Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.06.2020
Eesti Narva eelistab ühele tugevale kahte kesist riigigümnaasiumi (3) Eesti lühiuudised Ettevõtja eitab domeeni keeleamet.ee kaaperdamist (11) Tallinn üritab taas Harku vallaga ühist kaitseala moodustada (1) Majandus Microsofti Eesti arenduskeskuse juht: füüsiline kontor ei kao, vaimse tervise tõttu Majanduse lühiuudised Korteriühistud jooksevad toetusele tormi Välismaa Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE ⟩ Itaalia peaminister seilab tänu kõrgetele panustele edu laineharjal PÕHJALA VAADE ⟩ Rassism ja diskrimineerimine pole Põhjamaades võõrad (1) Vabastatud Talibani vangid ihkavad lahinguväljale Arvamus Juhtkiri: teadmatus viib barrikaadile (30) Jekaterina Minkova: igaüks valetab (7) VÄITLUS ⟩ Kas MM-ralli Eestis vääriks riigi raha? Anna-Kaisa Oidermaa: vaimse tervise esmaabi oskused Aivar Voog: andis jumal olukorra, annab ka usalduse (2) Kultuur Miks NUKU muudab oma nime Eesti Noorsooteatriks? Sport Janari Jõesaar jättis mitu pakkumist tähelepanuta, aga võttis Hispaaniast Manresa oma kohe vastu Spordi lühiuudised Vigastusega võitlev Eesti tippmängija proovib treeneritööd, ent pole lõplikult rindejoont vahetanud Levadia pääses üle noatera Tartu Ihaste metsatüli jõuab kohtusse (1) Vana lennuväli annab arhitektidele võimaluse pead tööle panna Tartu lühiuudised Kohvikud täituvad inimestega. Kas neid jätkub ka Vabaduse puiesteele? Lodjakoja rentniku konkurss tekitab ärimeestes küsimusi ja kahtlusi Põhiseadust on ikka Tartus hoitud Heljo Pikhof: jalakäija, üks ohustatud liik (3) Äli Leijen ja Margus Pedaste: miks õppida õpetajaks aastal 2020? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aivar Voog: andis jumal olukorra, annab ka usalduse

3 min lugemist
  • Keerulised olukorrad annavad korraga nii rohkem võimu kui ka populaarsust.
  • Peaaegu isaliku figuurina mõjus peaminister kriisi ajal ühiskonna ühendajana.
  • Eriolukorra möödudes nihkub poliitikute populaarsus tõenäoliselt tagasi.
Aivar Voog. FOTO: Peeter Langovits

Kriisiajal tõuseb inimeste silmis võimul olevate poliitikute usaldus, kirjutab Kantar Emori juhtekspert Aivar Voog.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kas mäletame, mida ütles peaminister Jüri Ratas koroonakriisi ajal? Tõenäoliselt mitte midagi, ometi suutis ta eriolukorra juhi staatuse ning meedia toe abil oma usaldusväärsust hüppeliselt kasvatada. ­Kindlasti mäletavad aga paljud Mart ­Helme seletust, et Covid-19 pole ­midagi muud kui koroonaviiruseks ristitud külmetushaigus. Ka tema oli üks neist poliitikuist, kes suurendas valijate silmis tublisti oma usaldusväärsust. Niisiis ei ole tegelikult kuigi tähtis, mida sa poliitikuna kriisiolukorras teed või räägid, usaldusväärsuse määrab võim, mille eriolukord sinu kätte annab. Üheks peamiseks võimu instrumendiks muutub seejuures meedia, mis tiražeerib tavapärasest palju innukamalt iga öeldud sõna. Opositsionääride ning teiste kriitikute seisukohad on eriolukorras pigem teisejärgulised ega lähe valijatele kuigivõrd korda.

Mullu pendeldas Ratase usaldusväärsusnäit juunist detsembrini vahemikus 34–39 protsenti, tänavu mais hüppas see aga 49 protsendini. Sama juhtus Mart Helmega, keda usaldas eelmisel aastal alla 20 protsendi, ent tänavu mais 26 protsenti. Samal ajal hinnati Kersti Kaljulaidi usaldusväärsust mullu stabiilselt 54 protsendi vääriliseks – tema oligi meie usaldusväärseim poliitik – ja praeguseks on sellest alles 43 protsenti. Presidendil puudub kriisiolukorras võim ja nii ongi Eesti usaldusväärseim poliitik praegu peaminister.

13.06.2020 16.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto