rabarber on Allikukivi veinitäht (1) Yamaha number 18. Pool aastat elust projektiratta peale 30 noort moegeeniust mürgeldab Effil (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Leitud sõduri viimane lend

4 min lugemist
  • Teises maailmasõjas alla tulistatud Vene lendur on tuvastatud
  • 800 sakslast aeti ahelikku
  • Ühele orden, teisele pommiauk
MTÜ Pommiauk eestvedaja Sergei Jerjomin leitud esemetega Jõgewa muuseumis. FOTO: Margus Ansu

Pea 80 aastat Võrtsjärve lähedal maapõues lebanud ja viis kuud tagasi välja kaevatud Nõukogude ründelennuki piloodi säilmete lugu on lõpuks selgeks saanud. Üle poole sajandi Väike-Rakke lähedal lebanud inimese isiku tegid kindlaks ja temaga juhtunu uurisid välja sõjaajaloohuvilised Sergei Jerjomin ja Ville Dreving.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Teises maailmasõjas alla tulistatud Nõukogude ründelennuki IL-2 peale sattus kohalik inimene, kes leidis soost masina tükke ja ekipaaži isiklikke asju. Jõgeval asuvasse Pommiaugu ajalooklubi eramuuseumisse jõudsid leidudest vaid üksikud – sellised, mis õnnestus puhastada ja konserveerida –, ent muuseumi asutajal ja sõjaajaloo kollektsionääril Sergei Jerjominil läks hukkunud lenduri tuvastamiseks tarvis vaid kahte.

Üks neist oli mootori osake, millel peal number, kuid…«Praktika on selline, et lennuki tuvastamisele saab punkti panna alles siis, kui leiab vähemalt kaks numbrit või kinnitust,» räägib Jerjomin. «Meil oli teada [lennuki allakukkumise] umbkaudne aeg. Selgus, et siis oli õhus neli lennukit. Kuid milline neist [oli just see lennuk]?» Õnneks tõi rusud leidnud kohalik elanik neile ka habemeajamisnoa initsiaalidega G.L.I. «Ehk Gorodetski, Leonid Ivanovitš. Kõik! Lendur on tuvastatud. Saab punkti panna,» naerab Jerjomin.

05.06.2020 08.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto