Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.06.2020
Eesti Lihula tulistaja kaitsja: Tarraste pole veel iseendaks saanud (33) Terviseamet lõpetas hädaolukorra, vaatamata WHO hoiatusele (11) Eesti lühiuudised Ravikindlustus kõigile või lasterikkaile? (6) Riigikogu aitab Narval tänavaid ümber nimetada (8) VIDEO JA INTERAKTIIVNE KAART ⟩ Neidude tanklaröövist sai äparduste jada Fotograafi aeda lendas haruldane uhkes sulerüüs lind Majandus Majanduse lühiuudised Rõõmusõnum Ameerika Ühendriikide tööturu taastumisest osutus libauudiseks Suurim e-sigareti äri peab aktsiisikingitust solgutamiseks Kaubavahetust tabas 11 aasta suurim langus Välismaa Eesti särav eesistumine keset koroonakaost PALME UURIMISE LÕPP ⟩ Rootsi ootab lahendust 34 aastat püsinud traumale Välismaa lühiuudised Hongkongi protestijad märkisid vastuhaku aastapäeva Kohalik vaade ⟩ USA protestid juhatavad teed viimse kohtumõistmiseni riigi ajaloo üle (10) Arvamus Juhtkiri: aeg on vastutada, mitte enam vabandada (33) Priit Pullerits: aeg jääda rahulikuks (70) Hongkongist pärit tudengid: miks me protestime? Rein Taagepera: kunagi lahvatab vimm (21) Keiu Telve: loovus on trump Erkki Bahovski: Rootsi erilisus (2) Kultuur Suri Vanemuise pikaajaline juht Jaak Viller Kuidas saada teada, kas ollakse lesk? Suvi ei jää suuremate muusikaüritusteta (1) Sport Karjääri lõpetanud Gregor Arbet: alati ei pea rõngasse hüppama, võib ka targalt seista Kolumn ⟩ Henry Lääne: WRC-hooaeg tuleb maha matta Iisakus pandi mulda Eesti naiste võrkpalli tulevikuseeme Intervjuu ⟩ Jaanus Liivak: võid olla matemaatikas tark, aga kui süda seisma jääb, siis mis sa sellega peale hakkad? Tartu Indrek Hirv: veel Matteuse väravapaviljonist Vallikraavi tänavas Aksel Part: autovabaduse puiestee pole ajuvabadus (7) Abilinnapea: komisjon polnud lodjakoja rentniku asjus ühel nõul Tartu lühiuudised Kõik Tartu gümnaasiumid korraldavad siiski lõpuaktuse Fotograafi aeda lendas haruldane lind Uusimas galeriis võtavad tulijaid vastu vahakujud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priit Pullerits: aeg jääda rahulikuks

2 min lugemist
  • Viimaste päevade massirahutused USAs on võtnud hüsteerilised mõõtmed
  • Eestis pole mingisugust põhjust sarnaseid protestimarsse korraldada
Priit Pullerits FOTO: Margus Ansu

Just nüüd on õige aeg silma paista. Ei, mitte näosaates oma palge mustaks võõpamist kahetsedes ehk lambana huntide esimese lõrina peale põlvili laskudes, nagu iseloomustas äsja tabavalt ajaloolane Lauri Vahtre.

Nüüd, kui kogu nn progressiivne maailm on pärast endise retsidivisti surma tema arreteerimisel leidnud märtri, kellest ajendatuna on jõutud aktsioonideni, mis muutuvad järjest küsitavamaks, on meil, eestlastel, otstarbekas meeles pidada, mis on meid läbi aegade iseloomustanud: tasakaalukus, arukus, kaine meel, mõistlikkus, väärikus. Ja et pole vaja kõigega, mis mujal tehakse, arutult kaasa joosta.

Viimaste päevade massisündmused, kui eemalt ja rahulikult vaadata, on võtnud juba hüsteerilised mõõtmed. Tolle hüsteeria kurioosseim näide on juhtum Ameerikas, kus suurlehe Philadelphia Inquirer tegevtoimetaja oli sunnitud ametist lahkuma, sest lasi trükki linnas korraldatud hävitustööd kajastava loo pealkirjaga «Buildings Matter, Too» («Ka hooned loevad»), mis meenutas mustanahaliste loosungit «Black Lives Matter». Lehetoimetuse ligi poolsada liiget pidas sellist paralleeli solvavaks.

Hüsteeriliseks köetud õhustikus on parim ellujäämisretsept säilitada rahulikkus. Sest emotsioonid on halvad nõuandjad – eriti kirest või vihast pimestatud emotsioonid. Näiteid ei pea kaugelt otsima. Muidu nii rahumeelses Rootsis, Göteborgis, läks pühapäeval mustanahalisi toetaval marsil kord käest. Politsei vahistas kümme inimest, süüdistades neid vandalismis ja märatsemises. Või meenutage meiegi televisioonis vahendatud kaadreid Londonist, kus väidetavalt rahumeelsele protestile kogunenud inimesi tuli ruupori kaudu manitseda, et nad ei hakkaks vägivallatsema.

Meil pole Eestis mingit põhjust ega tarvidust korraldada «Black Lives Matter» protestimarsse, ja mitte ainult põhjusel – nagu on seletanud Eestis tegutsenud Briti päritolu mustanahaline ajakirjanik ja poliitik Abdul Turay –, et meil pole mustanahaliste kogukonda. Kui meil pole probleemi, ei ole ka mõtet seda kunstlikult tekitada, sest see valaks üksnes õli tulle. Vaid haugi mäluga inimestele ei meenu, kui palju pingeid on üles piitsutanud väikeste kogukondade korraldatud geimarsid või aastatetagune paarisaja võimaliku immigrandi küsimus.

Need, kes arvavad, et läänest imporditud protestiüritusega edendavad nad Eesti ühiskonna sidusust ja sõbralikkust, saavutavad hoopis vastupidise: järjekordse lõhestamise. Selle mikronäide on kaks vastandlikku petitsiooni, millest üks nõuab Alari Kivisaare eetrist vallandamist seoses raadios Sky Plus tehtud sõnavõtuga George Floydi teemal, teine aga avaldab toetust, et Kivisaar jätkaks ametis.

Praegu on soodne aeg igasugustele ässitajatele ja pealekaebajatele, provokaatoritele ja kättemaksjatele. Ehk vihastele valgetele, nagu viitab Eestiga seoses Turay. Selliste tegelaste pinnale kerkides on ainuõige valik silma paista sellega, et jääda rahulikuks ja mõistlikuks, arukaks ja väärikaks.

Seotud lood
09.06.2020 11.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto