Sisukord
Kultuur
Tänane leht
17.06.2020
Eesti Parimat koolilehte teevad Tallinna 21. kooli õpilased Valmis esimene osa Kopli rannapromenaadist Luik ja Terras: Trumpi otsus teeb muret (6) Eesti lühiuudised Euroopa Kontrollikoda kahtleb Rail Balticu tasuvuses (19) Lutsar: 2+2-reeglit peaks muutma (5) Majesteetlik kuldvihm pakub silmailu Majandus Apple ja Amazon jäid ELi hambusse (1) Kas Euroopa Warren Buffett tuleb Itaaliast? Välismaa NATO valmistub juba järgmiseks viiruslaineks Välismaa lühiuudised Suurbritannia laveerib kaubandushiiglaste vahel Pekingi turult sai alguse uus koroonapuhang (12) Kohalik vaade ⟩ Vihakõne paneb Moldovas häirekellad helisema Arvamus Valdo Randpere: olla ja tegutseda Rootsi moodi (83) Guido Pärnits: valmidus muudatusteks Erik Aru: poliitmõtte import (2) Silver Tambur: rassismi vastu seismine on osa Eesti põhiväärtustest (80) Juhtkiri: Rail Balticu mõtlemiskoht (11) Kultuur Kirjanik, kellel olid üksnes lugejad (4) Evelin Võigemast lavaaugus: kui aus saab olla armastades? (5) Kunstnik kohtub väärilise modelliga Sport 20 aastat kestnud Euroopa korvpallisõja uus peatükk: rahakotiga mindi edukalt lahingusse Eestlannade juhendaja tee väikelinnast Euroopa tippu Tartu Mõte jõeäärsest avalikust saunast kogub toetajaid Esta Tatrik: Vabaduse puiestee kui kiigeplats (6) Lemmit Kaplinski: Tartu linna rohepesu (8) Ettevõtjad võivad lodjakoja pärast kohtusse minna Tartu lühiuudised Kui tudengid sügisel Eestisse ei pääse, tuleb leppida kaugõppega Nõo kirikaiast tuli päevavalgele hulk skelette Tartu kunstikooli «kivimaja» Kuperjanovi tänaval kaob silmist Tekstiilikunstnikud väljendavad aastanäitusel vabadust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kirjanik, kellel olid üksnes lugejad

4 min lugemist
Erik Tohvri (1933–2020) ja tema kõiki trükis ilmunud teoseid sisaldav «rändtsirkuse» kohver, millega ta käis enam kui sajal korral lugejatega kohtumas. FOTO: Alvar Loog

Täna kell 13 saadetakse Keila kirikust viimsele teekonnale Erik Tohvri – Eesti kirjanduse selle sajandi suurim legend. Mees, kes kirjutas ebaloomulikult palju. Mees, kelle teoseid loeti ebaloomulikult palju. Mees, kelle fenomen pole seni ammendavatele selgitustele allunud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tohvri tegi 21. sajandil meie kirjanduselus seda, mis tundus olevat viimati võimalik 19. sajandi kolmandal veerandil: tõusis lugejahuvi poolest arvukate järjestikuste teostega absoluutsesse tippu, ilma et tal olnuks sealjuures toeks glamuurne, seksikas ja/või skandaalne autorikuvand, ajanärvi tabav teemavalik, uudisteoseid saatev meediakära, rahvusvaheline renomee, korporatiivne turundusstrateegia, materiaalne ja/või sümboolne toetus riigilt, kirjanikest kolleegide vaimse vennaskonna moraalne tugi ning kriitikute kiitus.

Tohvri oli kirjanik, kellele polnud riiklikku tellimust. Nagu polnud ega pole ka kirjandusele, mida ta viljeles. Lugejahuvi tema teoste vastu tekkis ja püsis üksnes «lihtsate» inimeste vahetu lugemiskogemuse toel. Oma esimese romaani ilmumisele maksis ta kõvasti peale, oma viimase romaani kirjutas peaaegu pimedana. Tohvri oli tõeline rahvakirjanik selle mõiste täpselt nii paatoslikus või iroonilises tähenduses, kui keegi parasjagu soovib.

Tema teekond kirjanduse juurde oli käänuline ning ebatavaliselt pikk. 1962. aastal leidis Tohvri tekst «Udu teel» äramärkimist Loomingu novellivõistlusel ning ilmus seejärel ka ajakirja kaante vahel. Ta oli saanud jala lävepakule, kuid seejärel näis uks kirjandusellu siiski sulguvat. Oma elulooraamatus meenutab Tohvri muheda enesekriitilisusega, kuidas tema 1964. aasta näidendivõistlusele saadetud töö kohta kirjutanud Kaarel Ird tagasisideks: «Inimene, kelle tööriistaks on määratud labidas, jätku sulepea rahule.»

Vähemalt oma hinnangu esimeses pooles oli Ird selgelt ülekohtune. Sest Tohvri (tollal tuntud kui Hans Laansalu) oli labidamehe jaoks liiga lahtise peaga. Ta töötas aastakümneid hinnatud insenerina Tallinna Elektrivõrgus ning Harju KEKis,­ konstrueerides juba noore mehena valvetöö kõrvalt muuhulgas näiteks uuelaadse avariibrigaadi valveauto, uue dispetšeripuldi koos telefonikõnede salvestamise seadmega ning distantsilt juhitava ukseluku.

16.06.2020 18.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto