Sisukord
Arvamus
Tänane leht
18.06.2020
Eesti Eesti lühiuudised Video ⟩ Peaminister lubab muutusi terviseametis (5) Sillamäel tuli peatänava alt välja vana kalmistu (1) Parteivahetajad pürgivad võimu poole, opositsioon kaotab liikmeid (29) Majandus Hololei Rail Balticust: hindeks neli pisikese miinusega (6) Majanduse lühiuudised Ajaloo suurim langus nõudluses nafta järele (1) Suuraktsionär ähvardab Lufthansa päästeplaani läbi kukutada Suhkru tarbimine väheneb esimest korda nelja aastakümne vältel Välismaa Eesti areng sõltub otseselt Euroopa Liidu tugevusest (4) Kohalik vaade ⟩ Leedu klammerdub Rail Balticu külge Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: EL positsioon regionaalsegi jõuna on ohus (7) Herman Kelomees: Kivisaare-jaht oli viga (41) Vladimir Juškin: Putini isevalitsus omandab eluaegse staatuse (7) Lauri Vahtra: kodukontor valust karjuva lapsega (1) Maarika Truu: kuidas mõõta iduettevõtte väärtust? (1) Kultuur Jälle käib teatri kaaperdamine (2) Avalik kiri NUKU teatrile (3) Tommy Cash: kardan inimlikkuse kadumist Sport Kultuuriminister näeb Eesti MM-rallit koroonapiiranguteta septembris (5) Võimalus, mida lihtsalt ei saa kasutamata jätta (3) Maa Elu Jahimehed tahavad luba küttida metskitsi vibuga (12) Kuuse-kooreürask käitus tänavu tavatult (2) Üle Eesti käib kibekiire päikesejaamade ehitus (5) Kui muruniidukist või -traktorist ei piisa Aknameister: odavat masstoodangut võib endale lubada igaüks Korraliku saunaviha tegemine on paras teadus (1) Roosid jaanipäevaks kasvama Ilmajutt: Eestis tuleb tornaadosid ette igal aastal Muru saab süüa ja muruga saab ravida Spargel on soolestiku sanitar Soome telekokk korraldab Muhumaal kokanduskursusi Tartu Koroona pole Tartu kinnisvaraturule veel suurt kukkumist toonud Riina Solman: lapsehoolduspuhkus olgu muretu Laura Danilas: lennunduse «nähtamatud» jõud Rannar Raba: kasvõi minut enne südaööd Kümnendi lõpuks võib osa Tartu-Elva teest saada neljarajaliseks (2) Tartu lühiuudised Piirissaare vanausulised saavad sügisel kauaoodatud palvemaja Indrek Kelk näeb virtuaalsetel spordiüritustel tulevikku (1) Tammeka parimad noormängijad seisavad Euroopa lävel Voronja galerii suvele annab võimsa varjundi kättemaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Riina Solman: lapsehoolduspuhkus olgu muretu

2 min lugemist
Rahvastikuminister Riina Solman. FOTO: Marko Saarm

On kurb tõdemus, et Eestis on praegu pea pool tuhat ema, kes peavad järgmise lapse sündides varem teenitud palga asemel miinimumpalgaga hakkama saama. Täna on riigikogus lõpphääletusel minu algatatud seadusemuudatus, mis tagab kõigile lapsehoolduspuhkuse ajal perelisa saajatele edaspidi kindlustunde ja südamerahu.

Kehtiva perehüvitiste seaduse järgi säilib varasem vanemahüvitis järgmise lapse sündides vaid siis, kui laste vanusevahe pole pikem kui kaks ja pool aastat. Isegi kui pesamuna sünnib sellest kasvõi ühe päeva hiljem ning ema pole vahepeal tööl käinud, vaid on lapsehoolduspuhkusel olnud, saab ta uue lapsega vanemahüvitist miinimumpalga määras. Koroonakriisijärgsel tööturul, kus töötute arv on lühikese ajaga mitmekordistunud, võib see tähendada perele katastroofi. Kui pereisa on koondatud ja ema saab alampalgasuurust vanemahüvitist, peab pere hakkama saama, kusjuures ühe liikme võrra suuremana. Samas on just lastega peredel keeruline kulusid järsult vähendada. Suud vajavad endiselt toitmist ja kodulaen maksmist.

Laste saamine on elu loomulik osa. Eriti tore, kui neid sünnib üksteise järel mitu, nii on lastel hea koos kasvada. Kui arvestada meie esimest korda emaks saajate keskmist vanust, mis ületas mullu 28 eluaasta piiri, pole me emadel sageli palju aega, et pere lapsesaamise soove ellu viia. Enamiku vanemate valik on saada lapsed järjest lapsehoolduspuhkuse jooksul. Seetõttu on oluline, et sama kaua, st kolmeks aastaks, säiliks ka varasemas suuruses vanemahüvitis.

Ent tuleb arvestada, et on neidki, kes soovivad laste sündide vahel tööellu panustada. Kavandatav muudatus on abiks neilegi. Mullu septembrist võetakse kõigi lapsevanemate vanemahüvitise arvutamisel aluseks rasedusele eelnenud 12 kalendrikuu keskmine tulu. Erikaitsega sünnivahemikku kahelt aastalt ja kuuelt kuult kolmele aastale pikendamisega tekib kindlus ka nendel peredel, kus ema on vanemahüvitise lõpus tööle naasnud, aga järgmine laps sünnib siiski kolme aasta sees. Sel juhul ei jõua ta veel piisavalt kaua töötada, et uus vanemahüvitis tuleks palgaga sama suur. Kui laps peaks sündima aga peale kolme aastat, on vanemal võimalik juba piisavalt töötada ning varasema vanemahüvitise säilimise õigus pole enam nii kriitiline.

Sageli räägitakse pooleteise aasta pikkusest vanemahüvitisest ning sõime- ja lasteaiakohtadest justkui valemist, mis naisi pärast lapse saamist edukalt tööturule aitab ja kõik probleemid lahendab. Unustame, et on palju naisi, kes ei soovi lapsi pooleteiseaastaselt lasteaeda panna ning ka laste endi vajadused. Väikelapseiga on periood, mil on hea, kui vanem saab lapsele rohkem aega pühendada. Kui lapsehoolduspuhkuse võtmine ei sea ohtu järgmise lapse eest saadavat vanemahüvitist, on emadel üks suur mure vähem.

Seotud lood
17.06.2020 19.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto