E, 3.10.2022

Vabastatud Talibani vangid ihkavad lahinguväljale

Vabastatud Talibani vangid ihkavad lahinguväljale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mai lõpus Kabulis asuvast Pul-i-Charkhi vanglast vabastatud endised Talibani võitlejad isemeisterdatud mängurelvaga. Hoolimata lubadusest vabastamise järel relvade haaramisest hoiduda, ihkavad paljud mässulised uuesti lahingutandrile minna.
Mai lõpus Kabulis asuvast Pul-i-Charkhi vanglast vabastatud endised Talibani võitlejad isemeisterdatud mängurelvaga. Hoolimata lubadusest vabastamise järel relvade haaramisest hoiduda, ihkavad paljud mässulised uuesti lahingutandrile minna. Foto: MOHAMMAD ISMAIL/REUTERS/SCANPIX

Afganistani võimud mängivad kõrgete panustega, avades vanglaväravad tuhandetele Talibani ridades võidelnud kinnipeetavatele lootuses, et see tagab äärmusrühmituse istumise läbirääkimiste laua taha. Julgeolekuoht on kõrge, sest paljud äsja vabanenud võitlejad kinnitavad, et on valmis oma püha sõda jätkama.

«Kui ameeriklased ei lahku, jätkame oma džihaadi, sest nad on operatsioonide käigus tapnud palju afgaane,» ütles Mohamed Daud, Talibani võitleja, kes vabastati mais Bagrami vanglast. «Me ei taha enam oma pinnale võõrvägesid,» lausus traditsioonilistesse rõivastesse riietunud mees enne, kui võttis taksoga suuna koduküla poole, taskus võimude poolt kaasa antud 57 euro väärtuses sularaha.

28-aastane Daud vahistati USA vägede poolt üheksa aastat tagasi. Ta pääses vabadusse seoses Afganistani võimude tänuavaldusega Talibanile, et viimane pidas tähtsa islami usupüha Eid al-Adha ajal kinni kolmepäevasest relvarahust. Samm on osa suuremast vangide vahetamise kokkuleppest, mis peaks olema eeltingimus Talibani ja Afganistani valitsuse vaheliste läbirääkimiste algatamiseks.

Märksõnad
Tagasi üles