Sisukord
Majandus
Tänane leht
08.06.2020
Eesti Lihula kogukond on tulistamisest suures šokis Keskerakonna annetaja saab «oma» raha tagasi (26) Lennujaamas ja sadamas saab teha antikehatesti Turay: «Black Lives Matter» Eestis oleks kui homoparaad ilma geideta. Naeruväärne! (75) Mustamäele rajatakse Mahatma Gandhi monument (18) Rododendronid näitavad õieilu Majandus Meelis Kitsing: tahame, et õppimisest saaks harjumus (2) Majanduse lühiuudised Hinnamuutus jääb tänavu sisuliselt nulli Välismaa Euroopa protestijad keskendusid kodusele rassismile (7) Välismaa lühiuudised Soome eurosaadik Pietikäinen: koroonakriisi majanduslik löök alles tuleb (19) PÕHJALA VAADE ⟩ Põhjamaad seavad vaimu kliimamaksudeks valmis Arvamus Juhtkiri: täna valitakse püramiidiehitaja (1) Kadri Tammepuu: riiklik varustuskomitee VÄITLUS ⟩ Kas riigikontroll sobib parteide järelvalvajaks? (7) Jürgen Aosaar: usalduskriis metsanduses (3) Loretta Kruusimäe: vabandamisega on mindud liiale (6) Andi Hektor: Kogu maa elektrifitseerimine (3) Sport Nõrgas keskkonnas meistriks ei sirguta Spordi lühiuudised Kas kevadel Sõõrumaale antud tugi peab vett või pöördub tuul Tõniste purjesse? (1) Dopingureeglite vastu eksinud Eesti jõutõstja jäi medalist ilma, kuid pääses võistluskeelust Vabavõitluse ekspert: McGregori pensionileminek ei pruugi olla lõplik Tartu Lepatriinu ja kiilassilm võivad tänavu talvituda putukahotellis Sven Salumets: kodanikupalgast – kas see ikka on väga hea idee? (23) Siiri Laidla: sõnavaht Mets mitte? Kajar Lemberi kohtusaaga avaistung jäi ootamatult lühikeseks (2) Tartu lühiuudised President aitas Peipsist risuvõrke välja vinnata, kõikuva aluse ja kalahaisu kiuste (1) President tunnustas Tartu Lotte lasteaeda Tartu 2024 tiimi dirigent tutvus tartlastega Metallica kontserdi ettevalmistamise ajal Meelelahutus Koomiks Sudoku

Meelis Kitsing: tahame, et õppimisest saaks harjumus

6 min lugemist
  • Väljastpoolt Euroopa Liitu tulnud tudengid teevad elu mitmel moel keerulisemaks.
  • Eestis antav kõrgharidus on väga hea eriti fakti- ja baasteadmiste puhul.
  • Väljakutse on see, kuidas haridustaset paremini majandusarengus ära kasutada.
Alguses läksid väga paljud õppejõud Eestist Soome õpetama, aga nüüd on juba mõistlikum palgata õppejõude Soomest, ütleb EBSi tulevane rektor Meelis Kitsing.  FOTO: Eero Vabamägi

Estonian Business Schooli (EBS) värskelt valitud, 1. augustil ametisse astuv rektor Meelis Kitsing räägib Eesti kõrghariduse olukorrast ja tulevikust ning sellestki, kas juhtimist üldse saab õppida.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

EBS on olnud tuntud koolina, kus on palju välistudengeid. Viimane aeg pole selleks vist väga soodne olnud?

Kui võib-olla paarkümmend aastat tagasi võis jääda mulje, et meil on päris palju tudengeid väljastpoolt Euroopa Liitu, siis praegu on ikkagi enamik meie tudengeid Euroopa Liidust. Kõigist välistudengitest alla kümnendiku on väljastpoolt.

Tegelikult teevad need tudengid, kes on väljastpoolt Euroopa Liitu, elu natuke keerulisemaks, mitmel põhjusel. Esiteks kaasneb nende siia saamisega alati suur bürokraatia ja alati on kahtlus politsei- ja piirivalveameti poolt, et äkki nad tulevad siia mingitel muudel põhjustel. Me oleme eraülikool ja meil on suhteliselt vähe ressursse sellise asja jaoks.

Teine pool on see, et tahame minna rohkem paindliku õppe poole, kus ei ole nii tähtis alati see, et Eestist pärit tudeng peab olema täiskohaga üliõpilane. Eriti magistritasandil on uus lähenemine, nn nanokraad, et inimesed saavad õppida endale sobivas rütmis. Ja selles kontekstis on ka väljastpoolt Euroopa Liitu tudengite n-ö haldamine veel keerulisem. Kohe kui nad hakkaksid midagi paindlikumalt tegema, siis on sõna otseses mõttes riigistruktuuride esindajad ukse taga. Mis nüüd muidugi kõik kokku ei tähenda seda, et me ei taha neid. Kindlasti annavad nad palju juurde.

Tuleb ka meeles pidada, et meil on üksus Soomes ja oleme sellega automaatselt rahvusvahelised. Alguses läksid väga paljud õppejõud siit Soome õpetama, aga nüüd on Eesti palgatase tõusnud ja kui kõik kulud kokku lööd, siis on juba mõistlikum palgata õppejõude Soomest.

06.06.2020 09.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto