Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.06.2020
Eesti Parimat koolilehte teevad Tallinna 21. kooli õpilased Valmis esimene osa Kopli rannapromenaadist Luik ja Terras: Trumpi otsus teeb muret (6) Eesti lühiuudised Euroopa Kontrollikoda kahtleb Rail Balticu tasuvuses (19) Lutsar: 2+2-reeglit peaks muutma (5) Majesteetlik kuldvihm pakub silmailu Majandus Apple ja Amazon jäid ELi hambusse (1) Kas Euroopa Warren Buffett tuleb Itaaliast? Välismaa NATO valmistub juba järgmiseks viiruslaineks Välismaa lühiuudised Suurbritannia laveerib kaubandushiiglaste vahel Pekingi turult sai alguse uus koroonapuhang (12) Kohalik vaade ⟩ Vihakõne paneb Moldovas häirekellad helisema Arvamus Valdo Randpere: olla ja tegutseda Rootsi moodi (83) Guido Pärnits: valmidus muudatusteks Erik Aru: poliitmõtte import (2) Silver Tambur: rassismi vastu seismine on osa Eesti põhiväärtustest (80) Juhtkiri: Rail Balticu mõtlemiskoht (11) Kultuur Kirjanik, kellel olid üksnes lugejad (4) Evelin Võigemast lavaaugus: kui aus saab olla armastades? (5) Kunstnik kohtub väärilise modelliga Sport 20 aastat kestnud Euroopa korvpallisõja uus peatükk: rahakotiga mindi edukalt lahingusse Eestlannade juhendaja tee väikelinnast Euroopa tippu Tartu Mõte jõeäärsest avalikust saunast kogub toetajaid Esta Tatrik: Vabaduse puiestee kui kiigeplats (6) Lemmit Kaplinski: Tartu linna rohepesu (8) Ettevõtjad võivad lodjakoja pärast kohtusse minna Tartu lühiuudised Kui tudengid sügisel Eestisse ei pääse, tuleb leppida kaugõppega Nõo kirikaiast tuli päevavalgele hulk skelette Tartu kunstikooli «kivimaja» Kuperjanovi tänaval kaob silmist Tekstiilikunstnikud väljendavad aastanäitusel vabadust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Silver Tambur: rassismi vastu seismine on osa Eesti põhiväärtustest

5 min lugemist
Silver Tambur. FOTO: Kristin Kalnapenk

Põhiseaduse äsjase aastapäeva puhul tasub meenutada, et kehtiv põhiseadus rõhutab nii inimväärikust kui ka seda, et Eesti põhiväärtuste hulka kuulub ka eri nahavärvusega inimeste võrdne kohtlemine - neid on nüüdseks Eestis arvestatav kogukond, kirjutab ingliskeelse portaali Estonian World peatoimetaja Silver Tambur.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Black Lives Matter Tallinn, mis leidis aset 10. juunil ja millest võtsid osa sajad inimesed, ei olnud pelgalt solidaarne toetusavaldus Ameerika Ühendriikide mustanahalisele kogukonnale – veelgi olulisem on toetada eri nahavärviga vähemuskogukondi Eestis, kes on siin kokku puutunud rassismiga.

Kui juuni alguses kuulutati välja Black Lives Matter Tallinna solidaarsusavaldus, reageeris selle peale teiste seas ka Abdul Turay – aastaid Eestis elanud Kariibi päritolu britt –, kes leidis, et rassipõhise politseivägivalla vastane protest on Eestis põhjendamatu ja see meeleavaldus ei peaks Tallinnas toimuma. «Me pole teie ahvid!» kirjutas Turay sotsiaalmeedia postituses, mis avaldati ka Postimehes. «Eestil on omad probleemid. Tegelege nendega.»

Järgnenud intervjuus Postimehele lisas Turay: «Eestis ei ole mustanahaliste kogukonda kui sellist. Jah, on mustanahalised, kes elavad Eestis, aga nad ei ole eestlased.» Intervjuule viitasid hiljem paljud inimesed, põhjendades, miks meeleavaldus Black Lives Matter ei ole Eestis asjakohane. «Aga näete, Eestis elanud mustanahaline ütles samuti, et pole põhjendatud!» kõlas argument.

Turay eksis aga laiemas kontekstis mõlema argumendiga: et Eestis ei ole mustanahaliste kogukonda kui sellist ja et mustanahalised, kes elavad Eestis, ei ole eestlased.

Esiteks, Eestis sündinud ja eesti keelt rääkivad lapsed on eestlased, sõltumata nende nahavärvist või muudest välistest tunnustest. Sandra ja Jim Ashilevi on eestlased, Yasmin on eestlane, Sissi ja Lisa Benita on eestlased, Carl Tuulik on eestlane jne. Punkt. Selle teema üle pole mõtet ühes 21. sajandi tänapäevases Euroopa riigis pikemalt isegi arutada. Natsi-Saksamaa «rassipuhtuse» teooriad kuuluvad ajaloo prügikasti.

16.06.2020 18.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto