R, 9.12.2022

Avalik surve pani Keskerakonna tegutsema

Avalik surve pani Keskerakonna tegutsema
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 36
Keskerakond otsustas kahtlase suurannetuse lõpuks tagasi anda. 
Keskerakond otsustas kahtlase suurannetuse lõpuks tagasi anda. Foto: Pm

Kui veel nädal aega tagasi kaitses Keskerakond väikeettevõtjast suurannetajat, siis nädalalõpu sündmused viisid erakonna kannapöördeni. Keskerakonnale tänavu aasta alguses tehtud 50 000 eurone suurannetus Tartu väikeettevõtjalt Jana-Helen Juhastelt kanti erakonna kinnitusel eile annetajale tagasi. «See oli minu otsus, et me anname selle tagasi ja ei võta seda annetust vastu,» rõhutas Keskerakonna juht, peaminister Jüri Ratas eile.

Veel möödunud kolmapäeval kinnitas Ratas riigikogu infotunnis, et usub talle edastatud infot, et Juhaste annetuse taga on üks väga isiklik lugu. Veel enam, mai lõpus, kui selgus, et erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) on kahtlase annetuse saatnud prokuratuuri uurimiseks, sest Juhaste tulud on olnud liiga väikesed nii suure annetuse tegemiseks, saatis Keskerakond pressiteate Juhaste kinnitusega, et annetus on tehtud naise isiklikest vahenditest ning sooviks oli toetada Keskerakonna maailmavaadet.

Eile põhjendas Ratas otsust annetus tagastada aga sellega, et ka erakonnale jäi selgusetuks, kellele ja mis eesmärgiga on raha pere sees üle kantud. «On tulnud välja väga palju küsimusi, millele ei ole vastuseid,» tunnistas Ratas. Need on aga küsimused, mis tekkisid erakonnal alles siis, kui annetuse päritolu küsitavused hakkasid ilmuma ajakirjanduses. Ratas tunnistas, et tema otsust Juhastele annetus tagastada mõjutas ka 6. juunil Eesti Ekspressis ilmunud lugu, kust tuleb välja, et suurannetaja raha võis olla hoopiski tema eksmehe Martin Künnapi oma.

Künnapi Eesti ärid suurannetuseks alust ei anna

Aastal 2016 oli Martin Künnap üks allikaid ETV saates «Pealtnägija».
Aastal 2016 oli Martin Künnap üks allikaid ETV saates «Pealtnägija». Foto: ERR/Ekraanitõmmis

Martin Künnap ei kinnitanud laupäeval Eesti Ekspressis ilmunud loos infot, et Jana-Helen Juhaste 50 000 eurose suurannetuse taga on hoopis tema ja raha pärineb Lõuna-Euroopas tehtud edukast kinnisvaratehingust, samas ta ei lükanud seda ka ümber. Martin Künnap esmaspäeval Postimehe kommentaaripalvele ei vastanud.

Küll aga ei anna Künnapiga seotud Eesti ettevõtete majandustulemused alust eeldada, et annetus on pärit sealt. Äriregistri andmetel on Martin Künnap seotud kokku 21 juriidilise isikuga, neist suurem osa on osaühingud. Mehel on seos ka ühe mittetulundusühinguga.

Suurem osa Künnapiga seotud ettevõtetest lõpetas aruannete järgi 2018. majandusaasta kas kahjumi või nulliga. Kasumit näitas vaid paar ettevõtet. Martin Künnapiga seotuid ettevõtete 2019. majandusaasta aruanded ei ole veel äriregistrisse jõudnud ja selles ei ole midagi imelikku, sest seaduse järgi tuleb aruanded esitada hiljemalt juuni lõpuks.

Selle kohta, millised Künnapiga seotud ettevõtted praegu reaalselt tegutsevad, annavad aimu käesoleval aastal tasutud maksud. Äriregistri andmetel on viimases kvartalis maksnud makse kullerteenustega tegelev OÜ Privateboats ja internetikaubandusega tegelev Dreamlook. Privateboatsi 2018. majandusaasta müügitulu ja puhaskasum olid 0 eurot. Dreamlooki 2018. majandusaasta müügitulu oli 559 eurot ja puhaskasum 238 eurot.

Martin Künnapi üks juba aastaid reaalse majandustegevusega tegelevaid ettevõtteid on digiekraanide ja esitlusmeedia seadmete rendiga tegelev OÜ Mytv, mille omanik on ka tema vend Paul Künnap. OÜ Mytv on 16 tegutsemisaasta jooksul muutnud nime kaks korda. Aastal 2004 oli firma nimi OÜ Sauberton ja aastatel 2004–2012 Ambient Entertainment OÜ. Aastal 2018 oli ettevõtte müügitulu 190 375 eurot, kuid see lõpetas majandusaasta 8402 euro suuruse kahjumiga. Mytv on ettevõttena osanik veel mitmes Martin Künnapiga seotud firmas.

Rohkem kui kümme aastat tagasi jõudis Martin Künnap uudistesse seoses tema omandis oleva Tallinna hipodroomil asuva Põhjakotka talliga ja probleemidega talli puuküürnikust vabanemisel. 2016. aastal lõi Martin Künnap koos Reigo Randmetsa ning Tallinna hipodroomi ala omanike Jaan Manitski ja Mats Gabrielssoniga ühisfirma Hipodroomi 15 OÜ, et rajada alale korterelamud. Projekti edenemist on seni takistanud vaidlus keskerakondliku Tallinna linnavõimuga sadevee ärajuhtimise süsteemi rajamise üle.

Hipodroomi 15 OÜ majandusaasta aruanded näitavad, et 2018. aastal oli osaühingul 2437 ja 2017. aastal 1391 euro suurune kahjum.

Pea pool aastat vaikust

Annetus tehti Keskerakonnale aga 22. jaanuaril. Nagu näha, siis pärast seda nii tõsiseid küsimusi ei tekkinud, sest erakond hoidis annetust pea pool aastat enda käes. «Ma olen kogu aeg sellele vastanud, et kui on vastamata küsimusi, siis kindlasti erakond kannab selle raha tagasi. Ma arvan, et Keskerakond ongi siin eetiliselt käitunud ja selle raha tagastanud,» selgitas Ratas.

2016. aastal osales Jana-Helen Juhaste 34. Tartu jooksumaratonil. FOTO:
2016. aastal osales Jana-Helen Juhaste 34. Tartu jooksumaratonil. FOTO: Foto: Kayvo Kroon/Sportfoto

Peaministri sõnul on Keskerakonna mitte just plekitut ajalugu arvestades erakonna rahastamise korrektsuse suhtes seatud kõrged ootused. Lisaks veab võimuliit praegu ka ERJKd likvideerivat eelnõu ning on põhjendanud oma plaani sooviga muuta järelevalve erakondade rahaasjade läbipaistvuse kontrolliks veelgi professionaalsemaks.

Kui aga annetus ja sellega seotud küsitavused poleks avalikuks tulnud, siis kas Keskerakond vaevunuks nii põhjalikult raha päritolu uurima? «Selge on, et selle raha päritolu tuleb alati uurida. Kas seda tehti piisavas tempos? Kindlasti oleks võinud teha kiiremini,» võttis Ratas kokku.

Nii arutas ka Keskerakonna juhatus eelmisel nädalal, kuidas erakonnasisest kontrolli tõhustada, kuid Ratase sõnul on ka siin erakondadel oma piirangud, sest inimeselt saab vaid küsida, miks ta annetas, kas see on tema raha, ning neid vastuseid uskuda. Küsimusele, kas Ratas tunneb Eesti Ekspressi artiklis nimetatud ettevõtjat, kelle taskust arvatakse suurannetus pärinevat, vastas peaminister järgmist: «Mina ei suhelnud igatahes. See nimi ei ole mulle tuttav.»

Prokuratuur analüüsib juhtumi materjale ning ütleb hiljemalt 12. juuniks, kas alustatakse kriminaalmenetlust. Nimelt on erakonnaseaduses kirjas, et keelatud on annetus, mis on tehtud füüsilise isiku vahendusel ja kolmanda isiku vara arvelt.

Hoiduvad hinnangutest

«Keskerakond peab ise oma asjad ära klaarima. Meie seisukohta ei võta,» sedastas EKRE juht Mart Helme. «Selgitused tunduvad ju loogilistena, aga kas need on lõplikult ammendavad ja mis sealt veel võib välja tulla – me ei oska hinnangut anda. Meie ei ole uurimisorganid,» selgitas Helme.

Isamaa juhi Helir-Valdor Seederi sõnul usaldatakse Keskerakonna suurannetuse küsimuses prokuratuuri, kes peaks lähiajal otsustama, kas on põhjust uurimise algatamiseks ning kui on, selgitab välja annetuse tagamaad. «Selleks on olemas organisatsioonid, kellel on pädevus, info. Minul ei ole mingit infot rohkem, kui meediast on võimalik lugeda. Selle põhjal teha järeldusi, anda hinnangut ei ole kindlasti õige,» ei soostunud ka Seeder andma sisulist hinnangut Keskerakonna käitumisele. Samas toonitas Seeder, et erakondade rahastamine peab olema aus ja läbipaistev.

Reformierakond kaalub umbusaldust

Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Foto: Tairo Lutter

Reformierakonna juhi Kaja Kallase sõnul kaalutakse umbusaldust, kuid sellega ei kiirustata. «See, et peaminister vassib, on tõsine asi. On palju selgusetuid asju,» sõnas Kallas. Esmalt loodetakse saada vastuseid kolmapäevasest infotunnist ning oodatakse ära ka prokuratuuri otsus, kas kriminaalmenetlus algatatakse või mitte. Kallase sõnul tulnuks teha kohe jaanuaris selgeks raha päritolu, mitte viis kuud hiljem avaliku surve all. Sotsiaaldemokraatide juhi Indrek Saare sõnul tuleb saada selgust, kes kellele valetas: kas Juhaste Keskerakonnale või pole avalikkusele tõtt rääkinud hoopis Jüri Ratas. «Peaminister kinnitas päev enne Eesti Ekspressi artiklit, kus ajakirjanikud lahkasid suurannetuse tagamaid, et Jana-Helen Juhaste on andnud põhjalikud ja põhjendatud seisukohad ning Keskerakonnas valitseb konsensus, et raha pole vaja tagastada. Pärast artikli ilmumist tegi Keskerakonna ladvik kannapöörde,» märkis Saar.

Märksõnad
Tagasi üles