Sisukord
Arvamus
Tänane leht
08.06.2020
Eesti Lihula kogukond on tulistamisest suures šokis Keskerakonna annetaja saab «oma» raha tagasi (26) Lennujaamas ja sadamas saab teha antikehatesti Turay: «Black Lives Matter» Eestis oleks kui homoparaad ilma geideta. Naeruväärne! (75) Mustamäele rajatakse Mahatma Gandhi monument (18) Rododendronid näitavad õieilu Majandus Meelis Kitsing: tahame, et õppimisest saaks harjumus (2) Majanduse lühiuudised Hinnamuutus jääb tänavu sisuliselt nulli Välismaa Euroopa protestijad keskendusid kodusele rassismile (7) Välismaa lühiuudised Soome eurosaadik Pietikäinen: koroonakriisi majanduslik löök alles tuleb (19) PÕHJALA VAADE ⟩ Põhjamaad seavad vaimu kliimamaksudeks valmis Arvamus Juhtkiri: täna valitakse püramiidiehitaja (1) Kadri Tammepuu: riiklik varustuskomitee VÄITLUS ⟩ Kas riigikontroll sobib parteide järelvalvajaks? (7) Jürgen Aosaar: usalduskriis metsanduses (3) Loretta Kruusimäe: vabandamisega on mindud liiale (6) Andi Hektor: Kogu maa elektrifitseerimine (3) Sport Nõrgas keskkonnas meistriks ei sirguta Spordi lühiuudised Kas kevadel Sõõrumaale antud tugi peab vett või pöördub tuul Tõniste purjesse? (1) Dopingureeglite vastu eksinud Eesti jõutõstja jäi medalist ilma, kuid pääses võistluskeelust Vabavõitluse ekspert: McGregori pensionileminek ei pruugi olla lõplik Tartu Lepatriinu ja kiilassilm võivad tänavu talvituda putukahotellis Sven Salumets: kodanikupalgast – kas see ikka on väga hea idee? (23) Siiri Laidla: sõnavaht Mets mitte? Kajar Lemberi kohtusaaga avaistung jäi ootamatult lühikeseks (2) Tartu lühiuudised President aitas Peipsist risuvõrke välja vinnata, kõikuva aluse ja kalahaisu kiuste (1) President tunnustas Tartu Lotte lasteaeda Tartu 2024 tiimi dirigent tutvus tartlastega Metallica kontserdi ettevalmistamise ajal Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: täna valitakse püramiidiehitaja

2 min lugemist
  • Täna valitakse Eesti Olümpiakomitee president
  • Urmas Sõõrumaa fookus on koolispordil
  • Tõnu Tõniste fookus saavutusspordil
Tänased rivaalid EOK presidendiametisse neli aastat tagasi: Urmas Sõõrumaa ja Tõnu Tõniste FOTO: Tairo Lutter

Püramiid on nagu sport: monument, millest pole otsest rakenduslikku kasu, kuid mille sümboolne väärtus rõhutab inimese saavutuste suurust üldiselt, tekitades samas uhkust nendes, kelle kultuur on võimeline panema inimese sooritama kiiremini, kaugemale ja kõrgemale kui teised. Sport omakorda on nagu püramiid: mida laiem on selle põhi, seda kõrgemale saab tõusta tipp.

Täna valitakse Eesti Olümpiakomitee president, mees, kes järgmised neli aastat juhib meie spordipüramiidi ehitamist. Kandidaate on sellele kohale kaks: EOK praegune president Urmas Sõõrumaa ja asepresident Tõnu Tõniste. Valijaiks on EOK liikmed: spordiühendused, piirkondlikud spordiliidud, spordialaliidud ja eraisikud.

Tööd meie spordipüramiidi kallal on teha alates jalamist kuni tipuni. Eelmisel aastal avaldatud Eesti terviseprofiili järgi on üks viiendik eesti täiskasvanud elanikest rasvunud ja selle «saavutusega» oleme ELi rasvunute edetabelis lausa kolmandal kohal. Viimase paarikümne aastaga on tublisti suurenenud ka ülekaaluliste laste osakaal, mis on praeguseks ületanud 16 protsenti earühmast.

Ülekaalulisus on otseselt seotud väikse kehalise aktiivsusega. Eestis tegutseb nädala jooksul vähemalt kaks ja pool tundi mõõduka kehalise aktiivsusega 60 protsenti elanikest, samas kui Euroopas on selliseid inimesi keskmiselt 64 protsenti.

Püramiidi keskosas vajab olulist arendamist treenerite institutsioon. Eestis on umbes 4500 treenerit, kellest suurem osa ei tööta selles ametis põhikohaga. Urmas Sõõrumaa hinnangul võiks ideaalis põhikohaga tööd saada kuni 3500 treenerit, kui koolid ostaksid spordiklubidelt teenust ja enamik kooliõpilasi saadaks liikuma.

Ka Tõnu Tõniste peab treenereid üheks võtmeküsimuseks. Tema tegevuskava peab vajalikuks treenerite maine tõstmist ja järelkasvu kindlustamist – lähema kümne aasta vältel oleks vaja juurde kuni 2400 treenerit. Treenerite ettevalmistus peaks uuele kaasaegsele tasemele viima ka metoodika.

JUHTMÕTE

Spordi aluspõhimõte on aus mäng ja kui seda ei ole, siis paistab püramiidi räpane tipp seda kaugemale, mida kõrgem see on.

1

Kui võrrelda kahe kandidaadi prioriteete, siis tundub, et Sõõrumaa fookus on suunatud püramiidi jalamist keskele, samas kui Tõniste keskendub teemadele keskpaigast kuni tipuni. Olgu fookus kus tahes, kumbki ei saa mööda vaadata dopingust, mis on oma sünge ja sõna otseses mõttes verise varju heitnud meie spordipüramiidi tipule. Spordi aluspõhimõte on aus mäng ja kui seda ei ole, siis paistab püramiidi räpane tipp seda kaugemale, mida kõrgem see on.

Jättes kõrvale keelatud ained, mille suhtes peab valitsema nulltolerants, ei või siiski mööda vaadata asjaolust, et spordi­püramiidi ei saa ehitada ressurssideta, nagu ei saa ka sportlane ilma ressurssideta jõuda püramiidi tippu.

Tõniste on oma tegevuskavas märkinud, et Eestis elab vaesuses peaaegu veerand elanikkonnast, mistõttu kõigil ei ole kaugeltki võrdsed võimalused oma andeid spordis täiel määral realiseerida. Noorte saavutusspordi tugisüsteemi arendamine on tema tegevuskavas mainitud esimesena.

Tõniste tunnistab ka, et EOK presidendiks oleks tal tunduvalt kergem kandideerida mõne teise endise tippsportlase kui ärimees Sõõrumaa vastu, kes on lahkelt jaganud lubadusi spordivaldkonda rohkem raha tuua. Vaieldamatult on kahel kandidaadil erinevad tugevad ja nõrgad küljed ning prioriteetide erinevus programmides. Nii et on, mille põhjal valida.

Seotud lood
06.06.2020 09.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto