Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.06.2020
Eesti Lihula tulistaja kaitsja: Tarraste pole veel iseendaks saanud (33) Terviseamet lõpetas hädaolukorra, vaatamata WHO hoiatusele (11) Eesti lühiuudised Ravikindlustus kõigile või lasterikkaile? (6) Riigikogu aitab Narval tänavaid ümber nimetada (8) VIDEO JA INTERAKTIIVNE KAART ⟩ Neidude tanklaröövist sai äparduste jada Fotograafi aeda lendas haruldane uhkes sulerüüs lind Majandus Majanduse lühiuudised Rõõmusõnum Ameerika Ühendriikide tööturu taastumisest osutus libauudiseks Suurim e-sigareti äri peab aktsiisikingitust solgutamiseks Kaubavahetust tabas 11 aasta suurim langus Välismaa Eesti särav eesistumine keset koroonakaost PALME UURIMISE LÕPP ⟩ Rootsi ootab lahendust 34 aastat püsinud traumale Välismaa lühiuudised Hongkongi protestijad märkisid vastuhaku aastapäeva Kohalik vaade ⟩ USA protestid juhatavad teed viimse kohtumõistmiseni riigi ajaloo üle (10) Arvamus Juhtkiri: aeg on vastutada, mitte enam vabandada (33) Priit Pullerits: aeg jääda rahulikuks (70) Hongkongist pärit tudengid: miks me protestime? Rein Taagepera: kunagi lahvatab vimm (21) Keiu Telve: loovus on trump Erkki Bahovski: Rootsi erilisus (2) Kultuur Suri Vanemuise pikaajaline juht Jaak Viller Kuidas saada teada, kas ollakse lesk? Suvi ei jää suuremate muusikaüritusteta (1) Sport Karjääri lõpetanud Gregor Arbet: alati ei pea rõngasse hüppama, võib ka targalt seista Kolumn ⟩ Henry Lääne: WRC-hooaeg tuleb maha matta Iisakus pandi mulda Eesti naiste võrkpalli tulevikuseeme Intervjuu ⟩ Jaanus Liivak: võid olla matemaatikas tark, aga kui süda seisma jääb, siis mis sa sellega peale hakkad? Tartu Indrek Hirv: veel Matteuse väravapaviljonist Vallikraavi tänavas Aksel Part: autovabaduse puiestee pole ajuvabadus (7) Abilinnapea: komisjon polnud lodjakoja rentniku asjus ühel nõul Tartu lühiuudised Kõik Tartu gümnaasiumid korraldavad siiski lõpuaktuse Fotograafi aeda lendas haruldane lind Uusimas galeriis võtavad tulijaid vastu vahakujud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rein Taagepera: kunagi lahvatab vimm

3 min lugemist
  • Rahumeelne protest ja märul käivad käsikäes.
  • Meil oli hiigla moodi õnne, et laulev revolutsioon püsis laulvana.
  • Vimm lahvatab USAs igal aastakümnel.
Rein Taagepera. FOTO: Sille Annuk

USA meeleavaldajatel on protestiks põhjust küllaga, kirjutab politoloog Rein Taagepera.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Viiruse tahtel olen tänavu suvel Tartu asemel ankrus Californias. Näen telerist, kuidas poed põlevad Los Angeleses, tunni tee minu juurest. Kõhe tunne. Ajab vihale. Protestiks on põhjust, ent mida see märul lahendab? Teeb asju hullemaks. Olen küll ka ise kahel korral osalenud rüüstamises. Juulis 1941 Ropka vallas 8-aastaselt ja aprillis 1945 Saksamaal 12-aastaselt. Tulesüütamiseni asi ei läinud. Mäletan seda tunnet, et kui juba kõik teised teevad, siis just nagu oleks lubatud.

Rahumeelne protest ja märul käivad koos nagu käsi ja kinnas ja on sama erinevad, kui käsi on kindast. Meeleavaldajate selja taha imbuvad hoopis teist laadi tüübid, kes tajuvad, et nüüd saab soomust ­teha. Politseinikud on mujal seotud ja rahvas nende peale vihane. Siis läheb kõik segaseks. Rahumeelse protesti korraldajad kaotavad kontrolli.

09.06.2020 11.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto