Pärast mullukevadisi riigikogu valimisi on erakonnad kokku kaotanud enam kui tuhat liiget. Ainsad, kes on suutnud liikmete arvu kasvatada, on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja Eesti 200. Parteivahetajate lemmikud on valitsuse suurimad erakonnad Keskerakond ja EKRE.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Enim uusi liikmeid on läinud riigikogu valimiste järel EKRE ja Keskerakonna ridadesse, kuid parlamendierakondadest on vaid EKREs praegu rohkem liikmeid kui aasta tagasi: 4. juuniks oli juurde tulnud 125 inimest.

Keskerakonnast lahkujaid on märkimisväärselt palju: kokku tervelt 554 inimest otsustas erakonnast välja astuda. Kuna samal ajal liitus peaministriparteiga napilt enam kui pool tuhat inimest, jäi erakonna saldo ikkagi ligi poolesaja liikmega miinusesse.

Aastaga on enim lahkutud aga opositsiooni suurimast parteist Reformierakonnast. Tervelt 657 inimest jätsid suurima riigikogu opositsioonipartei sinnapaika. Samal ajal on erakonnaga liitunud 90 inimest, mis jääb samasse suurusjärku sotsiaaldemokraatide, Isamaa ja Eesti 200ga.

Ka ühest parteist teise hüppamise poolest paistavad silma mõlemad juhtivad võimuerakonnad: Keskerakonda tuli ülehüppajaid 40, EKREsse 35. Kolm inimest jõudsid koguni Keskerakonnast lahkuda ja mõne aja pärast sinna tagasi astuda.