Sisukord
Arvamus
Tänane leht
18.06.2020
Eesti Eesti lühiuudised Video ⟩ Peaminister lubab muutusi terviseametis (5) Sillamäel tuli peatänava alt välja vana kalmistu (1) Parteivahetajad pürgivad võimu poole, opositsioon kaotab liikmeid (29) Majandus Hololei Rail Balticust: hindeks neli pisikese miinusega (6) Majanduse lühiuudised Ajaloo suurim langus nõudluses nafta järele (1) Suuraktsionär ähvardab Lufthansa päästeplaani läbi kukutada Suhkru tarbimine väheneb esimest korda nelja aastakümne vältel Välismaa Eesti areng sõltub otseselt Euroopa Liidu tugevusest (4) Kohalik vaade ⟩ Leedu klammerdub Rail Balticu külge Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: EL positsioon regionaalsegi jõuna on ohus (7) Herman Kelomees: Kivisaare-jaht oli viga (41) Vladimir Juškin: Putini isevalitsus omandab eluaegse staatuse (7) Lauri Vahtra: kodukontor valust karjuva lapsega (1) Maarika Truu: kuidas mõõta iduettevõtte väärtust? (1) Kultuur Jälle käib teatri kaaperdamine (2) Avalik kiri NUKU teatrile (3) Tommy Cash: kardan inimlikkuse kadumist Sport Kultuuriminister näeb Eesti MM-rallit koroonapiiranguteta septembris (5) Võimalus, mida lihtsalt ei saa kasutamata jätta (3) Maa Elu Jahimehed tahavad luba küttida metskitsi vibuga (12) Kuuse-kooreürask käitus tänavu tavatult (2) Üle Eesti käib kibekiire päikesejaamade ehitus (5) Kui muruniidukist või -traktorist ei piisa Aknameister: odavat masstoodangut võib endale lubada igaüks Korraliku saunaviha tegemine on paras teadus (1) Roosid jaanipäevaks kasvama Ilmajutt: Eestis tuleb tornaadosid ette igal aastal Muru saab süüa ja muruga saab ravida Spargel on soolestiku sanitar Soome telekokk korraldab Muhumaal kokanduskursusi Tartu Koroona pole Tartu kinnisvaraturule veel suurt kukkumist toonud Riina Solman: lapsehoolduspuhkus olgu muretu Laura Danilas: lennunduse «nähtamatud» jõud Rannar Raba: kasvõi minut enne südaööd Kümnendi lõpuks võib osa Tartu-Elva teest saada neljarajaliseks (2) Tartu lühiuudised Piirissaare vanausulised saavad sügisel kauaoodatud palvemaja Indrek Kelk näeb virtuaalsetel spordiüritustel tulevikku (1) Tammeka parimad noormängijad seisavad Euroopa lävel Voronja galerii suvele annab võimsa varjundi kättemaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Herman Kelomees: Kivisaare-jaht oli viga

2 min lugemist
  • Kivisaare vallandamiskampaaniat saatis kehv argumentatsioon.
  • Läbimõtlemata aktivism võib teha karuteene antirassismile Eestis.
  • Vaja on ehitada sildu ja koalitsioone, mitte vallandamisi nõuda.
Herman Kelomees FOTO: Mihkel Maripuu

Sky Plusi hommikuprogrammi juht Alari Kivisaar oleks pidanud saama hakkama millegi hullemaga, et tema vallandamise nõudmine põhjendatud olnuks. Ta on tõusnud viimased 21 aastat viis päeva nädalas kell viis hommikul ning pidanud iga hommik neli tundi eetrit täitma. On statistiliselt ette määratud, et kõik, mis sellises situatsioonis inimese suust välja tuleb, ei ole puhas kuld.

Kui ka tahta midagi ette võtta, siis võinuks valida vähem kahepalgelise tee. Petitsiooni algatanud kunstnik Katrina Indiana väitis, et selle eesmärk ei ole kellegi sõnavabadust piirata. Jajah, nõuti ju kõigest inimese pead, tema senise elu lõppu.

Kivisaart ja teisi Kivisaari vajab antirassism liitlastena. Just nimelt tõdemus, et rassism on Eestis päriselt probleem ning et paljud ei saa sellest aru, peaks tähendama suunitlust sildade ja koalitsioonide ehitamisele.

Aastakümneid Isamaad toetanud ja isegi nende avalikuks reklaaminäoks olnud Ivo Linna saadi salvestama kooseluseadust toetavat videoklippi. «Sallivus ja mõistmine on jooned, mis iseloomustavad arenenud ühiskonda,» lausus sadade tuhandete, sealhulgas konservatiivse maailmavaatega inimeste poolt armastatud laulja.

Kui sa oled rassismi vastu ja antirassisimi poolt ning tahad olla selles teemas liider, siis peab sul olema strateegia.

41

Mida on aga saavutanud Kivisaare-vastane petitsioon? Kuna erinevalt Ameerikast ei ole Eestis niivõrd tugevat tühistamiskultuuri, ei maksa ka oodata, et siin tühistamispetitsioonide tulemus samasugune oleks.

Kui sa oled rassismi vastu ja antirassisimi poolt ning tahad olla selles teemas liider, siis peab sul olema strateegia. See peab olema midagi enamat kui sihitu tühikargamine, sest mittevalgete inimeste heaolu Eestis sõltub sinu tegevuse tulemustest. Kui kaalumisele võetud tegutsemisviis ei too positiivset muutust, siis on tegutsemata jätmine loogiline valik. Impulsiivne aktivism on vastutustundetu.

Kivisaare-petitsiooni vastupetitsioon on kogunud tänaseks pea sama palju allkirju kui algne. «Kui me suutsime end kahe päevaga organiseerida piisavalt, et koguda 5000 allkirja raadiosaatejuhi vastu, siis palun võtke hetk ja mõelge, mida me veel korda saata võiksime,» säutsus Katrina Indiana ning tänas toetajaid. Vastan vist retoorilisena mõeldud küsimusele: saavutaksite sama, mida praegugi – mitte midagi.

Seotud lood
17.06.2020 19.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto