Sisukord
Kultuur
Tänane leht
16.06.2020
Eesti Eesti lühiuudised Minister Aeg Lihula tapatalgute järel: surmanuhtluse arutellu astuda oleks taandareng (19) Lihulas viga saanud laps sai haiglast välja Hiigeldividende maksev RMK on jännis puhkerajatiste remondiga (19) Narva Hermanni linnus kõneleb esimest korda iseendast Majandus Võlakoorem hoiab põlised töötud tihti põllult eemal (31) T1 saatuse otsustavad kaks eksperti Välismaa Biden peab lahendama asepresidendi sudoku (2) Välismaa lühiuudised Kohalik vaade ⟩ Hispaania kardab turistivaba suve (1) Arvamus Juhtkiri: hästi püsinud põhiseadus (3) Ülle Harju: metsaraha ja eetika (3) Artemi Troitski: ainus Eestiga seotud probleem on eesti keel (30) Tõnu Lehtsaar: olemislõhe tühistab tõe (10) Mari Jüssi: liikuvus ja uued harjumused (2) Kultuur Arvustus ⟩ Universaalsed küsimused kohalikus mahlas Arvustus ⟩ Spike Lee uues filmis surevad mustad mehed Vietnamis Sport Rassismisüüdistus kui välk selgest taevast: tõendid ja Wilsoni jutt ei klapi (12) Spordi lühiuudised Tervis Kas koroonaviirus võib ka neerud rivist välja lüüa? Tartu Tartu ja Elva vahelisse kergliiklusteesse jääb ohtlik lünk Mihkel Lees: lasteaiatasu tõus Tartus pidurdub Üks tuntud baar sulges ukse, teine kavandab suurt uuestisündi Linn liidab neli lasteaeda kaheks Tartu lühiuudised Tartu kaalub muru kõrguse nõude ja ühtlasi kogu heakorraeeskirja kaotamist Saja aasta vanusest Luunja pumbamajast saab kellatorn Kultuurivedurite palk võeti luubi alla Navitrolla pani seinale näituse looduse küüditamise vastu Piret Bristol: rohkem Tartut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Arvustus ⟩ Universaalsed küsimused kohalikus mahlas

4 min lugemist
  • Miks on Rael Arteli kureeritud näitus Narvas oluline?
  • Rahvusvahelise näituse üleseks teemaks on küsimus identiteedist ja kuulumisest.
  • Mil määral on meie Eesti probleemid ja teemad unikaalsed ja erilised?
Evi Pärna teos «Erinevad keeled» põhineb keelemängul.  FOTO: Repro

Eelmisel aastal valiti Rael Artel Narva muuseumi kunstigalerii uueks juhiks. Nii nagu omal ajal Tartus, alustas ta ka Narvas oma esimest avalikku etteastet näitusega, mis kannab pealkirja «Kas me sellist muuseumi tahtsimegi?». Olgugi et nii Tartusse kui ka Narva sõidab Tallinnast umbes sama ajaga Elroni rong, on Narva Tartust justkui valgusaastate kaugusel. Mitte taga ega ees, lihtsalt teises poliitilises, kultuurilises ja sotsiaalses reaalsuses.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Näitusel on esitatud hulk küsimusi, mille kõrvale on asetatud kunstiteosed, mis neile vastata püüavad. Selle kõrvutuse eesmärgiks võiks pidada soovi kutsuda arutlema olulistel sotsiaalkultuurilisel ja poliitilistel teemadel. Kui tavaliselt oleme harjunud selliseid debatte ja küsimusi lahkama ajalehtedes ja televisioonis, siis Artel kutsub inimesi neid küsimusi esitama näitusesaalis; ta paneb meid vaatajana positsiooni, kus meile ei öelda, kuidas on õige ja kuidas on vale – meile antakse kätte niidiots, mis suunab meid mõtlema.

Näitusekülastaja vaatab Narvas näituse avamisel Evi Pärna teost «Erinevad keeled».  FOTO: Mark Raidpere
15.06.2020 17.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto