Sisukord
AK
Tänane leht
13.06.2020
Eesti Hipodroomi segadus tuli arendajale halva üllatusena (7) Roimade sagenemise taga on meelemürgid (3) Eesti lühiuudised Tallinn valmistub majanduslanguse süvenemiseks Juuniküüditamise ohvrit Helgit aitas töö (5) Suurimad Covid-19-kolded on praegu Ida-Virumaal (1) Majandus Börsid käisid korraks maa peal Pensionireformi proloog algab juba juulis (4) Välismaa Belgias võideldakse julmurkuninga mälestusega (10) Viirusekarantiin tõi Mumbaisse rekordiliselt flamingosid Välismaa lühiuudised Põlissoomlased avaldasid riigi rahaga naisi vaenava raamatu (4) KOHALIK VAADE. Eestlanna tõi lapse ilmale keset Austraalia koroonakaost Arvamus Juhtkiri: kujude koht ja aeg (51) Hebo Rahman: protestime oma keeles (5) Joonistatud peasekretär (1) Poliitikud platsile! Sõnakas peatoimetaja Vanameister toob töörahu Kultuur Nädala plaat. Muutlik ja mitmenäoline lahinguplaan Sport Imelise aja jooksnud Johaug: unistasingi MM-normi täitmisest Spordi lühiuudised Real vs Barcelona – Kumb gigantidest jääb seekord peale? Intervjuu ⟩ Kadrioru staadion on jäänud kahe tule vahele Carl-Robert Puhmi kolumn. EOK presidendi sõnumid ja teod ei kõla kokku Merendus Börside optimism laevahiiglasi ei päästa Merenduse lühiuudised AK Antti Roose: hea Eesti linn Indrek Ibrus: Eesti aruteluruumi elujõust (1) Hent Kalmo: konservatiivsusest põhiseaduses (2) Politoloogid: millised on kõige kirglikumate valijate näod? (3) EKI keelekool: detektiivitöö terminitega Aimar Altosaar: mälutöö, mis aitab saada iseendaks (4) KUNST SINU ÜMBER ⟩ Kunst sinu ümber. Laura Põld – kunstnik, kes laulab aheraine laulu EKP esimese sekretäri eneseesitlus (1) Vikerkaar loeb. Jõu- ja ilunumbrid Asimovi vennaskond ehk Asumi sõbrad Kolmanda ringi raamatud: Queen ja Freddie Mercury Nädala plaat. Muutlik ja mitmenäoline lahinguplaan Nädala plaat. Propa-hiphopi särisev piksevarras Aja auk. Miley Cyruse isa ehk õige ameeriklane (1) Juurikas. Tuhat vabandust (1) Juurikas. Rallistaarid tulevad Otepääle Arter Urmas Sõõrumaa: Isegi tippsportlastel on minuga raske (9) Aärmusislamistlik Taliban kipub välisjõude üle elama (3) Kogenud metsamees seab vastastega võideldes tõe ja õiguse jalule (43) Venemaa presidendi kaasa: «Ma ei osanud ettegi kujutada, et Nõukogude Liit võiks kunagi laguneda.» (17) Villu Päärt: Kuidas ma hakkasin terroristiks (2) Kuidas saada endale superkõhulihased? Kolme Sõsara Hõrgutiste uus tulemine Lüllemäel 5,8 sekundit ja natuke elektrit. Sõiduproov Mercedes-Benz CLC Coupéga (1) Kas mutt ärkab talveunest? Tõrges Marsi «mutt» ilmutab elumärke (1) Viis pöörast moeideed, mis ka külma suve kuumaks kütavad (7) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Politoloogid: millised on kõige kirglikumate valijate näod?

3 min lugemist
Viljandi valimiskastidest leitud rikutud sedelid. MARKO SAARM/SAKALA FOTO: Marko Saarm

Kui mõtleme erakondadest, siis esimesena tulevad ilmselt meelde nende erakondade kõige silmapaistvamad poliitikud. Neid näeme kõige sagedamini meedias, nemad nagu annaksid erakonnale näo, nemad nagu oleksid erakondade kehastus. Esindusdemokraatias on sedasorti esindajatel kahtlemata väga tähtis roll, sest nemad on lõppkokkuvõttes need, kes poliitikat teevad.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuid silmapaistavad poliitikud on paljuski ainult erakonna fassaad. Erakonna elujõulisus ja lõppkokkuvõttes ka võim riigikogus või valitsuses tuleb inimestelt, kes on kulisside taga. See tuleb erakonna valijatelt, sest ilma nendeta poleks ka erakonda. Just nemad on erakondade tõeline pale, mis peaaegu alati jääb õigustamatult tagaplaanile. Me näeme neid vilksamisi siin ja seal, kui räägime, kes on ühe või teise erakonna tüüpilised toetajad või kuidas on reitingud muutunud ja liikunud mõnes konkreetses sotsiaal-demograafilises grupis. Kuid tervikpildile vaatame otsa harva. Milline täpselt on iga erakonna nägu rahva poolt vaadatuna?

Võimalusi selle kindlaks tegemiseks oleks mitu. Võiksime vaadata iga võimaliku sotsiaal-demograafilise tunnuse lõikes iga erakonna kõige tüüpilisemat valijat. See annaks meile nii-öelda keskmise valija profiili. Kuid see keskmine on iga erakonna puhul paratamatult sinna kaldu sinnapoole, kus valijaskonnas kõige enam inimesi. Näiteks on iga erakonna «keskmine» valija eestlane, kuna eestlastest valijaid on meie valijaskonnas lihtsalt neli korda rohkem kui mitte-eestlastest valijaid.

12.06.2020 15.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto