Sisukord
Arvamus
Postimees
11.06.2020
Eesti Tallinnas nõuti võrdset kohtlemist (22) Haigekassa lasi läbi ravirahapettusi (3) Eesti lühiuudised Aadrilaskmine Põlva haiglas ehk Kuidas uus juht jagas töötajatele haigekassa tüssamise näpunäiteid (5) Linn otsib sadama trammiliini projekteerijat Lihula tulistaja palus vabandust (1) Ratas: see on mõistlik, et prokuratuur uurib (1) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Pank: aasta lõpuks tõuseb töötus üle 13 protsendi Välismaa Palme mõrvajuurdlus päädis pettumusega Põhja-Jäämerd ähvardav kütuseleke pani Putini tegutsema (2) Välismaa lühiuudised Rassiprotestid viivad tippajakirjanike ametist lahkumiseni (35) Arvamus Juhtkiri: tragikoomilised kirjad Põlvast Mihkel Kunnus: parteilase au on truudus (8) Leon Glikman: nõukogude õiguse taaselustamise katse (12) Ilmar Tomusk: avalik teave olgu avalikkusele arusaadav (5) Andres Metsoja: digiriigi järgmine tiigrihüpe (4) Helen Sooväli-Sepping: meid ümbritsev ruum on muutunud (3) Kultuur Kunstiga ajas edasi või tagasi? Šiki moekeisri friigisõu Sport Ligi 20 aastat ja 107 mängu koondises: putsad varna riputanud Kaire Palmaru on kui Eesti naistejalgpalli elav ajalugu Kihutamisnäljas Jüri Vips: istuksin meelsasti kohe autosse, vahet pole millisesse WRC promootor: Lõuna-Eesti ralli võib jõuda tänavu MM-sarja Miks naasis Vassiljev Euroopa tippliigast Eestisse? Märgiline Sardiinia ehk Kuidas Tänak-Järveoja lõpetasid eestlaste peaaegu 13 aastat kestnud võidupõua Maa Elu ÜLESKUTSE: Näidake oma laste mängumaju Kanade võtmisel tuleb end loomapidajaks registreerida (2) Taimekaitsevahendite jäägid jätsid ettevõtte mahetunnustuseta Restoran pani Eesti tuiksoonele püsti kanamaja Kas erametsa tohib minna telkima või marjule? Tiik või bassein? Kummalgi oma eelised Miks naabril on ilusam muru? Ilmajutt: äike ja selle ohud Punapeet sobib söögiks ja joogiks Lopsaka lilleampli saladus peitub väetamises Suurte metsatulekahjude võimalikkus Eestis muutub järjest tõenäolisemaks (2) Tartu Hotellides haigutab aasta kõige magusamal ajal tühjus Karin Bachmann: vaba aju puiestee (2) Ruth Kalda: suvi ja viirused Lasteaiatasu Tartus ei tõuse Tartu lühiuudised Võnnu keskkooli lõpuaktusest valmib telesaade Näitus seab aukohale kunstimuuseumi rajaja Bigbanki uuel peatreeneril on siht silme ees ja häid kogemusi varnast võtta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ruth Kalda: suvi ja viirused

2 min lugemist
Ruth Kalda FOTO: Eero Vabamägi

Oleme harjunud sellega, et suvi ja viirused ei kuulu omavahel kokku. Statistika näitab, et ülemiste hingamisteede viirushaigustega satutakse perearsti juurde suvel umbes kümme korda vähem kui sügistalvisel ajal.

Sel aastal tuli kevad koroonaviiruse tõttu teisiti ja ilmselt on tavapärasest erinev ka suvi: me peame koroonaviirusega arvestama ka suvisel ajal. Ilmekas tõestus sellest on terviseameti igapäevane nakatumiste statistika, mis näitab, et viirus ei ole Eestist kadunud ning ootamatuid haiguspuhanguid võib siin-seal ette tulla.

Eriolukorra ajal olid reeglid selged: nohu või kerge köhaga jäädi koju ning vähendati lähikontakte. Nüüd, kus eriolukord on läbi, peaksid kehtima samad põhimõtted: ka tagasihoidlike haigustunnustega ära mine tööle, peole ega üldse teiste inimeste sekka. Viirus passib seda võimalikku hetke, et nakkuda ühelt inimeselt teisele. See ongi tema elu eesmärk: nakatada võimalikult palju inimesi. Koroonaviirusel õnnestub see veel eriti hästi ja kiiresti. Kui tundub, et lihtne nohu ja köha pole põhjus paariks nädalaks koju jääda, siis on õige kindluse mõttes teha koroonaviiruse test. Nii vähendame ohtu oma lähedastele ja töökaaslastele ning hoiame ära selle, et pikemaks ajaks tuleb karantiini jääda juba suuremal hulgal inimestel.

Koroona on pidude, perekondade ja rahvarikaste kohtade haigus, seetõttu peaksime olema eriliselt vastutustundlikud eestlaste suvisel suurimal pühal, jaanipäeval. Nii nagu Kuku raadio on aastaid vedanud jaanipäeval selge grupijuhi kampaaniat, võiksime sel suvel ühiskonnas ja lähikondsetega kokku leppida, et kohtume jaaniõhtul sugulaste-sõpradega üksnes siis, kui oleme kindlad, et oleme täiesti terved.

Ka kergete viirushaiguse sümptomite korral tuleb olla vastutustundlik ja seada lähedaste tervis toredast peost tähtsamaks. Kui kanname kõik seda mõtteviisi, vähendame üheskoos võimalust, et jaanipäeva järel tekivad uued haiguskolded. Me ei saa loota vaid suvele, soojale ja päikesele, vaid peame ise ka panustama, reeglid on teada ja lihtsad.

Võiksime kokku leppida, et kohtume jaaniõhtul sugulaste-sõpradega üksnes siis, kui oleme kindlad, et oleme täiesti terved.

Oleme Tartu ülikooli teadlastega juba kolmel nädalal jälginud, milline on koroonaviiruse levimus Eesti ühiskonnas. Meie seireuuring, millega püüame võimalikule laiemale nakatumisele elanikkonna hulgas jälile saada, jätkub ka suvel ning neljanda uuringulaine oleme sihtinud just jaanipäevaeelsele nädalale. Nii anname enam kui 2000 inimese toel ühiskonnale teadmise, kui levinud on viirus just praegu.

11. ja 12. juunil saavad seireuuringu juhuvalimisse sattunud inimesed uuringus osalemise kutse. Kui olete sattunud valimisse, siis osalege kindlasti, täitke küsimustik ja käige testimas – nii saate rahulikuma südamega nautida suvist pööripäeva.

Õige ülevaate sellest, milline on koroonaviiruse levimus Eesti eri paikades, saame vaid siis, kui need, keda kutsutakse, uuringus ka osalevad. Õiged tulemused annavad meile aga parema teadmise ja seeläbi ka teadlikumad otsused.

Seotud lood
10.06.2020 12.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto