Sisukord
Kultuur
Tänane leht
11.06.2020
Eesti Tallinnas nõuti võrdset kohtlemist (22) Haigekassa lasi läbi ravirahapettusi (3) Eesti lühiuudised Aadrilaskmine Põlva haiglas ehk Kuidas uus juht jagas töötajatele haigekassa tüssamise näpunäiteid (5) Linn otsib sadama trammiliini projekteerijat Lihula tulistaja palus vabandust (1) Ratas: see on mõistlik, et prokuratuur uurib (1) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Pank: aasta lõpuks tõuseb töötus üle 13 protsendi Välismaa Palme mõrvajuurdlus päädis pettumusega Põhja-Jäämerd ähvardav kütuseleke pani Putini tegutsema (2) Välismaa lühiuudised Rassiprotestid viivad tippajakirjanike ametist lahkumiseni (35) Arvamus Juhtkiri: tragikoomilised kirjad Põlvast Mihkel Kunnus: parteilase au on truudus (8) Leon Glikman: nõukogude õiguse taaselustamise katse (12) Ilmar Tomusk: avalik teave olgu avalikkusele arusaadav (5) Andres Metsoja: digiriigi järgmine tiigrihüpe (4) Helen Sooväli-Sepping: meid ümbritsev ruum on muutunud (3) Kultuur Kunstiga ajas edasi või tagasi? Šiki moekeisri friigisõu Sport Ligi 20 aastat ja 107 mängu koondises: putsad varna riputanud Kaire Palmaru on kui Eesti naistejalgpalli elav ajalugu Kihutamisnäljas Jüri Vips: istuksin meelsasti kohe autosse, vahet pole millisesse WRC promootor: Lõuna-Eesti ralli võib jõuda tänavu MM-sarja Miks naasis Vassiljev Euroopa tippliigast Eestisse? Märgiline Sardiinia ehk Kuidas Tänak-Järveoja lõpetasid eestlaste peaaegu 13 aastat kestnud võidupõua Maa Elu ÜLESKUTSE: Näidake oma laste mängumaju Kanade võtmisel tuleb end loomapidajaks registreerida (2) Taimekaitsevahendite jäägid jätsid ettevõtte mahetunnustuseta Restoran pani Eesti tuiksoonele püsti kanamaja Kas erametsa tohib minna telkima või marjule? Tiik või bassein? Kummalgi oma eelised Miks naabril on ilusam muru? Ilmajutt: äike ja selle ohud Punapeet sobib söögiks ja joogiks Lopsaka lilleampli saladus peitub väetamises Suurte metsatulekahjude võimalikkus Eestis muutub järjest tõenäolisemaks (2) Tartu Hotellides haigutab aasta kõige magusamal ajal tühjus Karin Bachmann: vaba aju puiestee (2) Ruth Kalda: suvi ja viirused Lasteaiatasu Tartus ei tõuse Tartu lühiuudised Võnnu keskkooli lõpuaktusest valmib telesaade Näitus seab aukohale kunstimuuseumi rajaja Bigbanki uuel peatreeneril on siht silme ees ja häid kogemusi varnast võtta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Näitus seab aukohale kunstimuuseumi rajaja

1 min lugemist
FOTO: Sille Annuk

Saksamaal Magdeburgis 28. augustil 1770 Morgensterni – eesti keeles Hommikutäht – peres ilmavalgust näinud poisslaps sai ristimisel eesnimed Johann Karl Simon. Tema elutee kujunes nii säravaks, et 250 aastat hiljem on ta aukohale tõstetud kahe näitusega Emajõelinnas, kuhu ta saabus aastal 1802.

Professor Morgensternist kujunes Tartu ülikooli kunstimuuseumi rajaja ja raamatukogu kauaaegne juht.

Johann Karl Simon Morgenstern  FOTO: Sille Annuk

Pool sajandit oma elust Tartus veetnud ja siin 3. septembril 1852 surnud õpetlase sünniaastapäeva tähistamiseks avatakse täna ülikooli peahoones tegutsevas kunstimuuseumis väljapanek «Kivilõikekunsti lummus» ning samal päeval tähetorni aias näitus «Hommikutäht».

Tudengite heaks

Morgensterni eestvõttel asutati 1803. aastal Tartu ülikoolis kunstimuuseum selleks, et ilmestada loenguid ja arendada üliõpilaste kunstimaitset. Sel eesmärgil koondati muuseumisse gravüüre, maale, joonistusi, Egiptuse ja Idamaade muistiseid, antiikmünte ja -keraamikat.

Kõige enam ostis ta muuseumile antiiksete gemmide kipsist koopiaid. Näituse kuraatori, ülikooli muuseumi teadusdirektori Jaanika Andersoni sõnul on need ammendamatu pildimaterjal antiikaja kohta.

Tähetorni aias

Hommikutäht on rohkem tuntud kui planeet Veenus. Näitus Tartu tähetorni aias tutvustab seda planeeti ja selle uurimise lugu. Väljapaneku koostasid ülikooli muuseumi kuraator Lea Leppik ja haridusprogrammide kuraator Regina Pala ning astronoom Jaak Jaaniste.

Vähemalt aasta lõpuni avatud näitust tähetorni aias saab vaadata tasuta. Väljapanek ülikooli kunstimuuseumis on avatud järgmise aasta 26. märtsini, sissepääs piletiga.

Seotud lood
10.06.2020 12.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto