Sisukord
Arvamus
Postimees
17.06.2020
Eesti Parimat koolilehte teevad Tallinna 21. kooli õpilased Valmis esimene osa Kopli rannapromenaadist Luik ja Terras: Trumpi otsus teeb muret (6) Eesti lühiuudised Euroopa Kontrollikoda kahtleb Rail Balticu tasuvuses (19) Lutsar: 2+2-reeglit peaks muutma (5) Majesteetlik kuldvihm pakub silmailu Majandus Apple ja Amazon jäid ELi hambusse (1) Kas Euroopa Warren Buffett tuleb Itaaliast? Välismaa NATO valmistub juba järgmiseks viiruslaineks Välismaa lühiuudised Suurbritannia laveerib kaubandushiiglaste vahel Pekingi turult sai alguse uus koroonapuhang (12) Kohalik vaade ⟩ Vihakõne paneb Moldovas häirekellad helisema Arvamus Valdo Randpere: olla ja tegutseda Rootsi moodi (83) Guido Pärnits: valmidus muudatusteks Erik Aru: poliitmõtte import (2) Silver Tambur: rassismi vastu seismine on osa Eesti põhiväärtustest (80) Juhtkiri: Rail Balticu mõtlemiskoht (11) Kultuur Kirjanik, kellel olid üksnes lugejad (4) Evelin Võigemast lavaaugus: kui aus saab olla armastades? (5) Kunstnik kohtub väärilise modelliga Sport 20 aastat kestnud Euroopa korvpallisõja uus peatükk: rahakotiga mindi edukalt lahingusse Eestlannade juhendaja tee väikelinnast Euroopa tippu Tartu Mõte jõeäärsest avalikust saunast kogub toetajaid Esta Tatrik: Vabaduse puiestee kui kiigeplats (6) Lemmit Kaplinski: Tartu linna rohepesu (8) Ettevõtjad võivad lodjakoja pärast kohtusse minna Tartu lühiuudised Kui tudengid sügisel Eestisse ei pääse, tuleb leppida kaugõppega Nõo kirikaiast tuli päevavalgele hulk skelette Tartu kunstikooli «kivimaja» Kuperjanovi tänaval kaob silmist Tekstiilikunstnikud väljendavad aastanäitusel vabadust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Valdo Randpere: olla ja tegutseda Rootsi moodi

4 min lugemist
  • Eesti valitsus ei teadnud kolm kuud tagasi, mida teha, ega tea ka praegu.
  • Rootsi sisenes kriisi algusest peale selge väljumisstrateegiaga.
  • Inimeste vabadused ja usk võimesse ise otsustada on väärtused.
Valdo Randpere. FOTO: Liis Treimann

Rootsil on koroonastrateegia, kirjutab riigikogu liige Valdo Randpere (Reformierakond).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Peame õppima selle viirusega elama», «Kõik peavad selle viiruse lõpuks ikkagi läbi põdema» – need on mõned pealkirjad viimase nädala eesti ajakirjandusest. Äkki ütleks lihtsalt ja otse: «Be like Sweden» (ingl k ole nagu Rootsi – selle lausungi laenasin välismaalt ühelt piirangute vastaselt demonstratsioonilt)? Ega ometigi pole käes aeg, et meie juhid ja otsustajad on jõudnud tõdemuseni, et viimastel kuudel on tehtud palju rumalusi?

Paraku nii kaugel me oma arengus veel pole. Viimastel päevadel on küll hakanud valitsusliikmete suust üha enam kõlama juttu sellest, et kui tuleb viiruse teine laine, ei peaks kogu ühiskonda sulgema. Lubatakse edaspidi hoida käigus nii koolid kui ka plaaniline ravi. Ehk jõutakse varsti ka arusaamale, et ka piiride ja kaubanduskeskuste sulgemine oli jabur.

Paraku polnud kõik need piirangud tasuta ja arve tehtud rumaluste eest tuleb maksta meil kõigil. Välja arvatud valitsusel, kes ei paista vähimalgi määral tunnetavat vastutust tehtud vigade eest. Valitsusliikmed käivad pigem äraseletatud nägudega ringi ja räägivad tehtud vigadest kui taevast kaela sadanud paratamatusest. See on alternatiivne tõde. Tegelikult on asi ikkagi nii, et valitsus ei teadnud kolm kuud tagasi, mida teha, ega tea ka praegu. Majanduslik kahju, mida see rapsimine kaasa tõi ja jätkuvalt toob, ulatub kahe-kolme miljardi euroni. «Geeniused» Stenbocki majast ei näe seda aga kui probleemi, vaid kui võimalust ohjeldamatult laenata ning laenukarusselli tuules lappida nii varem tekitatud eelarveauke kui ka omadele vorste jagada.

16.06.2020 18.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto