Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.06.2020
Eesti PPA peab pereellu sekkumise hüvitama (2) Sotsiaalministeerium taltsutab tõrksat terviseametit (14) Eesti lühiuudised FOTO: Laulupeorahvas pühitses sisse uue ausamba «See on saatus, sellega tuleb lihtsalt leppida» Minister Aeg astus Maarjamäe memoriaali nimel võitlusse vutihalliga (5) Majandus Fortumo müük tõi eestlastele miljoneid Majanduse lühiuudised Eesti firma näitas seninägematut sõjarobotit (9) Arakase kinnisvarafond paneb suurprojektid ootele (1) Valitsuskabinet arutas ringmajanduse kava Välismaa Stoltenberg: Hiina liigub NATO-le järjest lähemale (6) Afganistanis teenivad Eesti sõdurid nakatusid koroonaviirusega Ratast ootab virtuaalne eelarvekauplemine Brückneri ohvrite nimekiri võib olla pikk Arvamus Juhtkiri: terviseameti ideaalne pealik (21) Kaur Maran: RMK 15 müüti metsakaitsjatest ehk kui palju on liiga palju? (25) VÄITLUS ⟩ Kas Eesti vajab «Black Lives Matter» proteste? (61) Jaanus Vaiksoo: Eesti Noorsooteater hoolib oma noorest publikust Ene-Margit Tiit: Rail Baltic on meie jaoks liiga suur (20) Andrus Karnau: Keskerakonna häbematu kaitsetaktika (3) Kultuur Hommikul pasaga koos, õhtul lavastab Tallinnas. Peep Maasiku suvi Isade pisarad ei kuiva Valge mees tahab vabadusse Nähtamatu tähestiku lummav (j)õud Sport Retked Narvast Obinitsani, maanteeameti kiri ja õpetussõnad Jaak Maelt ehk profirattur Rein Taaramäe elu koroonakriisis Spordi lühiuudised UEFA kinnitas: Rahvuste liiga algab septembris. Peatreener Voolaid jälgib ka Tunjovi käekäiku Tartu Tiia Kõnnussaar: kui seda metsa ees ei oleks (1) Muruniiduk peab edaspidi mõnes kohas elurikkusele teed andma Tartu lühiuudised Tartu prügihuviliste vahel puhkes tuline territooriumisõda Suured jaanipeod jäävad ära, tuld jagatakse Maarja-Magdaleenas Vallajuht elas aastaid otsekui viitsütikuga pommi otsas Koolilõpetaja Helery Hindriksoo: terve see suvi saab olema üks reedene rõõm Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaur Maran: RMK 15 müüti metsakaitsjatest ehk kui palju on liiga palju?

2 min lugemist
  • RMK PR-taktika on faktide mitmekesisuse tasalülitamine
  • Vastaspoolest on maalitud ebatõene pilt
  • RMK esitab väärtushinnanguid tõe pähe
Kaur Maran FOTO: Eero Vabamägi/Postimees/Scanpix

Kolmapäeval avaldas Riigimetsa Majandamise Keskus ennast kaitsva kirjutise, milles võttis kokku 15 nn müüti metsamajanduse kohta ning andis neile «faktipõhised vastused». Igal «müüdile» vastati «tõega». Pigem illustreerib suur osa tekstist aga viimasel ajal aina enam levivat faktipõhisusele apelleerivat PR-taktikat, mis muu seas konflikti vastaspoolt ja nende faktipõhisust, faktide mitmekesisust tasalülitab ja enda argumentides sisalduvaid väärtushinnanguid peidab.

Kogu asi läheb segaseks juba esimesest punktist, mis küsib, kas Eestis saab mets kohe otsa. No otse loomulikult ei saa. Mis aga olulisem – ega ükski tervemõistuslik või asjasse vähegi süvenenud kriitik seda ju väidagi. Samamoodi paistab vähemalt mulle, et puidu hankimise vajadusest saavad ka päris nn mürkrohelised aru. Samalaadse kriitikute eriti rumalaks maalimisega on sisustatud pea kogu tekst. Küll arvab kujutletav vastaspool, et «metsi polegi üldse vaja majandada», küll arvavad nad, et «puidu eest saadavast rahast pole mingit kasu» jne.

Nagu ka Postimehe läinud laupäeva Arteris ilmunud metsateemalises loos, jääb siingi mulje, et metsanduse suhtes kriitilised hääled pärinevad kõik Telliskivi loomelinnakus neljaeuroseid latesid joovatelt idufirmade brändikonsultantidelt, kelle viimane kokkupuude sae või kirvega oli siis, kui nad varases lapsepõlves kogemata vanaisa pimedasse kuuri ära eksisid ning sellest eluks ajaks traumeeritud said. Ja kõik oma arusaamised ammutavad nad ka muidugi ainult sotsiaalmeediast, kaks klikki Black Lives Matteri meeleavalduse event’ist allpool.

Eks vastaspoolt maalitakse ikka laiade pintslitõmmetega ning muidugi teevad sama ka metsamajandamise kritiseerijad. Küll aga koorub siit – nagu ka mitmest varasemast metsateemalisest sõnavõtust – välja olemuslik probleem, millest ei armastata rääkida, kuna head lahendust sellel ei olegi.

Nimelt ei ole olemas sellist asja nagu õige või vale raiemaht, ning seda, kas metsas on asjad «hästi» või «halvasti», ei saa meile öelda ükski metsastatistika, kuna arvud eetilisi ega moraalseid hinnanguid ei väljenda. See, kas metsa raiutakse liiga palju või liiga vähe, ei ole statistika küsimus – riiklikus metsainventuuris kahtlemiseks alust ei ole. Siin on selge väärtuste konflikt ning küsimuse tuum peitub sõnas «liiga»: mida tähendab «liiga palju»? Kust see piir läheb? Võta näpust.

Mõned lõigud allpool võetakse «faktipõhiselt» avaldada «tõde» müüdi kohta, et «harvesterid ja teised suured metsatöömasinad on kurjast». No millest me räägime?.

Mis on loo moraal? Ju vast see, et kahjuks peab sõnadesse nagu «faktipõhine» või «teaduspõhine» suhtuma aina suurema skepsisega ning lõppeks tunnistama ka teaduse piiranguid. Iga teadusuuring saab vastata teatud küsimustele, nagu näiteks: «Mis juhtuks, kui teeksime nii?», kuid ta ei saa kunagi vastata küsimusele, kas me kirjeldatud tulemust ka tahame. Või et mis piirist alates on seda ­«nii-d» liiga palju. See on juba väärtushinnang, mida RMK praegu tõe pähe kuulutab.

Seotud lood
18.06.2020 20.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto