L, 2.07.2022

KOHALIK VAADE ⟩ Itaalia peaminister seilab tänu kõrgetele panustele edu laineharjal

Javier Brandoli
, ajakirjanik
Itaalia peaminister seilab tänu kõrgetele panustele edu laineharjal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Itaalia peaminister Giuseppe Conte suutis tervishoiukriisi ajal naelutada inimesed telerite ette oma kõnesid kuulama. Nüüd, mil horisondil terendab majanduskriis, tuleb tal senise populaarsuse säilitamiseks telepöördumistes antud lubadused ellu viia.
Itaalia peaminister Giuseppe Conte suutis tervishoiukriisi ajal naelutada inimesed telerite ette oma kõnesid kuulama. Nüüd, mil horisondil terendab majanduskriis, tuleb tal senise populaarsuse säilitamiseks telepöördumistes antud lubadused ellu viia. Foto: Fabio Sasso/zumapress.com/scanpix

Kuidas saab valitsuse kuvand paraneda riigis, kus koroonaviiruse ohvreid on üle 34 000? Itaaliast kujunes koos Hiinaga koroonapandeemia omamoodi sümbolriik. Kui Hiina oli esimene riik maailmas, mis sellest kummalisest haigusest teada andis, siis Itaalia oli esimene riik, mis muutis haiguse reaalseks eurooplaste jaoks.

Euroopakesksus paneb meid tundma, justkui ei mõjutaks miski meid enne, kui see ületab Uurali mäed. Hiina oli viis sajandit tagasi Kaug-Ida ja paljude inimeste mõtetes on ta kaugel praegugi. Itaalia, vastupidi, on lähedal ja kui märkame seal ohtu, mõistame, et see võib jõuda ka meieni. Seega oli just Itaalia see, kust eurooplastele kõik alguse sai.

Kuigi Itaalia on üks suurima koroonaohvrite arvuga riike ja nüüd seistakse silmitsi raske majanduskriisiga, kasvas Itaalia peaministri, tehnokraat Giuseppe Conte populaarsus isegi pandeemia tipphetkel. Ajalehe Corriere della Sera teatel tegi tema toetus aprillis hüppe 52 protsendilt 66 protsendile.

«Midagi polnud võimalik ette näha, viiruse suhtes valitses täielik teadmatus, mistõttu oli juhtunu lihtsalt halb õnn,» leiavad paljud itaallased. Selles mõttekäigus on tõtt. Hispaanial, Prantsusmaal, Suurbritannial ja Ameerika Ühendriikidel oli enne Covid-19 tsunami saabumist rohkem aega reageerida.

Conte populaarsuse teine tähtis tegur oli tema läbirääkimised seoses Euroopa Liidu (EL) finantsabiga. Itaalia peaminister üllatas märtsis kõiki, kui mängis välja riskantse kaardi ja ähvardas nurjata koroonakriisiteemalise videotippkohtumise, kui liidrid ei nõustu niinimetatud koroonavõlakirjadega.

Märksõnad
Tagasi üles