Sisukord
Välismaa
Tänane leht
08.06.2020
Eesti Lihula kogukond on tulistamisest suures šokis Keskerakonna annetaja saab «oma» raha tagasi (26) Lennujaamas ja sadamas saab teha antikehatesti Turay: «Black Lives Matter» Eestis oleks kui homoparaad ilma geideta. Naeruväärne! (75) Mustamäele rajatakse Mahatma Gandhi monument (18) Rododendronid näitavad õieilu Majandus Meelis Kitsing: tahame, et õppimisest saaks harjumus (2) Majanduse lühiuudised Hinnamuutus jääb tänavu sisuliselt nulli Välismaa Euroopa protestijad keskendusid kodusele rassismile (7) Välismaa lühiuudised Soome eurosaadik Pietikäinen: koroonakriisi majanduslik löök alles tuleb (19) PÕHJALA VAADE ⟩ Põhjamaad seavad vaimu kliimamaksudeks valmis Arvamus Juhtkiri: täna valitakse püramiidiehitaja (1) Kadri Tammepuu: riiklik varustuskomitee VÄITLUS ⟩ Kas riigikontroll sobib parteide järelvalvajaks? (7) Jürgen Aosaar: usalduskriis metsanduses (3) Loretta Kruusimäe: vabandamisega on mindud liiale (6) Andi Hektor: Kogu maa elektrifitseerimine (3) Sport Nõrgas keskkonnas meistriks ei sirguta Spordi lühiuudised Kas kevadel Sõõrumaale antud tugi peab vett või pöördub tuul Tõniste purjesse? (1) Dopingureeglite vastu eksinud Eesti jõutõstja jäi medalist ilma, kuid pääses võistluskeelust Vabavõitluse ekspert: McGregori pensionileminek ei pruugi olla lõplik Tartu Lepatriinu ja kiilassilm võivad tänavu talvituda putukahotellis Sven Salumets: kodanikupalgast – kas see ikka on väga hea idee? (23) Siiri Laidla: sõnavaht Mets mitte? Kajar Lemberi kohtusaaga avaistung jäi ootamatult lühikeseks (2) Tartu lühiuudised President aitas Peipsist risuvõrke välja vinnata, kõikuva aluse ja kalahaisu kiuste (1) President tunnustas Tartu Lotte lasteaeda Tartu 2024 tiimi dirigent tutvus tartlastega Metallica kontserdi ettevalmistamise ajal Meelelahutus Koomiks Sudoku

PÕHJALA VAADE ⟩ Põhjamaad seavad vaimu kliimamaksudeks valmis

3 min lugemist
  • Rootsi ja Taani avalikkust šokeeris teade reovee otse Sundi väina laskmisest.
  • Eelenevatel aastatel on merre jõudnud 35 miljonit kuupmeetrit solki.
  • Taani ametiühingud tahavad hakata kohe valmistuma eluks keskkonnamaksudega.
  • Rootsis on õhus aga küsimus, kas riigis on tööstusel rohepöörde järel kohta.
Mai lõpus kogunes Taani pealinnast Kopenhaagenist pisut põhja poole jäävasse Skovshovedi külla pumbajaama juurde hulk inimesi, et väljendada oma pahameelt plaani vastu lasta otse Sundi väina suur kogus reovett.  FOTO: Johan Nilsson/TT News Agency/Reuters/Scanpix

Suvesooja ja rannailma ootavate Sundi väina ümbruse inimeste meel kiskus mai lõpus mõruks, kui avalikkuseni jõudis plaan lasta merre umbes 200 basseinitäit ehk 290 000 kuupmeetrit reovett.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kava paisata fosforit ja nitraate sisaldavat solki niigi haprasse Sundi väina keeras üles pahameeletormi nii ajakirjanduses kui ka keskkonnaaktivistide ja poliitikute seas ning tipnes mõne päeva jooksul teatega, et reovett merekitsusesse siiski ei lasta.

Kuid sellega pole lugu sugugi ühel pool. Skandaal tõi päevavalgele, et aastail 2014–2018 juba paisati Sundi väina 35 miljonit kuupmeetrit reovett. See pani tegutsema poliitikud nii Rootsis kui ka Taanis: kiiresti tõdeti, et süsteeme tuleb nüüdisajastada, ning tehti ettepanek luua Sundi väina biosfääri kaitseala.

06.06.2020 09.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto