Sisukord
Majandus
Postimees
10.06.2020
Eesti Lihula tulistaja kaitsja: Tarraste pole veel iseendaks saanud (33) Terviseamet lõpetas hädaolukorra, vaatamata WHO hoiatusele (11) Eesti lühiuudised Ravikindlustus kõigile või lasterikkaile? (6) Riigikogu aitab Narval tänavaid ümber nimetada (8) VIDEO JA INTERAKTIIVNE KAART ⟩ Neidude tanklaröövist sai äparduste jada Fotograafi aeda lendas haruldane uhkes sulerüüs lind Majandus Majanduse lühiuudised Rõõmusõnum Ameerika Ühendriikide tööturu taastumisest osutus libauudiseks Suurim e-sigareti äri peab aktsiisikingitust solgutamiseks Kaubavahetust tabas 11 aasta suurim langus Välismaa Eesti särav eesistumine keset koroonakaost PALME UURIMISE LÕPP ⟩ Rootsi ootab lahendust 34 aastat püsinud traumale Välismaa lühiuudised Hongkongi protestijad märkisid vastuhaku aastapäeva Kohalik vaade ⟩ USA protestid juhatavad teed viimse kohtumõistmiseni riigi ajaloo üle (10) Arvamus Juhtkiri: aeg on vastutada, mitte enam vabandada (33) Priit Pullerits: aeg jääda rahulikuks (70) Hongkongist pärit tudengid: miks me protestime? Rein Taagepera: kunagi lahvatab vimm (21) Keiu Telve: loovus on trump Erkki Bahovski: Rootsi erilisus (2) Kultuur Suri Vanemuise pikaajaline juht Jaak Viller Kuidas saada teada, kas ollakse lesk? Suvi ei jää suuremate muusikaüritusteta (1) Sport Karjääri lõpetanud Gregor Arbet: alati ei pea rõngasse hüppama, võib ka targalt seista Kolumn ⟩ Henry Lääne: WRC-hooaeg tuleb maha matta Iisakus pandi mulda Eesti naiste võrkpalli tulevikuseeme Intervjuu ⟩ Jaanus Liivak: võid olla matemaatikas tark, aga kui süda seisma jääb, siis mis sa sellega peale hakkad? Tartu Indrek Hirv: veel Matteuse väravapaviljonist Vallikraavi tänavas Aksel Part: autovabaduse puiestee pole ajuvabadus (6) Abilinnapea: komisjon polnud lodjakoja rentniku asjus ühel nõul Tartu lühiuudised Kõik Tartu gümnaasiumid korraldavad siiski lõpuaktuse Fotograafi aeda lendas haruldane lind Uusimas galeriis võtavad tulijaid vastu vahakujud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rõõmusõnum Ameerika Ühendriikide tööturu taastumisest osutus libauudiseks

2 min lugemist
  • Päris töökohti on 4,9 miljoni võrra vähem kui presidendi avaldatud statistikas.
  • Kolme triljoni dollariline abipakett pole kaasa toonud soovitud mõju.
  • USA aktsiaturud tegid eksitava tööturu statistika peale suure tõusu.
Segased ajad ei ole USA tööturu olukorda siiski parandanud. FOTO: Carlos Jasso/Reuters/Scanpix

Eelmisel reedel avalikustatud uudis Ameerika Ühendriikide tööturu taastumisest võib olla libauudis ja tegelik töötus võib küündida 20 protsendini, hoiatas majandusajakiri Forbes.

Läinud töönädala lõpus laekus ookeani tagant rõõmusõnum, et viiruskriisist ja rassirahutustest hoolimata on 2,5 miljonit inimest taas tööle saanud. Forbesi analüütik Jack Kelly väitis esmaspäeval aga, et tegemist oli pealiskaudsel vaatlemisel tekkinud veaga ning tegelik olukord on hoopis hullem.

«Pärast arvude joonealuste märkuste uurimist näib kahjuks, et töökohtade aruanne on viimase kahe kuu jooksul olnud ebatäpne. Tööstatistikabüroo (BLS) on tunnistanud, et valitsuse leibkonnauuringute tegijad arvestasid ekslikult umbes 4,9 miljonit inimest tööga hõivatuks, kuigi nad olid tegelikult töötud,» kirjutas ta.

Kas tõesti eksitus?

Kui arvestada korrigeeritud näitajaid, siis tõusis tööpuudus Ühendriikides Kelly arvestuste järgi mais 16 protsenti ning aprilli parandatud näitaja peaks olema pigem 19,5 protsenti kui varem teatatud 14,7 protsenti.

Tööturu andmete eksitavat tõlgendamist kinnitas eile hommikul ka portaal Marketplace, kelle viidatud Michi­gani ülikooli avaliku halduse ja majandusprofessori Betsey Stevensoni arvutuste järgi võis viga tekkida eriarvamusest, kuidas kajastada Covid-19 viiruse tõttu mittetöötavaid inimesi. «Kas neid tuleks nimetada töötajateks, kes töölt puuduvad, või töötuteks?» seletas õppejõud, miks ligi viis miljonit tegelikult mittetöötavat inimest märgiti BLSi aruandes töötajateks.

Kas neid tuleks nimetada töötajateks, kes töölt puuduvad, või töötuteks?

Michigani ülikooli professor Betsey Stevenson

Valitsuse ametlik selgitus segadusele tööpuuduse näitajatega oli, et valitsus ei korrigeeri poliitilise manipuleerimise süüdistuse kartuses uuringutulemusi. Forbes püstitas küsimuse, kas olukorda ilustavaid andmeid edastati tahtlikult või oli tõesti tegemist eksitusega.

Kelly viitas uuringuettevõtte Claro Workforce Analytics tarbijarahulolu suuna juhi Mike Wolfordi sõnadele, et BLS on kas ebakompetentne või poliitiliselt kallutatud. «Viit miljonit töökohta puudutav eksimus, millest nad teadsid, kuid ei korrigeerinud, on kahtlane ja väärib uurimist,» lisas Wolford.

Aktsiaturu ootused

Loodetud positiivset mõju pole avaldanud ka kriisi leevendamiseks käivitatud kolme triljoni dollariline majanduse abipakett. Laenud, mis anti ettevõtetele töökohtade säilitamiseks, aitavad töökohti säilitada vaid ajutiselt ning hiljemalt oktoobriks on ka abiraha toel tööl hoitud inimesed töötud, selgus Chicago ülikooli Becker Friedmani instituudi analüüsist.

Selle uuringu järgi on lootus töökoha säilimisele või uuele tööle vaid 30 protsendil töötajatest, kelle töökoht praegu abimeetmete toel säilis. Samuti juhitakse tähelepanu, et inimesed, kes on jäänud sisuliselt tööta, kuid saavad praegu tööturu abimeetmete toetusi, ei kajastu samuti ametlikus töötute statistikas.

Ühendriikide aktsiaturud sööstsid positiivse tööturu-uudise peale üles. Kelly juhtis tähelepanu, et investorid vaatavad tööturgu puudutavatest valearvestustest mööda ning optimism püsib, kuigi reaalmajandus ei anna selleks põhjust.

Seotud lood
09.06.2020 11.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto