Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
18.06.2020
Eesti Eesti lühiuudised Video ⟩ Peaminister lubab muutusi terviseametis (5) Sillamäel tuli peatänava alt välja vana kalmistu (1) Parteivahetajad pürgivad võimu poole, opositsioon kaotab liikmeid (29) Majandus Hololei Rail Balticust: hindeks neli pisikese miinusega (6) Majanduse lühiuudised Ajaloo suurim langus nõudluses nafta järele (1) Suuraktsionär ähvardab Lufthansa päästeplaani läbi kukutada Suhkru tarbimine väheneb esimest korda nelja aastakümne vältel Välismaa Eesti areng sõltub otseselt Euroopa Liidu tugevusest (4) Kohalik vaade ⟩ Leedu klammerdub Rail Balticu külge Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: EL positsioon regionaalsegi jõuna on ohus (7) Herman Kelomees: Kivisaare-jaht oli viga (41) Vladimir Juškin: Putini isevalitsus omandab eluaegse staatuse (7) Lauri Vahtra: kodukontor valust karjuva lapsega (1) Maarika Truu: kuidas mõõta iduettevõtte väärtust? (1) Kultuur Jälle käib teatri kaaperdamine (2) Avalik kiri NUKU teatrile (3) Tommy Cash: kardan inimlikkuse kadumist Sport Kultuuriminister näeb Eesti MM-rallit koroonapiiranguteta septembris (5) Võimalus, mida lihtsalt ei saa kasutamata jätta (3) Maa Elu Jahimehed tahavad luba küttida metskitsi vibuga (12) Kuuse-kooreürask käitus tänavu tavatult (2) Üle Eesti käib kibekiire päikesejaamade ehitus (5) Kui muruniidukist või -traktorist ei piisa Aknameister: odavat masstoodangut võib endale lubada igaüks Korraliku saunaviha tegemine on paras teadus (1) Roosid jaanipäevaks kasvama Ilmajutt: Eestis tuleb tornaadosid ette igal aastal Muru saab süüa ja muruga saab ravida Spargel on soolestiku sanitar Soome telekokk korraldab Muhumaal kokanduskursusi Tartu Koroona pole Tartu kinnisvaraturule veel suurt kukkumist toonud Riina Solman: lapsehoolduspuhkus olgu muretu Laura Danilas: lennunduse «nähtamatud» jõud Rannar Raba: kasvõi minut enne südaööd Kümnendi lõpuks võib osa Tartu-Elva teest saada neljarajaliseks (2) Tartu lühiuudised Piirissaare vanausulised saavad sügisel kauaoodatud palvemaja Indrek Kelk näeb virtuaalsetel spordiüritustel tulevikku (1) Tammeka parimad noormängijad seisavad Euroopa lävel Voronja galerii suvele annab võimsa varjundi kättemaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuuse-kooreürask käitus tänavu tavatult

4 min lugemist
Pilt on tehtud sel aastal Karula rahvuspargis, kus ürask on palju kurja teinud. FOTO: 2 × Tavo Uuetalu/RMK

Sel aastal on üraskite haudele siirdumise lend tavapärasest kuu aega hilisem, seepärast on metsakasvatajatel tükk peamurdmist selle seiramise ja õigeaegse püüniste paigaldamisega.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Entomoloog ja Keskkonnaagentuuri metsaosakonna peaspetsialist Heino Õunap on tänavu korduvalt jõudnud imestada ja öelda, et ei mäleta varasemast ehk ligemale poole sajandi pikkusest ajast, et ürask oleks ilmunud oma esimesele lennule alles mai lõpus. Tegelikult kestab üraskite aktiivne hauderajamise aeg kohati tänaseni, kuigi tavapäraselt on juuni teiseks pooleks putuka noormardikad juba koorumist alustanud.

Tänavu eriti hiline lend

Õpikutõde ütleb, et kuuse-kooreürask alustab lendlust maikuu esimesel poolel, eriti soojal kevadel ka aprilli lõpus. Seega aprilli keskpaigaks võiksid metsaomanikud püünised valmis seada. Tänavu aga raamatust loetud ja koolis õpitud tarkus ei kehti, sest kui meteorolooge uskuda, oli tänavu viimase kuuekümne aasta kõige külmema keskmise õhutemperatuuriga maikuu. Sestap ei toimunud ka üraskite lendlus tavalisel ajal. Kui tavapäraselt võib alt minna sellega, et üraskid ilmuvad välja oodatust varem, siis sel aastal oli kõik risti vastupidi.

Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) metsamajanduse peaspetsialist Olavi Andres märkis, et hiline kevad tähendas kahte asja – metsamees sai püünispuid langetada pikema aja vältel. See oli hea. Halb on see, et teaduskirjandust aluseks võtnud metsamees oli valmis selleks, et aprilli lõpus või mai alguses ürask ikkagi lendama hakkab. Seda aga ei juhtunud – ürask viivitas massilise lendamise alustamisega mai viimaste nädalateni.

17.06.2020 19.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto