Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.06.2020
Eesti Lihula tulistaja kaitsja: Tarraste pole veel iseendaks saanud (33) Terviseamet lõpetas hädaolukorra, vaatamata WHO hoiatusele (11) Eesti lühiuudised Ravikindlustus kõigile või lasterikkaile? (6) Riigikogu aitab Narval tänavaid ümber nimetada (8) VIDEO JA INTERAKTIIVNE KAART ⟩ Neidude tanklaröövist sai äparduste jada Fotograafi aeda lendas haruldane uhkes sulerüüs lind Majandus Majanduse lühiuudised Rõõmusõnum Ameerika Ühendriikide tööturu taastumisest osutus libauudiseks Suurim e-sigareti äri peab aktsiisikingitust solgutamiseks Kaubavahetust tabas 11 aasta suurim langus Välismaa Eesti särav eesistumine keset koroonakaost PALME UURIMISE LÕPP ⟩ Rootsi ootab lahendust 34 aastat püsinud traumale Välismaa lühiuudised Hongkongi protestijad märkisid vastuhaku aastapäeva Kohalik vaade ⟩ USA protestid juhatavad teed viimse kohtumõistmiseni riigi ajaloo üle (10) Arvamus Juhtkiri: aeg on vastutada, mitte enam vabandada (33) Priit Pullerits: aeg jääda rahulikuks (70) Hongkongist pärit tudengid: miks me protestime? Rein Taagepera: kunagi lahvatab vimm (21) Keiu Telve: loovus on trump Erkki Bahovski: Rootsi erilisus (2) Kultuur Suri Vanemuise pikaajaline juht Jaak Viller Kuidas saada teada, kas ollakse lesk? Suvi ei jää suuremate muusikaüritusteta (1) Sport Karjääri lõpetanud Gregor Arbet: alati ei pea rõngasse hüppama, võib ka targalt seista Kolumn ⟩ Henry Lääne: WRC-hooaeg tuleb maha matta Iisakus pandi mulda Eesti naiste võrkpalli tulevikuseeme Intervjuu ⟩ Jaanus Liivak: võid olla matemaatikas tark, aga kui süda seisma jääb, siis mis sa sellega peale hakkad? Tartu Indrek Hirv: veel Matteuse väravapaviljonist Vallikraavi tänavas Aksel Part: autovabaduse puiestee pole ajuvabadus (7) Abilinnapea: komisjon polnud lodjakoja rentniku asjus ühel nõul Tartu lühiuudised Kõik Tartu gümnaasiumid korraldavad siiski lõpuaktuse Fotograafi aeda lendas haruldane lind Uusimas galeriis võtavad tulijaid vastu vahakujud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Indrek Hirv: veel Matteuse väravapaviljonist Vallikraavi tänavas

1 min lugemist
Indrek Hirv FOTO: Kristjan Teedema

Aastatel 2005–2006 elasin Karlsruhes. Käisime kuueaastase pojaga pärast kooli tihti sealses Aafrika muuseumis topiseid vaatamas (ma ei mäleta, kas muuseum oli päriselt selle nimega, aga nii me seda kutsusime).

Muuseum oli asutatud umbes 150 aasta eest, siis kui Baden-Württembergi hertsogiriigis hakati Saksa keisririigi Aafrika korpust välja õpetama. Sealkandis on nimelt suvel vahel uskumatult umbne ja palav – Ardennid ei lase jahutavaid loodetuuli ligi.

Nojah, ja selles muuseumis on väljas Heinrich Schliemanni Mükeene väljakaevamise fotod aastast 1876. Nende peal on ka ülalt laienevaid kreeta-mükeene sambaid, mida esineb Vana-Kreeka arhitektuuris hiljemgi, ent 2000 aastat enne Kristust küll mitte kusagil mujal kui Mükeenes.

Hea oleks, kui seal lustivad noored vahel mõtleksid, et toetavad juues või niisama sumisedes selja vastu Euroopa ajaloo kõige suuremat kultuurilist sügavust.

Arnold Matteus õppis Karlsruhe tehnikaülikooli arhitektuuriosakonnas aastatel 1921­­–1925. Küllap ta vahel sinna muuseumi sattus... Ma ei mäleta küll, et ta sellest muuseumist rääkinud oleks, kuigi ta rääkis Karlsruhest üldiselt mõnuga, ka oma kuulsatest professoritest ning grupikaaslasest Albert Speerist.

Nõnda on meil Tartus selle Matteuse väikese ehitise kaudu ilus märk mitte ainult Matteuse õpingutest möödunud sajandi kahekümnendate-kolmekümnendate Euroopa arhitektuuri ühes olulisemas keskuses, vaid ka Euroopa kultuuri hällist enesest.

Arnold Matteuse projekteeritud väravapalviljon Vallikraavi tänaval.   FOTO: Margus Ansu

Matteus ise nimetas seda kreeta-mükeene sammastega paviljoni limonaadipaviljoniks, oli see ju tema projekteeritud noorte meeste kristliku ühingu maja väravas. Minul pole paviljoni uue rakenduse vastu midagi, aga hea oleks, kui seal lustivad noored vahel mõtleksid, et toetavad juues või niisama sumisedes selja vastu Euroopa ajaloo kõige suuremat kultuurilist sügavust!

Seotud lood
09.06.2020 11.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto